186 betrekkelijk arm, behalve op het gebied der kerkgeschiedenis, wier be oefenaars zich om licht te bevroeden redenen gaarne met de verschijnselen van godsdienstigen aard uit dit tijdperk bezig hielden." Sedert Prof. Blok deze klacht nederschreef, zijn 16 jaren verloopen. Ik wil hier niet onderzoeken in hoeverre die heden nog gerechtvaardigd is, alleen wensch ik er op te wijzen, dat wij vooruitgaan, vooral in de beide laatste jaren. Immers Dr. J. S. Theissen schonk ons in 1907 zijn lijvig boekwerk over Friesland onder Karei V, en Dr. Kooperbero verraste ons in 1908 met zijne zeer breedvoerige studie over Marga- retha van Oostenrijk, landvoogdes der Nederlanden. Beide boeken zijn grootendeels bewerkt naar onuitgegeven bronnen. Een blik is voldoende om ons te overtuigen, dat de rijksarchieven te Brussel een niet gering gedeelte van de bouwstoffen er voor leverden. Het is voor den archivaris, maar nog meer voor den geschied- vorscher een verheugend en niet genoeg te prijzen feit, dat de ambtenaren van het Rijksarchief te Brussel al het mogelijke doen, om het den bezoekers en ook den stillen geleerde in zijn studeerkamer zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Immers de heeren Laloire en Lefèvre schonken ons een Tableau synoptique des archives. Marneffe bewerkte den Inventaire sommaire des Papiers d' Etat et de I'audience. 2) Verder: Breyne Inventaire sommaire des archives de la chancellerie autri- chienne des Pays Bas en een Inventaire sommaire des archives du conseil du gouvernement, Gaillard o.a. Inventaire des memoriaux du Grand Conseil de Malines in 2 deelen, en in 1904 gaf Cuvelier zijn: Inventaires des archives de la Belgique, een werk, waarop met recht de aandacht gevestigd werd door Prof. 1) Verschenen in de Revue des Bibliothèqaes et Archives 1903, p. 28 v.v. 2) Deze Inventarissen, benevens een aantal andere, zijn gezamenlijk uitgegeven in Inventaires sommaires des archives des anciens gouvernements des Pays-Bas conservees aux archives Générales du Royaume d Bruxelles, Tome. I. Bruxelles, 1906. Dit deel behelst de Inventaires sommaires van: Papiers d'Etat et audience. Secrétairerie d'Etat et de Querre. Chancellerie autrichienne des Pays Bas. Conseil d'Etat. Conseil privé. Conseil des finances. Conseil de gouvernement général. Jointes des Monnaies. Jointe des administrations et des affaires des subsides. Commission royale des Etudes. Etats-belgiques- Unis. 187 Bussemaker in zijn Verslag van een voorloopig onderzoek te Lissabon en Brussel. Prof. Bussemaker heeft in dit Verslag niet alleen de archivalia, maar ook de Repertoria betreffende de Papiers d'Etat et de l'audience uitvoerig en zoo afdoende behandeld, dat een woord van oprechten dank hier niet mag achterwege blijven. Door de goede zorgen van den Algemeenen Rijksarchivaris,, Jhr. Mr. Th. Van Riemsdijk, werd verder reeds in 1890 een copie vervaardigd van den Inventaris der processtukken van den Grooten Raad van Mechelen, voor zoover die op Holland en Zeeland betrekking hebben, en deze in het Algemeene Rijksarchief te 's-Gravenhage ter beschikking van belang hebbenden gesteld. -) Het zou mij te ver voeren, wanneer ik alles wilde opsommen, wat van Zuid- en Noord-Nederlandschen kant is geschied, om de schatten van het Brusselsche archief ter kennis en onder het bereik der Noord-Neder- landsche historici te brengen. Slechts twee feiten kan ik niet onvermeld laten, nl. dat de beste kenner van het Belgische archiefwezen ten onzent, de heer Flament, Rijksarchivaris in Limburg, eene volledige lijst van alle op zijn archief betrekking hebbende archivalia heeft vervaardigd en ze gaarne ter dispositie van belanghebbenden stelt, en dat ook eene dusdanige lijst sedert een aantal jaren berust in het Friesch Genootschap te Leeuwarden, ver meldende archivalia, die op die provincie betrekking hebben. Door de bijzondere welwillendheid van den heer Flament ben ik in staat hier een beknopt overzicht te laten volgen van de Limburgensia, die in het Rijksarchief te Brussel berusten. Hoewel onvolledig, geeft deze lijst een goed beeld van den rijkdom van dit archief, en zonder eenigen twijfel zullen belanghebbenden met mij den rijksarchivaris in Limburg dankbaar zijn voor de bereidwilligheid, waarmede hij mij deze opgave verstrekte. I. In de allereerste plaats komt in aanmerking het groote archief der proosdij Meerssen (eerst van de orde der Benedictijnen en later van die der Augustijnen), waarover aanstonds meer. II. Het archief der Abdis van Thorn, 't landsheerlijk archief en dat van de Abdis als hoofd der kapittels. 1500—1802. Merkwaardig is de correspondentie van de abdis en haar kanselarij (na de opheffing van 't kapittel door de Franschen, toen dat nog in het weeshuis te Steelen in Westphalen zijn bestaan rekte) met Van der Schoor, raadsheer en hoogschout der abdis, die zich naar Den Haag had begeven 1) Bussemaker, Th. Verslag van een voorloopig onderzoek te Lissabon, Sevilla, Madrid, Escorial, Simancas en Brussel naar archivalia belangrijk voor de geschiedenis van Nederland. 's-Gravenhage, 1905. 2) Vergl. hierover de Verslagen omtrent 's Rijks oude archieven, 1891, blz. 12.

Nederlandsch Archievenblad | 1908 | | pagina 7