72 10. Personen, in een inventaris alleen met hun familienaam genoemd, worden, zoo dit aan de hand van den inventaris mogelijk .is, in den index nader aangeduid door hun ambt of beroep. Er kunnen zich ook gevallen voordoen, dat, afgescheiden van het al of niet noemen van een voornaam, de vermelding van ambt of beroep bij een persoonsnaam ter nadere aan duiding w e n s c h e 1 ij k is. Aan het oordeel van den samen steller van den index moet,echter overgelaten worden, wanneer die gevallen aanwezig zijn. Meermalen zal het voorkomen, dat personen in een inventaris vermeld worden zonder bijvoeging van voornamen of voorletters, maar daarentegen met vermelding van hun ambt of beroep. In die gevallen is het ter nadere aanduiding gewenscht, in den index dit ambt of beroep achter den familie naam te vermelden b.v. Colland, generaal. 1806. III. 301. Walcheren (Van), custos. 1702. 11. 1032. Ook is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat dezelfde persoon later in den inventaris wordt gevonden met vermelding van zijn voornaam èn zijn ambt of beroep in dat geval kunnen beide namen onder een hoofdnaam vereenigd worden. De vraag is ernstig overwogen, of het ook gewenscht kon zijn, om bij alle persoonsnamen het ambt of beroep te vermelden, natuurlijk voorzoover dit in den inventaris voorkomt. Het is niet tegen te spreken, dat deze bijvoeging eenig nut zou hebben, en er zullen zich dan ook ongetwijfeld gevallen voordoen, dat de vermelding van ambt of beroep niet alleen wenschelijk, maar beslist noodzakelijk is, b.v. om personen van denzelfden naam en voornaam, die in ongeveer denzelfden tijd leefden, van elkander te onderscheiden. Het kan ook voorkomen, dat de aard van het te indiceeren werk daartoe aanleiding geeft, b.v. een speciale inventaris van gildenarchieven, een werk over de geschiedenis der nijverheid enz. In al deze gevallen moet de samensteller van een index naar omstandig heden handelen. Maar bij een index op archief-inventarissen, waarin, behalve de regeeringsambten, de beroepen en bedrijven slechts sporadisch vermeld worden, scheen de geregelde opneming daarvan, voorzoover geen bijkomende omstandigheden dit noodig maken, niet noodzakelijk. (Ten overvloede wordt er op gewezen, dat hier geen sprake is van beroeps namen, die te eeniger tijd in familienamen kunnen zijn overgegaan.) 11. De naam eener gehuwde vrouw of weduwe wordt in den index gebracht op den familienaam van den man; evenwel wordt ook de familienaam 73 der vrouw opgenomen, doch slechts met eene ver wijzing naar den naam van haren man. Waar sprake is van de nalatenschap eener gehuwde vrouw, wordt evenzoo gehandeld. Waar de naam eener gescheiden vrouw voor komt in verband met dien van haren gewezen man, worden beide namen zonder verband opgenomen. De naam eener vrouw, die twee- of meermalen gehuwd is, wordt gebracht op den naam van haren laatsten man; waar dit noodig is, worden de namen harer vorige echtgenooten met eene verwijzing op genomen. Verklaring heeft deze niet noodig; tot toelichting van het bepaalde zullen een paar voorbeelden voldoende zijn. „Johanna van Swesereng, weduwe van Joris van Nyvelt, 1650", wordt geïndiceerd Nyvelt (Johanna van Swesereng, wed. van Joris van) 1650. II. 2425. Swesereng (Johanna van). Zie: Nyvelt. „Eisch van Maria Ruyters tegen haren echtgenoot Johannes Rynegelts tot echtscheiding. 1664." Rynegelts (Johannes). 1664. II 2929. (Maria Ruyters, echtgenoote van Johannes). 1664. II 2929. Ruyters (Maria). Zie Rynegelts. „Eisch van Christina Priems, echtgenoote van Cornelis Harthals, tegen de kinderen van haren eersten man Abraham Weender. 1670." Harthals (Christina Priems, echtgenoote van Cornelis), eerder weduwe van Abraham Weenaer. 1680. II 2963. Priems (Christina). Zie Harthals. Weenaer (kinderen van Abraham). 1670. II 2963. Zie ookHarthals. 12. Bij verschil in de spelling van een familienaam wordt de naam na ar de jongste spelwijze als hoofdnaam in den index opgenomen (met uitzondering van het geval, dat die jongst voorkomende naam bewijsbaar eene foutieve spelling heeft), en daarachter worden tusschen haakjes geplaatst de namen, zooals deze op andere plaatsen van den inventaris met gewijzigde spelling voorkomen. Ook de foutief en op andere wijze gespelde familie namen worden in de alphabetise he volgorde van den index opgenomen, doch slechts met eene verwijzing naar den juist opgenomen hoofdnaam.

Nederlandsch Archievenblad | 1909 | | pagina 15