182 en een „Recueil de différents documents obituaires" van de Collegiale kerk te Venlo, te vinden in het Rijksarchief te Brussel. In de aanvulling op dezen Inventaris {Bulletin l.c.) vinden wij dan verder opgegeven, behalve het Necrologium van de collegiale kerk van O. L. Vrouw te Breda, uitgeg. door Papendrecht het doodboek van de collegiale kerk van St. Martinus te Venlo, berustende in het Algemeene Rijksarchief te Brussel. Tot het doen van onderzoekingen in de archieven van de oude kapittels en kloosters in Luik ontbrak mij de tijd. Immers zij zijn zoo talrijk, dat daarmede weken zouden gemoeid zijn, vooral wanneer het onderzoek zich ook zoude uitstrekken tot de archieven van de thans nog bestaande kerken en kloosters. Dat een dergelijk onderzoek zeer waarschijnlijk verrassende resultaten zoude opleveren, is niet uitgesloten. Immers de talrijke betrekkingen van stoffelijken en geestelijken aard tusschen Luik en de Nederlanden laten dit verwachten. Tot staving van dit vermoeden diene het volgendeDoor de bijzondere welwillendheid van den Vicaris-generaal van het bisdom Luik, den deken van het kapittel van St. Paul aldaar, Mgr. Schoolmeesters, werd mij uit dit archief een cartularium ter bestudeering ter hand gesteld, dat tot heden aan de geschiedvorschers van het bisdom geheel onbekend was gebleven, niettegenstaande het niet alleen voor de beschavingsgeschiedenis van Luik en Nederland, maar zelfs voor die van een groot deel van West-Europa van belang is, n.l. dat der Broeders van het gemeene Leven te Luik, die van uit 's-Hertogenbosch zich aldaar in het einde der zestiende eeuw vestigden. Een bezoek aan het oude Tongeren bleef voorloopig zonder resultaat, daar de volijverige archivaris der kathedraal, de heer J. Paquais, pas begonnen was met het ordenen „des petits archives". Door de buitengewone welwillendheid en hulpvaardigheid van den Staatsarchivaris A. Hansay ben ik in staat gesteld een volledige opgave te doen van de belangrijke Nederlandica, die in het Staatsarchief te Hasselt berusten; een zooals uit de volgende lijst blijkt niet gering aantal. Documents concernant le Limbourg hollandais. Nombre de registres. Années. Breust (Greffe scabinal.) 1 Röles et oeuvres 15651571 2 Testaments, contrats de mariage et actes divers 16e siècle Geleen (Greffe scabinal.) 3 Oeuvres 1601 1671 183 Nombre de Heerlen (Greffe scabinal.) 1 Röles 1688—1695 Maestricht. 1 Cartulaire du chapitre de St. Servais 1051 1603 1 Statuts, recez du magistrat et plaids de la ville de Maestricht 1366—1374 1 Le catalogue de la bibliothèque des Augustins de cette ville 1725 1 Coutume 17e siècle 1 Registre incomplet de la population 1778 Mesch (Greffe scabinal.) 1 Röles 1639—1643 Montfort. 1 Atlas de 17 cartes du domaine du prince d'Orange 1774 Nieuwstadt (Greffe scabinal.) 1 Röles 1617 1658 Nunheim. 1 Trente chartes du couvent de St. Elisabeth 13e au 16e siècle Rosmeulen et Holzet (Greffe scabinal.) 1 Oeuvres 1619—1658 Simpelveld (Greffe scabinal.) 1 Röles 1676—1694 Ce qui précède d'après H. van Neuss: Inventaire sommaire des archives de l'État, d Hasselt. Depuis le conservateur A. Hansay a retrouvé dans des pièces non classées du dépot de Hasselt Maestricht. 1 Acquisitions du droit de bourgeoisie actes de juridictions etc. (Le registre est intitulé Liber XII electionum et cautionum.) 192 feuillets 1452—1458 Mheer. 1 Cour d'Hardenbergh et Eygenhoff, Livre de comptes 16731692. Meer nog dan de oude bisschopsstad Luik met hare talrijke beroemde kapittel- en kloosterscholen is voor de kerkelijke en beschavingsgeschiedenis van Noord-Nederland in het laatst der middeleeuwen en tijdens de gods dienstberoerten van belang: Leuven met zijne vermaarde Alma Mater. Hier voltooiden talrijke Noord-Nederlanders hunne studies, hier verwierven Analyse de ce cartulaire par le chevalier de Borman, dans les Bulletins de la commission royale d'histoire, 3e série, LXX. registres. Années. 1

Nederlandsch Archievenblad | 1908 | | pagina 5