162 Het maken van klappers op de voormalige Pastoreele registers is voortgezet. Rotterdam. Geïnventariseerd werden in het afgeloopen jaar, behalve dat de laatste hand gelegd werd aan het archief van de Weeskamer, waarvan de inventaris verscheen, het archief van den polder Kralingen, voor zoover in het archiefgebouw berustend, en dat van den polder de Hille en van de Ambachten Cool en Schoonderloo met het Schepen- en het Gemeentearchief van Schoonderloo. Verder het archief van het Groot en Klein Schippersgilde. Op het oudst bewaarde Poorterboek (thans helaas pas beginnend met 1699, terwijl omstreeks een eeuw geleden de serie 14081699 nog aanwezig was) werd van het eerste gedeelte, dat nog steeds geen index bezat, een alphabetisch register vervaardigd van 1699 (Mei 6) 1719 (Mei 20), waardoor de index op de poorterboeken thans compleet is. Schiedam. De werkzaamheden, aan het ineenzetten van den inventaris verbonden, hebben het grootste gedeelte van den tijd van den archivaris in beslag genomen. T i e 1. Tot eene beschrijving van het oud-archief kon niet worden overgegaaneen nominatieve staat der oude charters is niet aanwezig. Utrecht. De definitieve beschrijving der notarieele archieven kwam bijna gereed. De tijdroovende bewerking der charters van kerkvoogden overgenomen werd voltooid, waarbij het grootste ge deelte tot het archief der Buurkerk behoorend bleek te zijn; enkele behoorden tot dat van het Bijlhouwersgild. Daarna werden de charters der St. Nicolaaskerk onderhanden genomen; hunne beschrijving is voltooid. Die der St. Geerte- en der St. Jacobskerk zullen volgen. De bewerking van den index op de archiefinventarissen werd voortgezet, voor personen en plaatsnamen kwam het gereed. De herziene index op de raadsresolutien 1577—1599 kwam voor twee derden gereed. Het is de bedoeling, nu ter hand te nemen de definitieve be werking van de aan de gemeente behoorende archieven van de gilden, broederschappen en godshuizen. Vlaardingen. De inventaris van het oud-rechterlijk archief kwam definitief gereed. De bespreking, die na zijn goedkeuring door de regeering met het gemeentebestuur over het in bruikleen geven van dit gedeelte van het oud-archief werd gevoerd, was aan het eind van het jaar nog niet afgeloopen. Zwolle. De werkzaamheden der inventarisatie werden geregeld voortgezet. Behalve verscheidene kleinere regelingen werd voort gegaan met het bewerken der alphabetische naamklappers op de doopboeken der Gereformeerden; in den loop van het jaar 1908 zal 163 waarschijnlijk deze arbeid worden voleindigd. Over de jaren 1619 1811 zullen dan de doopboeken der Gereformeerden van klappers voor zien zijn; over de jaren 16191645 bestaat nl. reeds een klapper die bruikbaar, ofschoon niet bijzonder practisch is. Alkmaar. Van het bestuur der Doopsgezinde gemeente werd verkregen het doopboek der voormalige Waterlandsche gemeente over de jaren 17031808, en van dat der Remonstrantsche gemeente een doopboek over de jaren 16501700, voorafgaande aan het reeds in het archief aanwezige. Van de opgeheven d.d. schutterij werden in het archief opgenomen 2 deelen stamboek der heeren officieren 1828 tot 1907. Op het einde des jaars werd ontvangen het archief der in 1864 opgerichte en in 1904 ontbonden sociëteit „Hereeniging", waarvan de schifting en ordening nog moet geschieden. Amersfoort. Van het Rijksarchief in Utrecht werden ont vangen twee charters (van 1453 en 1565), behoorende tot het St. Jansklooster; 5 charters (van 1372, 1380, 1383, 1459 en 1471) werden, als behoorende tot dat van het klooster Vredendaal, aan het R. A. afgestaan. Amsterdam. Onder de belangrijkste aanwinsten verdient vermelding, dat de gebroeders Jonkheeren De Graeff in 's Gravenhage een vrij omvangrijke verzameling familiepapieren, afkomstig van hun vader, ter plaatsing in het stedelijk archief aanboden, waardoor de geschiedbronnen der stad met die van een harer aanzienlijkste regeeringsgeslachten werden verrijkt. Voor het grootste deel werden de perkamenten oorkonden van dit familie-archief reeds in regest gebrachtde verdere regeling zal naar verwacht wordt dit jaar volgen. Ontvangen werden de archieven van het ontbonden regiment schutterij, van den schuttersraad en dat van den auditeur-militair. Van de afdeelingen der secretarie werden de archieven met een jaargang vermeerderd. Delft. Behalve het archief van de schutterij werd verkregen dat van het opgeheven leesgezelschap „Nut en Vermaak". Dordrecht. Verkregen werden eenige thesauriersrekeningen over 1789, 1790, 1802, resolutiën etc. rakende de thesaurie 11 Nov. 174130 Dec. 1762 met klapper, een keurboek van het Hout- koopersgilde en bovendien het archief van de opgeheven d.d. schutterij. Gouda. Van het Bestuur van de ontbonden Begrafenis- societeit „Gedenk te sterven" werd ter opname in het archief ont vangen een „Verzamelboek" dier Sociëteit, bevattende statuten, Aanwinsten en Verliezen.

Nederlandsch Archievenblad | 1908 | | pagina 44