82 het koor ingericht voor schouwburg- en concertzaal, terwijl het schip der kerk tusschentijds nog dienst deed als hooimagazijn. Het beroemde abdijgebouw te Middelburg, oorspronkelijk een klooster, is, na verschillende bestemmingen, voor eenige jaren in gebruik genomen voor het rijksarchief in Zeeland. Menig kerkgebouw werd in oorlogstijd gerequireerd voor tijdelijke ver blijfplaats van troepen, ja zelfs voor paardenstal. Maar ook partikuliere gebouwen ondergingen in den loop der eeuwen meermalen eene geheele verandering van bestemming; de geschiedenis van het Bisschopshof te Utrecht, het kasteel Oostende te Goes en tal van andere gebouwen leveren daarvan het bewijs. Deze argumenten geven reeds van zelf de be doeling weer van de gemaakte opmerkingalleen datgene, wat een gebouw als gebouw betreft, wordt in den index van plaatsnamen opgenomen feiten, gebeurtenissen, die binnen een gebouw plaatsgrepen, worden opge nomen in den index van zakendoor ook deze hier op te nemen, zou de index van zaken niet meer aan zijn doel beantwoorden. Er doen zich gevallen voor, dat in een inventaris gesproken wordt over een gebouw binnen eene stad zonder bepaalde aanwijzing, welk ge bouw bedoeld wordt, b.v. verhuring van eene stal in de Bergstraat; reparatie van eene hofstede onder Blijenburgoverkluizing van eene kelder aan de Oudegracht. De woorden stal, hofstede en kelder geven echter eene te weinig bepaalde aanwijzing, om als plaatsnaam in den index opgenomen te wordenin deze gevallen plaatse men dus Bergstraat onder straten, Blijenburg onder de heerlijkheden, Oudegracht onder de grachten, en daarachter (stal in de), (hofstede onder) en (kelder aan de). 20. Bij verschil van spelling van een plaatsnaam wordt de naam volgens de jongste spelling, die in den inventaris voorkomt, als hoofdnaam in den in dex opgenomen, waarachter dan de namen met de vroeger voorkomende spellingen vermeld worden. Zijn de verschillende spellingen van een plaats naam van zoo afw ij kenden aard, dat zij ook in de uitspraak verschil opleveren, dan worden ook die vroegere spelwijzen in de alphabetische volgorde opgenomen, met eene verw ij zing naar den als hoofd woord opgenomen naam. Enkele plaatsnamen ondergingen in de middeleeuwen herhaalde malen door verschil van spelling zoo belangrijke verandering, dat zij voor oningewijden moeielijk te herkennen zijn (b.v. Broclede, Broeclede, Brokelede, Bruclede enz. ons hedendaagsch Breukelen). Maar bovendien 83 komen herhaalde malen, en dan tot zelfs in de 18e eeuw toe, ook kleinere verschillen in de spelling van plaatsnamen voor, meestal door het wisselend gebruik van enkele letters (b.v. Aldenzale, Aldensael, Aldenzeel, Oldenzel, Oldensale enz. Oldenzaal; Amersfoirt, Amersforde, Amersvoerde, Amers- foert enz. Amersfoort). Deze afwijkingen in de spelling, hetzij grootere of kleinere, maken het noodig, om over de wijze van opneming in een index een bepaalden regel vast te stellen. Ook hierbij zal een onderzoeker (evenals bij den index van persoonsnamen) zonder twijfel het meest gebaat zijn, wanneer in den index als hoofdnaam wordt opgenomen de naam met de spelling, zooals die het laatst in het te indiceeren werk voorkomt, en die dus de hedendaagsche spelling stellig het meest zal nabij komen. In ieder geval moet, door het aanbrengen van verwijzingen, zorg gedragen worden, dat geen enkele naam met afwijkende spelling uit het oog verloren kan worden. Het spreekt van zelf, dat bij geringe afwijking in de spelling (b.v. een of enkele letters aan het einde van een woord) eene verwijzing onnoodig is. 21. Het alphabetiseeren van plaatsnamen ge schiedt volgens dezelfde regelen, die daaromtrent voor den index van persoonsnamen zijn vastgesteld. Eene toelichting van deze schijnt, na het medegedeelde onder 16 onnoodig. INDEX VAN ZAKEN. 22. De hoofdgedachte van elk nummer van een inventaris of van elke mededeeling in een historisch werk wordt, wanneer deze eene zaak betreft, in den index van zaken uitgedrukt door het meest sprekende woord, dat die gedachte aangeeft of omschrijft. In 64 van de Handleiding, die het samenstellen van indices van persoons- en plaatsnamen op archief-inventarissen met beslistheid voor schrijft, wordt ook de wenschelijkheid betoogd van een index van zaken maar alleen de wenschelijkheid wordt daar uitgesproken, „want", laten de schrijvers er op volgen, „een index van zaken heeft vele bezwaren." Ongetwijfeld worden door ieder, die zich ooit zet tot het samenstellen van een index van zaken, deze woorden onderschreven. Maar dit mag ons toch niet weerhouden, om, waar een index van zaken voor het historisch onderzoek van minstens even groote waarde moet geacht worden als indices van personen- en plaatsnamen, te trachten, zoo niet het volmaakte, toch het best mogelijke te verkrijgen. Het ligt in den aard der zaak, dat de juiste keuze van de hoofd-

Nederlandsch Archievenblad | 1909 | | pagina 20