302 gelaten. Het moeilijkste punt, dat evenwel met wederzijdsche toegeeflijk heid kan worden in het reine gebracht, is dat van de openbaarheid van het archiefwat heeft het niet in voor een man van jaren, aan zijn bedrijf meer publiciteit dan hij noodig acht te geven. Door een termijn te bepalen tot welken het archief gesloten is, b.v. tot 30 jaar geleden, kan een oplossing worden gevonden. Gelukkig gaan de leiders der groote ondernemingen in Duitschland meer en meer het belang niet het minst voor eigen zaak van goed geordende archieven inzien. Het archief der firma Krupp is geordend en beschreven door Adolf Lauter, die onlangs is gestorven. Uitvoerig beschrijft dr. Burkenne de ordening en inventariseering van Krupp's archief, wat in 1905 is ter hand genomen; het is hier evenwel de plaats niet, daarop uitvoerig in te gaan. De inrichting van dergelijke archieven schijnt ook voor ons land van gewichtal te veel materiaal van waarde is reeds verloren gegaan, doordat men het belang ervan niet voldoende inzag. Twee wegen kunnen daarbij worden ingeslagenhet lichaam kan zijn archief zelf bewaren of het aan een publiek archief in bruikleen afstaan. Het laatste zal vooral het geval zijn met geliquideerde of opgeheven zakeneen mooi begin is daarvoor te Rotterdam gemaakt eenige jaren geleden door de steenhouwers- en tegelbakkersfirma Van Traa, die bij de opheffing van haar zaak in 1904 haar goed bewaard archief aan de gemeente Rotterdam afstond, in wier archief het sinds dien berust. Maar al bewaren de ondernemingen haar eigen archief, ook dan kan het met goeden wil van weerskanten aan de wetenschap worden dienstbaar gemaakt, zij het dan ook met het boven vermelde voorbehoud. Er kan en moet evenwel voor ons land nog heel veel in die richting gewerkt worden, eer we op een zoo volledige prestatie kunnen wijzen als die van het archief der firma Krupp".

Nederlandsch Archievenblad | 1908 | | pagina 17