jjekrtwkdf jtrdtienenl'lai). 1909. No. 4. Orgaan van de VEREENIGING VAN ARCHIVARISSEN in Nederland. Chronologische aanteekeningen. 1. Over het gebruik der jaarstijlen in Zeeland door particulieren. Over dit gebruik valt het een en ander te leeren uit de Zeeuwsche leenregisters van Bewesten Schelde. De zaak zit aldus in elkaar: de be leeningen zeiven geschiedden in den regel door den rentmeester van Bewesten Scheldedoch als het een leen betrof, dat niet door vererving, maar door koop of overdracht op den nieuwen leenman overging en dat kwam in Zeeland, waar de leenen (ambachten en tienden) tot in het oneindige splitsbaar waren, herhaaldelijk voor dan ging de rentmeester niet tot de beleening over, voordat hem een brief was overgelegd, waarbij drie leenmannen verklaarden, dat de oude bezitter van het leen het aan den nieuwen had overgedragen. De beide contrahenten kozen uit de tallooze mannen der grafelijkheid uit wie zij wildenzoo de verklaring der overdracht slechts door drie mannen bekrachtigd was, was de verdere voortgang der zaak verzekerd. Onder die mannenbrieven, zooals de ge bruikelijke term voor die stukken luidt, die in de bewaard gebleven registers staan afgeschreven, zijn er 64, die verleden zijn tusschen 1 Januari en Paschen, en die uitsluitsel geven omtrent den door de leenmannen gebezigden stijl. De oudste dier brieven is van 1456, de jongste van 1535. Drie en vijftig brieven zijn gedateerd volgens den Paaschstijl slechts elf T) Eigenlijk moet dit getal verminderd worden tot 51; want tweemaal komt het voor, dat twee brieven op denzelfden dag gegeven zijn door dezelfde leenmannen. Die twee dateeringen behooren dus eigenlijk slechts voor ééne gerekend te worden. Goedgekeurd bij Kon. besl. van 29 Sept. 1891. Bijdragen voor dit tijdschrift te zenden aan Dr. E. WIERSUM te Rotterdam.

Nederlandsch Archievenblad | 1908 | | pagina 1