Berichten. 214 Bourgin „Les Archives Pontificales et l'histoire moderne de la France" en de drie verschenen deelen van de „Regésta Chartarum Italiae", het grootsche werk, dat tot stand zal komen door samenwerking van het Italiaansche en het Pruisische Historische Instituut. In de negende aflevering wordt hulde gebracht aan het Belgische Ministerie van Kunsten en Wetenschappen en aan de bestuurders van het Boek- museum te Brussel, en een en ander meegedeeld over een boekencatalogus van een schoolmeester uit de 15de eeuw, uitgegeven door Arnaldo Segarizzi in het Bulletin del Museo Civico di Padova, terwijl het laatste nummer de lotgevallen meedeelt van de kaart, door Amerigo Vespucci gebruikt bij de ontdekking van Amerika. Deze kaart maakte oor spronkelijk deel uit van de particuliere verzameling van den graaf van Montenegro en kwam daarna in handen van kardinaal Despuig, die ze bij testament vermaakte aan de gemeente Palma in 1813. Later werd zij verkocht in Italië door twee Spanjaarden en aan koning Victor Emanuel aangeboden, die Spanje echter niet van zijn bezit wilde berooven en haar aan de gemeente Palma teruggaf. Naar aanleiding vooral van deze geschiedenis schijnt men nu ook in Spanje voornemens te zijn, op voorbeeld van Italië, door een wet den uitvoer van antieke voorwerpen van groote waarde uit het land te verhinderen. E. W. Overleden te 's Hertogenbosch op 17 Maart 1908 Mr. E. H. J. M. van Zinnicq Bergmann, oud-archivaris van Noordbrabant. Bij Kon. besluit van 14 Februari 1908 is benoemd, met ingang van 1 April, tot adjunct-commies bij het Rijksarchief in Zeeland, C. de Waard, thans concierge-boekbinder bij dat archief. Bij Kon. besluit van 17 Maart 1908 is, met ingang van 1 April, benoemd tot concierge-boekbinder bij het Rijksarchief in Zeeland, Jac. Janssen te Middelburg. Bij Kon. besluit van 14 Februari 1908 is, met ingang van 1 April, benoemd tot klerk bij het Rijksarchief in Noord-Holland, H. L. Driessen te Haarlem, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. Bij Kon. besluit van 14 Februari 1908 is benoemd, met ingang van 215 1 April, tot amanuensis bij het Rijksarchief in Limburg, J. M. van de Venne, thans volontair bij dat archief. Bij Kon. besluit van 21 Februari 1908 is, met ingang van 1 April, benoemd tot adjunct-commies bij het Rijksarchief in Noordholland R. D. Baart de la Faille te Groningen. Bij Kon. besluit is, met afwijking in zooverre van het Kon. besluit van 22 Januari 1904 no. 35, met ingang van 1 Maart, benoemd tot adjunct-commies bij het Rijksarchief in Friesland, S. A. Waller Zeper, thans adjunct-commies bij het Rijksarchief in Utrecht; tot adjunct-commies bij het Rijksarchief in Groningen, P. A. Meilink te Groningen, en tot adjunct-commies bij het Rijksarchief in Utrecht, Jhr. Mr. B. M. de Jonge van Ellemeet te Middelburg. Benoemd tot adjunct-archivaris der gemeente Goes de heer J. de Kruyter aldaar. Bij besluit van B. en W. van 31 December 1907 zijn, met ingang van 1 Januari 1908, aan het gemeentearchief te Rotterdam bevorderd tot adjunct-archivaris de adjunct-commies Mr. R. Bijlsma, en tot len klerk de 2de klerk W. J. L. Poelmans, terwijl bij besluit van B. en W. van 7 Januari 1908, eveneens met ingang van 1 Januari, tot 2en klerk is benoemd, voor den tijd van een jaar, P. van Vooren. Uit de Memorie van Antwoord van den Min. van Binnenl. Zaken op het Voorloopig Verslag betreffende de Staatsbegrooting voor 1908 nemen wij nog het volgende over Oude rechterlijke archieven. De archivaris der gemeente Vlaardingen heeft zich thans van de hem verstrekte opdracht gekweten en uit de wijze, waarop dit is geschied, is gebleken, dat hij voor zijn taak genoegzaam berekend is om de oude rechterlijke archieven van Vlaardingen onder zijn beheer te kunnen laten. Rijksarchief in Zeeland. Het was den ondergeteekende aan genaam te vernemen, dat men het zeer begrijpelijk achtte, dat de Regee ring door het werk, dat de concierge bij 's Rijksarchief in Zeeland had uitgegeven, tot de overtuiging was gekomen, dat de post van concierge niet in overeenstemming is met de bekwaamheden van dezen beambte

Nederlandsch Archievenblad | 1907 | | pagina 29