101 Art. 67. Het beheer der archieven van den Raad van state wordt door Ons geregeld. Art. 68. De archieven der overige Hooge kollegiën van staat zijn tweeledigadministratief en geschiedkundig. Het administratief blijft onder het beheer van het kollegiehet geschiedkundig archief wordt, op last2) van het Hoofd van het kollegie,- in het algemeen rijks-archief overgebragt. Door administratief worden verstaan zoodanige stukken, wier verblijf aan het departement of kollegie in het belang der dienst noodzakelijk is. Art. 69. De eerste schifting tusschen de stukken van administratief en van geschiedkundig belang wordt voltooid binnen vijf jaren na de afkondiging dezer wet. In het vervolg geschiedt dergelijke schifting, zoo vaak het hoofd van het betrokken kollegie het beveelt. SLOTBEPALING. Art. 70. Deze wet verbindt op het oogenblik harer afkondiging. Lasten en bevelen, dat enz. Het nieuwe Staatsarchiefdepot te Antwerpen 3). Tot voor een twaalftal jaren was de provincie Antwerpen de eenige in België, die geen Staatsarchiefdepót bezat. In Henegouwen integendeel waren er twee, een te Bergen, voor het archief van het oude graafschap Henegouwen, een ander te Doornik, waar het archief van de oude heer lijkheid van dien naam bewaard werd. Deze indeeling strookte hoegenaamd niet met die, welke in de andere provinciën in zwang was. Daar immers kwamen alleen de grenzen der hedendaagsche provinciën in aanmerking. Nu dit systeem eenmaal was aangenomen, moest het natuurlijk overal doorgevoerd worden en zoo gebeurde het dan ook, dat het Staatsarchief Wat is administratief? Zie art. 58. 2) N.B. 3) Op 11 en October 1908 hield de Association des Archivistes et Bibliothécaires beiges hare herfstvergadering te Antwerpen ter gelegenheid van de plechtige inwijding van het nieuwe Staatsarchiefdepöt in deze stad. De heer J. VannÉrus, beheerder van het Staatsarchief in deze provincie, ontving hier zijne ambtgenooten op de meest hoffelijke wijze en toonde het nieuwe gebouw, zooals het volk zegt, van onder tot boven. In de Revue des Bibliothèques et Archives (tome VI, fase. 4) wijdde hij aan het gebouw een artikel, waaraan het hier volgende grootendeels ontleend is. Onze ambtsbroeder der Koninklijke Bibliotheek, de heer L. Stainier, was zoo goed de gietafdrukken der hierbij voorkomende platen ter onzer beschikking te stellen. Hij aanvaarde daarvoor onzen welgemeenden dank!

Nederlandsch Archievenblad | 1908 | | pagina 11