102 van Doornik opgeheven eii naar dat van Bergen overgebracht werd. Men nam deze gelegenheid te baat om der provincie Antwerpen insgelijks recht te laten wedervaren, en bij Koninklijk besluit van 24 Februari 1896 werd het Staatsarchief te Antwerpen opgericht. Door verschillende omstandigheden, zooals het overbrengen der stukken uit het algemeen Rijksarchief te Brussel, het in orde brengen van het huis in de Hofstraat als eerste bewaarplaats van het archief enz., werd het Staatsarchief eerst op 26 Juli 1897 voor het publiek opengesteld. Het depót in de Hofstraat was slechts eene voorloopige bewaarplaats. Reeds in 1899 werd aan verhuizing gedacht. Er was toen sprake van, om het archief naar de te restaureeren oude Sint Niklaaskapel over te brengen. Gelukkig werd dit plan niet uitgevoerd. Zoo ontstond in 1901 het denkbeeld eene splinternieuwe bewaarplaats voor het Staatsarchief te bouwen. Den 2 Februari 1903 kocht het Rijk een terrein van 800 vier kante meter voor de som van 28,661 frank 14 centiemen. Weliswaar ligt de Door Verstraeteplaats, te Zurenborg, op een tiental minuten tram- rijdens van het Centraalstation (trams met roode plaat) en op een kwartier rijdens van de Meir (trams met gele plaat)maar het schijnt nu eenmaal voor goed bewezen, dat het teenemaal onnoodig is de archiefdepóts in het midden van de stad te bouwen, vooral wanneer men door de verwij dering uit het centrum andere voordeelen bekomen kan. De bouwmeester E. Geefs ontwierp het plan, na zich met den Staatsarchivaris te Antwerpen en den algemeenen rijksarchivaris in betrek king gesteld te hebben. Den 12 Juni 1905 had de publieke aanbesteding plaats. De heer L. Gerard Janssen werd voor de som van 121,558 frank aannemer en zou het werk binnen de twaalf maanden moeten vol tooien, hetgeen dan ook gebeurde. Het drogen van het metselwerk, de inrichting der verwarmingstoestellen, het verfwerk namen daarna eenigen tijd in beslag, zoodat men eerst op 7 November 1907 het oude gebouw van de Hofstraat kon verlaten. De grond, waarop zich het nieuwe depót verheft, heeft den vorm van een onregelmatigen vijfhoek. De twaalf meter breede voorgevel bevindt zich aan de Door Verstraeteplaats. In de Schorpioenstraat heeft de grond 31.50 m. en in de Duifstraat 28.30 m. lengte. De twee achterzijden, elk 19.50 m. lang, vormen samen een hoek van ongeveer 130°. Het depót heeft den vorm van een letter J. Van verre reeds bemerkt men het mooie heldere gebouw met zijn slanken trapgevel, waarop zich de Muze der Geschiedenis verheft, en met zijne twee hoek torentjes. In Vlaamschen kunstherlevingstijl van het einde der 16e eeuw gebouwd, zooals deze opgevat en uitgevoerd werd ter gelegenheid der restauratie van eenige gebouwen op de Groote Markt te Antwerpen, onder den invloed van de werken van Vredeman de Vries, wordt het oog des i>

Nederlandsch Archievenblad | 1908 | | pagina 12