hiermee gereed zullen zijndoch het werk gaat in de richting naar de oudste registers en dus in de gunstigste richting. Maar de regeling van Tiel, met zijn 25 centen betaling per uur archief-onderzoek, aan zijn studiegrage burgers opgelegd, schijnt ook mij niet aanbevelenswaardig, ja, hoe naïef, hoe openhartig, onpartijdig en beminnelijk tevens, schijnt mij deze regeling a 11 erve rw erpe 1 ij kst. Amsterdam, September 1908. W. R. VEDER. De archieven der garnizoenskerken in de Zuidelijke Nederlanden. In het opstel, dat ik onder dezen titel in jaargang XIII (1904/5) van het Nederlandsch Archievenblad plaatste, deelde ik (blz. 87) mede, dat in het archief van het classicaal bestuur van Maastricht geene stukken, van de Nederlandsche garnizoenskerk te Namen afkomstig, die krachtens besluit van den Raad van State d.d. 24 December 1782 naar het classi caal archief moesten zijn overgebracht gevonden worden. Deze mede- deeling is volkomen juist. Echter blijkt mij thans uit het Verslag in zake de kerkelijke archieven, 1 Mei 1908 door dr. Hulsebos uit gebracht, dat zich wel stukken uit het archief der Nederduitsche gemeente te Namen bevinden in het archief van den kerkeraad te Maastricht, waartoe zij blijkbaar later abusievelijk zijn gerekend. De bedoelde deelen worden door dr. Hulsebos aldus beschreven (blz. 33) „Protocol of Aantekening van de kerkelijke verhandelingen, voor gevallen sedert Januari 1725 ten tijde, dat Henrich Frederich de Boer en Henricus Couperus predikanten zijn van het garnisoen van H. Hoog mog. de staaten der vereenigde Nederlanden binnen Namen". Het loopt tot 18 December 1739. „Protocol enz." van 1740 tot 8 Juli 1746. Ofschoon nog in den oorspronkelijken band, is het slechts ongeveer een vierde deel van hetgeen den band gevuld heeft. „Register der persoonen, die of op belijdenis des geloofs of met attestaties in de Gereformeerde Gemeente Jesu Christi te Namen zijn aan genomen en toegelaten tot het Gebruyk des Heeren Heyligh Avondmaal. Sedert de maand July 1728 zijn de predikanten in Bovengenoemde Plaats Henricus Fredericus de Boer en Henricus Couperus. Gestelt op de A. B. C." Het loopt tot 1737. „Register der Ledemaaten, aangenoomen binnen Namen zedert den 25en Junij 1766". „Diakonyrekenboek, ontvang en uitgaaf." (Namen) 1725 tot 1746 en ontvang 1758 tot 1782 en uitgaaf over dezelfde jaren. Nog deelde de heer Hulsebos mij mede, dat hij in het archief van het provinciaal Kerkbestuur van Zeeland verscheidene stukken gevonden had, afkomstig van eene jongere garnizoenskerk, die te Namen van 1816 tot 1830 heeft bestaan, en van eene protestantsche gemeente te Dinant uit denzelfden tijd. Hoewel in de volgende aflevering het verslag van dr. Hulsebos in zijn geheel besproken zal worden, achtte ik het wenschelijk hier in het bijzonder de aandacht te vestigen op deze aanvulling van de gegevens, in mijn boven aangehaald opstel bijeengebracht. R. FRUIN. Overzicht betrekkelijk de „Staten van Oorlog" van de Republiek der Vereenigde Nederlanden. Tijdens het verzamelen van gegevens voor de samenstelling van eene opgave van al het personeel, dat in de Staten van Oorlog van de Republiek der Vereenigde Nederlanden vermeld wordt,, bleek, dat in sommige archiefdepöts „dubbelen" dier Staten voorkomen, terwijl de overeenkomstige „enkelen" in andere geheel ontbreken. Deze omstandigheid deed den Rijksarchivaris in Noord-Brabant, in eene correspondentie met diens ambtgenoot in Groningen, het denkbeeld opperen om mogelijke leemten in bestaande reeksen dier bescheiden aan te vullen door eene algemeene onderlinge ruiling, welke voorbereid zoude kunnen worden door openbaarmaking van hetgeen thans omtrent de onderscheidene voorraden der bedoelde Staten zoude blijken. Ten einde op den weg van eene eventueele verwezenlijking van dit denkbeeld te geraken, moge hier thans volgen een synoptische tabel der Staten van Oorlog, samengesteld uit de gegevens, welke thans op het Rijksarchief in Groningen berusten en verstrekt werden door: In de tabel verkort tot a. Het Algemeen Rijksarchief. Alg. Rijksarch. b. Het Krijgsgeschiedkundig Archief van den Generalen Staf. Krijgsgesch. A. c. Het Rijksarchief in de Provincie Groningen Archief van de Provinciale Rekenkamer. Groningen R. Archief van de Ommelanden. Groningen O. d. Het Rijksarchief in de Provincie Friesland. Friesland. e. Drente. Drente. f. Overijsel. Overijsel. g. Gelderland. Gelderland. h. Utrecht. Utrecht. i. Zeeland. Zeeland. j. Noord-Brabant. N.-Brabant. 124 125

Nederlandsch Archievenblad | 1908 | | pagina 25