46 Verschillende omstandigheden zijn oorzaak, dat aan de samenstelling van de reeds aangekondigde en dringend noodzakelijk geoordeelde indices op de Utrechtsche archief-inventarissen nog niet de hand geslagen is. Nu het echter door de groote uitbreiding, die de gemeente-verzamelingen sedert de verschijning der catalogi verkregen hebben, noodig is geworden daarop supplementen uit te geven, is besloten tegelijk de indices op de inventarissen van het archief ter hand te nemen, daar voortdurend, bijna dagelijks, de behoefte daaraan zich deed gevoelen. Door den archivaris werd mij derhalve opgedragen de samenstelling van indices van persoons namen, plaatsnamen en zaken op de drie deelen (afdeelingen) van den inventaris van het oude archief der gemeente Utrecht. Het zal niemand verwonderen, dat ik mij, na het ontvangen van deze opdracht, aanstonds trachtte op de hoogte te stellen van de literatuur over het samenstellen van indices. Mijne bevinding was echter teleur stellend. Wel komt nu en dan in een voorwoord of eene noot eene korte verklaring voor van dezen of genen bewerker van een archief-inventaris over den vorm, waarin de index op zijn werk is samengesteld, over de wijzewaarop patronymica zijn opgenomen, - over de volgorde der namen naar de spelling, en over andere op den samengestelden index betrekking hebbende bijzonderheden. Maar eene kompleete een voudige handleiding, waarin zooveel mogelijk alle bijzonderheden worden aangegeven, die men bij de samenstelling van indices heeft in het oog te houden, waarin alle vereischten worden opgesomd, die een index moet bezitten, wil hij aan de regelen van doelmatigheid, nauwgezetheid en vol ledigheid beantwoorden, een dergelijk stuk zocht ik te vergeefs. Ook de Handleiding, die in 64, 81 en 82 de indices op archief-inven tarissen en regestenlijsten bespreekt, wijdt daaraan uit den aard der zaak slechts algemeene beschouwingenhet was daar dan ook niet de plaats, om door te dringen in al de détails van een zoo speciaal onderwerp, dat, wil men het nauwkeurig beschrijven, den bewerker noodzaakt, om dikwijls af te dalen in tal van kleinigheden. Toch bleek mij het bezit van zulk eene handleiding onontbeerlijk men moet een vast systeem bezitten, waarnaar de opgedragen arbeid kan verricht worden. Te meer was het in dit geval noodig, omdat bij de uit gebreidheid van den te bewerken inventaris (3 deelen met ruim 5600 nummers) de arbeid (die noodwendig door tal van andere noodzakelijke bezigheden onderbroken zal worden) een geruimen tijd duren zal, eene omstandigheid, die aan de eenvormigheid van het werk zonder twijfel schade moet toebrengen, als een vaste basis ontbreekt. In overleg met den archivaris besloot ik dus, zelf een systeem te ontwerpen, waarbij voor elk der drie te maken indices bepaalde regels werden vastgesteld, om dan deze regels, zoo noodig door eenen verklaren- 47 den tekst toegelicht, als leiddraad bij den arbeid te gebruiken. Tijdens de bewerking der derde afdeeling (het deel, waarmede de arbeid begonnen werd) zijn deze regels ontworpen, herhaaldelijk gewijzigd en aangevuld, naar mate in de praktijk de behoefte daaraan zich deed gevoelen, om eindelijk definitief te worden vastgesteld. Zoo is de arbeid, in de volgende bladen vervat, ontstaan; ik onderwerp die thans niet zonder schroom aan publieke beoordeeling. Niet zonder schroom. Want stellig is niemand meer dan de schrijver zelf overtuigd van de leemten en gebreken, die dezen arbeid aankleven. Waarom die dan door den druk wordt algemeen gemaakt? Het geschiedt in de verwachting, dat door wetenschappelijk gevormde archief-ambtenaren kritiek, veel kritiek daarop moge uitgeoefend worden, kritiek, die ook aan den schrijver zelf (egoïstische gedachtebij de voortzetting van zijn werk zal ten goede kunnen komen! Maar het geschiedt ook, opdat langs dezen weg op den duur het hoofddoel bereikt worde het ontwerpen en vaststellen eener goede handleiding voor het samenstellen van indices op werken van historischen aard, en meer in het bijzonder op archief-inventarissen en regesten-lijsten. Want ik ben overtuigd, dat het vaststellen van een systeem voor het vervaardigen van indices, waarbij eenvormigheid van opneming en rangschikking van persoons- en plaats namen en namen van zaken wordt verkregen (natuurlijk voor zoover het mogelijk is, zulk een systeem op werken van verschillenden aard toe te passen), een weldaad zou zijn, zoowel voor samenstellers als voor gebruikers van indices. INLEIDING. Alvorens over te gaan tot behandeling van de regelen voor elk der drie indices (van persoonsnamen, van plaatsnamen en van zaken mogen hier voorafgaan enkele mededeelingen over de geschiedenis van de indices en eenige algemeene beschouwingen over de wijze, waarop indices moeten samengesteld worden. Allereerst over den naam index. Terwijl men voorheen meestal van een register sprak (persoons-, plaats- en zaakregister), eene benaming die reeds oudere benamingen (naamlijst, naamwijzer, tafel en klapper) had vervangen, is thans, ingevolge het bepaalde in Door liet hier behandelen van slechts drie indices, van persoonsnamen, plaatsnamen en zaken, wordt in geen geval de meening uitgedrukt, dat andere indices, b.v. op ambten, op zegels enz., als onnoodig of overtollig beschouwd mogen worden. Integendeel leert dagelijksche ondervinding, dat ook die indices voor het onderzoek van groot belang kunnen zijn. Maar aangezien elke soort van index zijne speciale eischen heeft, en mij slechts de samenstelling der drie eerst genoemde werd opgedragen, heb ik gemeend mij zonder bezwaar vooralsnog tot het ontwerpen van regels voor die indices te kunnen bepalen.

Nederlandsch Archievenblad | 1909 | | pagina 2