204 door Heinsius aan den Stadhouder-Koning geschrevenzij hebben betrek king op de voorbereiding van den Spaanschen successie-oorlog. De vierde serie is op komst. Tijdschrift voor Boek- en Bibliotheekwezen. Jaargang V, no. 5 en 6. Antwerpen, 's-Gravenhage, 1907. Deze afleveringen brengen het slot van de studie van J. W. Enschedé over Vlaamsche drukkerswoorden in 1567, een contract tot het vormen van een almanakkentrust te Antwerpen, medegedeeld door V. A. Dela montaone, en een studie over de Hollandsche prijsboeken in de 17e en 18e eeuw, van de hand van Isak Collijn, bibliothecaris aan de Universiteits-bibliotheek te Upsala. Dr. Leonard Willems Az. geeft een goed gedocumenteerd opstel over Ameet Tavernier en de invoering der civilité-letter in Zuid-Nederland, terwijl Dela Montagne de reeks der Merken van Antwerpsche drukkers en boek- verkoopers voortzet en de Amsterdamsche bibliothecaris, Dr. Burger, naar aanleiding van Bezemers werk „Nieuws uit oude boeken", nog eens weer de aandacht vestigt op het merkwaardige Oera Lindabok. Verslagen en Mededeelingen der Koninklijke Vlaamsche Academie voor Taal- en Letterkunde. AprilDecember 1907. Gent, A. Siffer. Hierin staat een interessant opstel van Edw. Gailliard over het woord „Imparat", voorkomende in een akte van 19 Juli 1394, berustende in het Rijksarchief te Brussel. Het stuk betreft de overstroomde landerijen van het bekende St. Janshospitaal te Brugge, dat in het noorden van Vlaanderen en langs de zeekusten reeds in het begin van de 14de eeuw uitgestrekte eigendommen bezat. Daar een groot gedeelte hiervan echter door inbraak van de zee, geruimen tijd geleden, waardeloos was geworden en het hospitaalbestuur niettemin nog steeds daarvoor een jaarrente aan ,,'s Graven spikere" betaalde, werd in 1394 hiervan vrijstelling aangevraagd, die verleend werd bij het vonnis van 19 Juli 1394 in de volgende bewoor dingen „dat vorseide Godshuus ofslach hebben zal van (bedoelde) renten ende dat. men de rente die commen sal up de vorseide (overstroomde) ghemete setten ende stellen zal in de redeninghen van den hove Imparat." Wat beteekent, vraagt de heer Gailliard, dit woord Imparat? Met aanhaling van onderscheiden merkwaardige bewijsplaatsen toont hij aan, dat het eenvoudig wil zeggenzoek geraakt, niet bij de hand, verloren, in 't ongereede. In de Augustusvergadering van de Kon. VI. Academie werd met een hartelijk woord het nieuw gekozen buitenlandsch eerelid, prof. Dr. P. J. Blok te Leiden, die de vergadering bijwoonde, welkom geheeten. 205 Annales du XXe Congres de la Fédération archéologique et histo- rique de Belgique, Tome I. Fascicule 2. Gand, Imprimerie A. Siffer. 1907. Nu is ook dit tweede stuk van het eerste deel der Verslagen van het Gentsche congres verschenen. Het bevat, behalve een algemeen overzicht van de congreswerkzaamheden, een verslag van de retrospectieve tentoon stelling van particuliere huizen en van de causerie over de geschiedenis van Aardenburg, in de Sint Baafskerk aldaar gehouden door Prof. Pirenne. Verder komen er in voor een lijst van de aan het congres aangeboden publicatiën en een proces-verbaal van de zittingen, terwijl zich aan het slot drie indices bevinden, een systematische van de werkzaamheden, een alphabetische op de namen der sprekers en schrijvers en een van de illustraties. En hiermede behoort dit congres weer geheel tot het verleden. Dit uitnemend geslaagde congres, waaraan door niet minder dan 1512 personen werd deelgenomen. Een, in vergelijking met vorige congressen, verbazend groot aantal voorwaar, dat, zooals het bestuur zich trouwens zelf niet ontveinst, ten deele bereikt werd door de aankondiging der schit terende buitenfeesten, maar in de eerste plaats toch te danken is aan het besluit, om de memories en rapporten betreffende het congres vooraf in druk te doen verspreiden, waardoor, zoowel in den vreemde als in België zelf, de belangstelling in hooge mate werd opgewekt. Inventaires des Archives de Marguerite de Parme, dressés après la mort de cette princesse, précédés d'une liste d'anciens inventaires d'archives et de joyaux conservés aux archives Farnésiennes a Naples. Textes publiés par A. Cauchie. Bruxelles 1907. (Extrait des Bulletins de la commission royale d'histoire de Belgique, 1907, t. LXXVI.) Vele brieven van de Landvoogdes der Vereenigde Nederlanden, aan wie de edelen het smeekschrift aanboden, zullen zeker van belang zijn voor onze geschiedenishet is daarom een goed werk van den heer Cauchie geweest den inventaris van hare nagelaten papieren te geven, waardoor aan hen, die dat tijdvak onzer historie bestudeeren, een uitstekende weg wijzer is geschonken. Voor zoover zij bewaard zijn gebleven, bevinden de Farnesische archieven zich te Napels. Une nouvelle Lettre de Daniel di Bomalès a Francesco di Marchi, concernant les troubles des Pays-Bas (1567), publiée par le chanoine Cauchie. Louvain 1907. (Extrait des Analectes pour servir a l'histoire ecclésiastique de la Belgique. 3e serie, III (XXXIII de toute la collection) 1907.) Ook deze brief heeft betrekking op het bovengenoemd tijdvak. Daniel di Bomalès schrijft over het aanstaande vertrek van Margaretha van Parma uit de Nederlanden en over den haat der Nederlanders tegen de Spanjaarden.

Nederlandsch Archievenblad | 1907 | | pagina 24