174 Zaandam, U. J. Mijs, burgemeester van Middelharnis, Mr. Dr. H. J. Romeyn, secretaris van het rijks-woningcollege te 's Gravenhage en A. de Vulder van Noorden, referendaris bij het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie te 's Gravenhage. Kerkelijke archieven. In de najaarsvergadering der Alge- meene Synodale Commissie der Ned. Herv. Kerk op 17 en 18 November te 's-Gravenhage gehouden, werd de heer dr. G. A. Hulsebos opnieuw voor den tijd van één jaar aangesteld als afgevaardigde van de Synode voor de kerkelijke Archieven. Dank en hulde werd dien bekwamen deskundige gebracht voor den uitnemenden arbeid door hem verricht. Besloten werd het gebouw der Synode, waar het kostbare archief is geborgen, van brandbluschmiddelen te voorzien. Daartoe zal ten spoedigste worden overgegaan. Bovendien werd met nadruk de wenschelijkheid uitgesproken, om een geheel brandvrij gebouw op te richten, hetgeen echter met het oog op de kosten aan bezwaar onderhevig was. Nieuwe Rott. Courant, 18 en 19 Nov. 1908. Nuyensfonds. De eerste vijfjaarlijksche bekroning, voorgeschreven in de statuten van het Nuyensfonds, heeft plaats gehad en de prijs, groot 500, is verdeeld tusschen pater P. Albers, S. J., schrijver van de „Geschiedenis van het herstel der bisschoppelijke hiërarchie in Nederland" en Dr. G. Brom, schrijver van „Regesten en oorkonden van het sticht Utrecht". In de jury hadden o.a. zitting de heeren C. J. Gonnet, rijks archivaris te Haarlem en A. J. Flament, rijksarchivaris te Maastricht. Nieuwe Rott. Courant, 22 Nov. 1908. Een Gildekwestie. Het Korendragersgilde te Amsterdam, dat nog als fonds bestaat, bezat ook wel iets uit de oude dooszilveren schilden en een archief. De schilden zijn onlangs verkocht en gedeeltelijk aangekocht voor rekening van de Gemeente, gedeeltelijk voor rekening van het Oudheidkundig Genootschap. Dezer dagen komt weder het archief van het Korendragersgilde onder den hamer. Indien de Gemeente dan prijs stelt op het bezit dezer oude boeken met veel namen en data, is er weder een kansje. (Nieuwe Rott. Courant 26 Aug. 1908 en Auctiecatalogus Theod. Bom en Zoon, Amsterdam, 16 Nov. 1908 e.v.d., nos. 810821.) Het bestuur der Vereeniging van Archivarissen in Nederland heeft zijn mandaat tot het vormen van een Nederlandsch comité voor het Brusselsche archiefcongres in 1910 nedergelegd. Orgaan van de VEREENIGING VAN ARCHIVARISSEN in Nederland. Het internationaal congres van archivarissen en bibliothecarissen in 1910 te Brussel te houden. In de laatste aflevering van het Archievenblad komt, zooals de lezers gezien hebben, de tnededeeling voor, dat het bestuur onzer Vereeniging gemeend heeft het hem in de laatste algemeene vergadering gegeven mandaat, om een nationaal comité te vormen voor het in 1910 te Brussel te houden congres van archivarissen en bibliothecarissen en zelf in dat comité zitting te nemen, te moeten nederleggen. Dit besluit was het gevolg van een tusschen ons bestuur en het Brusselsch hoofdcomité gerezen misverstand, dat thans gelukkig is opgehelderd, zoodat het bestuur is teruggekomen op zijn besluit, om het hem opgedragen mandaat neer te leggen. Ter verantwoording van zijn schijnbaar veranderlijk gedrag acht ons bestuur zich verplicht in het kort het verloop der zaak weer te geven. Het bestuur was uitgenoodigd een nationaal comité te vormen, competent voor alle secties van het congres, zoowel voor die, welke de archivarissen, als voor die, welke in het bijzonder de bibliothecarissen betroffen. „II y a done lieu", besloot het schrijven van het hoofdcomité, „lors de la consti tution de votre commission nationale, de vous inspirer de cette répartition (nl. van de taak van het congres tusschen de verschillende secties) pour vous assurer dans la mesure du possible, le concours de personnalités, dont la compétence spéciale rendrait l'adhésion plus précieuse". Dienover eenkomstig had de laatst gehouden ledenvergadering dan ook niet slechts het bestuur gemachtigd als nationaal comité op te treden, maar het tevens Goedgekeurd bij Kon. best. van 29 Sept. 1891. Bijdragen voor dit tijdschrift te zenden aan Dr. E. WIERSUM te Rotterdam.

Nederlandsch Archievenblad | 1908 | | pagina 50