98 In geval die vereeniging niet heeft plaats gehad, gelden de volgende bepalingen van dezen titel. Art. 48. Het geschiedkundig gemeente-archief is gevestigd in de gemeente, doch kan, om dringende redenen, op last van Burgemeester en Wethouders tijdelijk worden verplaatst. Het beheer daarover wordt, behoudens het toezigt2) van den provin cialen en den rijks-archivaris, door den gemeente-archivaris gevoerd. Art. 49. De stukken, door den gemeente-archivaris opgemaakt binnen den kring der bemoeijenissen, hem aangewezen bij deze of andere wetten, de door Ons ter harer uitvoering te maken bepalingen of de uit kracht daarvan te maken plaatselijke verordeningen, bezitten de kracht van authentieke acten. Art. 50. De gemeente-archivaris maakt, op den eed bij den aanvang zijner bediening gedaan 3), proces-verbaal op van zijne bevinding ten opzigte der aan zijn beheer onderworpen archieven en der dienaangaande ter zijnei kennis gekomen overtredingen. Art. 51. De gemeente-archivaris dient jaarlijks aan Burgemeester en Wethouders in een verslag betrekkelijk den toestand der onder zijn beheer geplaatste archieven. Hij zendt een dubbel van dit verslag aan den provincialen-archivaris of, in de provincie Zuid-Holland, aan den rijks archivaris. Art. 52. Indien het blijkt, dat in het geschiedkundig archief eener gemeente zich bevinden stukken, die uit hunnen aard behooren te worden bewaard in het algemeen rijks-archief of een der geschiedkundige provinciale archieven of het geschiedkundig archief eener andere gemeente, of indien het blijkt, dat in het algemeen rijksarchief of in een der geschiedkundige provinciale archieven zich bevinden stukken, die uit hunnen aard behooren te worden bewaard in het geschiedkundig archief eener gemeente, geeft de rijks-archivaris hiervan kennis aan den gemeente-archivaris en deze aan Burgemeester en Wethouders. In geval Burgemeester en Wethouders in het gevoelen van den rijks archivaris berusten, magtigen zij den gemeente-archivaris tot de afgifte of tot de overneming der bedoelde stukken. In geval Burgemeester en Wethouders in het gevoelen van den rijks archivaris niet berusten, onderwerpen zij de zaak aan de beslissing van Gedeputeerde Staten 4). 9 Den gemeenteraad. 9 N.B. 3) Aan den gemeenteraad. 4) Onder hooger beroep. 99 Art. 53. De gemeente-archivaris wordt door den gemeenteraad be noemd en ontslagen. Zijne jaarwedde, zoo hij eene jaarwedde geniet, wordt door den gemeenteraad bepaald. Hij aanvaardt zijne betrekking door het afleggen, in handen van den Burgemeester, van een door Ons voor te schrijven eed. Art. 54. Bij plaatselijke verordening worden vastgesteld de instructiën voor den gemeente-archivaris en verdere beambten zoo die er zijn, van het geschiedkundig gemeente-archief; de belooningen, die de beambten van het geschiedkundig gemeente archief zullen mogen vorderen wegens de diensten, door hen, anders dan in het openbaar belang, te verrigten de voorwaarden, waaronder, behalve in het openbaar belang 2), van het geschiedkundig gemeente-archief zal kunnen worden gebruik gemaakt; al wat wijders3) ter behoorlijke huishoudelijke regeling van het ge schiedkundig gemeente-archief wordt vereischt. Art. 55. De kosten van het geschiedkundig gemeente-archief worden gedragen door de gemeente. VIJFDE TITEL. Van de waterschaps-archieven. Art. 56. Door waterschaps-archieven verstaat deze wet alle zoodanige stukken, als op het oogenblik harer afkondiging berusten of uit hunnen aard moeten berusten onder de kollegiën, bedoeld in artikel 1 der wet van den 9den October 1841, betrekkelijk de regtsmagt der hooge en andere heemraadschappen, dijk- en polderbesturen enz. (Staatsblad no. 42), of de kollegiën en besturen, aan de voornoemden ondergeschikt, en voorts alle zoodanige stukken als later in het archief derzelven zullen worden nedergelegd. Art. 57. De waterschaps-archieven zijn tweeledig: administratief en geschiedkundig. Art. 58. De waterschaps-archieven zijn administratief, zoolang zij met opzigt tot het waterschap niet zijn geworden van bloot geschiedkundig belang 2). Art. 59. De eerste schifting tusschen de stukken van administratief 9 N.B. 2) Hoe indien de archieven blijkbaar gedeterioreerd worden? 3) En wier verblijf als zoodanig bij het collegie in het belang van de dienst met noodzakelijk is.

Nederlandsch Archievenblad | 1908 | | pagina 9