Berichten. 258 ment. Het is dus wel waar, wat de uitgever zegt: „1 divorzi, anche quelli antichi, serbano sempre delle sorprese". Ook drukt de redakteur (afl. 7 8) het verslag af, dat door hem, als afgevaardigde naar de internationale conferentie voor bibliographie en dokumenteering, te Brussel gehouden lO en 11 Juli 1908, aan den Minister van Openbaar Onderwijs is uitgebracht. Zooals men weet, vond deze bijeenkomst plaats op initiatief van het Bibliographisch Instituut te Brussel, als voorbereiding voor het in 1910 aldaar te houden congres. De geschie denis van dit Instituut, van de oprichting af in 1895, wordt door Dr. Biagi uitvoerig behandeld. Eveneens geeft hij een gedetailleerd verslag van het rapport, dat door den heer Paul Otlet werd uitgebracht over den huidigen stand van de bibliographische kwesties en de internationale regeling „della documentazione". Dit rapport was dan ook het kopstuk, „il caposaldo", van de geheele conferentie. De volgende dag werd besteed aan de bezichtiging van het Insti tuut, dat den heer Biaoi in alle opzichten bewondering afdwong. Ook over het decimale stelsel van ordening is hij in de wolken. Hij wil het echter niet voor oude, reeds geordende bibliotheken aanwenden, maar bij nieuwe boekverzamelingen en ook bij de aanwinsten in toepassing brengen„non per sottoporre ad un nuovo ordinamento le nostre vecchie biblioteche e i nostri anche piü vecchi cataloghi, ma per tutti quei lavori di catalogazione, che si debbon fare ex novo o sul materiale nuovo di cui si arricchiscono le nostre collezioni''. Later werd nog debat gevoerd over de kwestie of dit stelsel, deze „documentazio", ook voor administra tieve en statistieke doeleinden gebruikt zou kunnen worden, „la quale segnatamente (volgens den heer Biaoi) in Olanda ha trovato grande fa vore". Quod est demonstrandum! De conferentie eindigde met een votum uit te brengen aan de Bel gische regeering en met het benoemen van een comité van beschermheeren voor de internationale bibliographische congressen, waarvan de heer Andrew Carnegie tot president werd verkozen. Ook andere bibliographische kwesties worden in deze afleveringen in menigte behandeld. Zoo bespreekt Demetrio Picozzi de wenschelijkheid om een entreegeld te heffen voor bibliothekenDr. Biagi daarentegen betoogt, dat het doelmatiger en billijker zou zijn om voor het uitleenen van boeken een bepaald (laag) tarief te heffen; een derde schrijver heeft een opstel over bibliotheken voor zeelieden; Guido Valensin bespreekt de openbare bibliotheken in Engeland, H. Nyhuus, bibliothecaris te Chris- tiania, de volksbibliotheken in Noorwegen, Dr. Biagi die in Italië, terwijl in de „Notizie" o. a. de oprichting van een school voor bibliotheconomie en de toepassing op groote schaal van de photographie in bibliotheken worden behandeld. E- W. 259 De Prov. Noordbrab. Crt. meldt, dat den 16 Februari op 74-jarigen leeftijd overleden is de heer J. C. A. Hezenmans, archivaris van Den Bosch sedert 1877, zeer vele jaren lid van het parochiaal kerkbestuur der kathe draal van St. Jan en tot voor korten tijd plaatsvervanger van den agent der Nederlandsche Bank aldaar. De overledene was, zegt de P. N. Ct., een zeer godsdienstig en ook een geleerd man op het gebied van geschiedenis en oudheidkunde, zooals de werken van zijn hand getuigen, waarvan onder de voornaamste mogen worden genoemd„De St. Janskerk te 's Hertogenbosch en hare geschie denis" en „de Geschiedenis van 's Hertogenbosch van 1629 tot 1798". Voorts verleende de heer Hezenmans zijn medewerking aan verschillende tijdschriftenDe Wachter, Het Dompertje, de Almanak van Alberdingk Thym. Hij was een werkzaam lid van het Provinciaal Genootschap van Kunsten en Wetenschappen in Noord-brabant, alsmede van talrijke andere archaeologische en kunstgenootschappen. Nieuwe Roti. Cour., 17 Februari 1909. Bij Kon. besluit van 24 Februari 1909 zijn benoemd tot leden der Commissie van Advies voor 's Rijks geschiedkundige publicatiëndr. Th. Bussemaker, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Leiden, en mr. R. Fruin, rijksarchivaris in Zeeland te Middelburg. Benoemd tot adjunct-archivaris der gemeente Amersfoort Jhr. R. A. P. Sandberg te Nunspeet. Het Vaderland, 24 Februari 1909. Met ingang van 1 Januari 1909 is benoemd tot adjunct-archivaris der gemeente Haarlem Jhr. H. H. Roëll, aldaar. Benoemd tot archivaris-bibliothecaris der gemeente Vlaardingen, de heer J. Hoogendijk Kz., aldaar. Vlaardingsche Courant, 20 Januari 1909. Met ingang van 16 Januari 1909 is aan het gemeentearchief te 's Gra- venhage bevorderd tot klerk de schrijfster Mej. H. J. J. M. van Diepen. Tiendcommissies. Bij Kon. besluit zijn, met ingang van 1 Januari 1909, benoemd: tot lid en voorzitter in de tiendcommissie in het tweede tienddistrict, standplaats Arnhemmr. A. C. Bondam, rijksarchivaris

Nederlandsch Archievenblad | 1908 | | pagina 43