126 In de tabel verkort tot k. Archief der Gemeente i Alkmaar. Alkmaar. 1. Amsterdam. Amsterdam. m. Arnhem. Arnhem. n. Brielle. Brielle. Delft. Delft. P- Deventer. Deventer. q- Dordrecht. Dordrecht. r. Haarlem. Haarlem. s. Kampen. Kampen. t. Leiden. Leiden. Middelburg. Middelburg. Rotterdam. Rotterdam. Schiedam. Schiedam. Utrecht. Utrecht G. y. Vlissingen. Vlissingen. z. Zwolle. Zwolle. Luidens mededeeling van de betrokken bestuurderen bevonden zich geen Staten van Oorlog in de archieven der gemeentenBolsward, Goes, Gouda, 's-Gravenhage, 's-Hertogenbosch, Leeuwarden, Vlaardingen en in de Rijksarchieven in de Provinciën Noord-Holland en Limburg. Bij het nagaan van de tabel springt terstond in het oog, dat Staten van Oorlog van eene vroegere jaarteekening dan 1595 uitsluitend in het Algemeen Rijksarchief voorkomen. Stellig zijn deze als groote zeldzaam heden te beschouwen. Uit het belangrijk rapport der Personeele Commissie van het Finantiewezen toch, hetwelk in 1790 op breeden voet critiek op de inrichting van den „Staat van Oorlog" uitoefent en middelen ter ver betering aangeeft, blijkt, dat daarbij de Staten van Oorlog uit de eerste jaren der Republiek niet in de beschouwing zijn betrokken geweest, aan gezien de „Staat van Oorlog voor den jare 1595" genoemd wordt „de oudste van degenen, die thans nog voorhanden zijn" Bovendien zal de omstandigheid, dat in vorenbedoelde jaren bijzondere zorg besteed werd aan het geheim houden van den „Staat van Oorlog" 2), zoodat er noode afschrift van gegeven werd, wellicht oorzaak zijn, dat origineelen en afschriften van de Staten van Oorlog over de jaren 1579 tot 1595 reeds terstond in zeer gering aantal aanwezig zijn geweest. Voorts zal het voor deze eerstelingen, te oordeelen naar hun uiterlijk aspect, moeilijk geweest zijn om den strijd tegen vernietiging en verwering vol te houden, aangezien zij slechts uit enkele losse vellen blijken te be- Memorie houdende het Generael rapport van de Personeele Commissie van het Finantiewezen, met bijlagen. In dato 21 Mei 1790, bl. 169. 2) Staatkundige Geschriften door Mr. S. van Slingelandt. Derde deel, bl. 97. 127 staan, terwijl de Staten van Oorlog van af 1595 deftige perkamenten deelen van afwisselende dikte zijn, waarvan de algemeene inhoud en de schikking der verschillende onderwerpen zich gedurende twee eeuwen nagenoeg geregeld herhalen. Omtrent den oorsprong van de benaming „Staat van Oorlog" moge het navolgende hier aanteekening vinden. In de „Vergaderinge generael gehouden in den Hage bij de Staten van Hollandt den 22 Junij 1579... verstaen die van Delff, dat men met de Generalité in Brabant in com municatie treden sal, om een Staet van de oncosten van o o r 1 o g h ende een quote voor allen ende ygelyck van de Provinciën van de Nederlanden (hen aen de Unie en de consideratie der Pacificatie van Gent noch houdende) te maecken" Een Staat van analoge strekking, die dd. 26 September van dat zelfde jaar Staet van de lasten van der Oorlogh en dd. 8 November d. a. v. Generaele Staet ende Repartitie van de betalinge ende onderhoudt van de Ruyteren ende Knechten dienende tot defensie van de gemeene Landen genoemd wordt, treft men d.d. 4 Mei 1584 voor het eerst in den tekst 2) en d.d. 8 Juli d. a. v. mede voor het eerst in margine 3) der „Resolutiën van de Heeren Staten van Hollandt ende West-Vrieslandt" aan onder de benaming Staet van Oorloge, een term, die sedert onafgebroken in gebruik is gebleven om het belangrijke Staatsstuk, „het gemeen instrument en de voornaamste band van de Unie" 4), aan te duiden, dat tot het jaar 1648 door de Provinciën als eene repartitie van de geconsenteerde lasten en na dien tijd als eene Petitie werd beschouwd, waarop van jaar tot jaar moest worden gedelibereerd. Vóór den Munsterschen Vrede werd de Staat van Oorlog niet alle jaren door den Raad van State in de Vergadering der Staten-Generaal overgebracht, doch werd hij alleen door dit college geresumeerd en ge redresseerd, wanneer er verandering viel in de quotes en lasten„zooals o. a. daaruit is af te nemen, dat sedert 1595 tot 1648 en dus in 53 jaren maar 13 Staten van Oorlog door den Raad zijn geformeerd; hebbende die over 1621, wanneer vermits het uitgaan van de Trèves een nieuwen Staat van Oorlog gemaakt werd, blijven lopen tot de vrede van Munster zonder dat die veranderd is om de wervingen, in 1626 en 1628, waarvan twee aparte repartitien gemaakt werden en achter den Staat van Oorlog 1621 gevoegd en zonder zelfs dat de geredresseerde Staten van Oorlog, Gedrukte Resolutiën van de Heeren Staten van Hollandt ende West-Vries- Iandt 1579, bl. 139. Idem 1584, bl. 271. 3) Idem 1584, bl. 413. Generale Petitie op den Staet van Oorlogh voor den jaare 1716. yy yy yy yy yy yy yy yy yy yy yy yy yy 0. yy yy yy yy yy yy yy yy yy yy yy yy yy yy yy yy yy yy yy yy yy yy yy U. yy yy yy yy V. yy yy yy yy W. yy yy yy yy X. yy yy yy yy yy yy y> yy yy yy yy yy

Nederlandsch Archievenblad | 1908 | | pagina 26