jleöerlamVeli De Association zelf heeft reeds een voorloopig bericht van dit internationaal congres rondgezonden; een regelingscommissie is benoemd, waarin o.a. zitting hebben de heeren Gaillard en Van den Gheyn, terwijl samenwerking met de vereenigingen van archivarissen en bibliothecarissen van alle landen zal worden gezocht. Vernietiging van archiefstukken.— De Nieuwe Rott. Courant had onlangs het volgende bericht: „In Lublin (Polen) drongen in den nacht van 18 op 19 Nov. tien leden van de revolutionaire groep der Poolsche socialistische partij in het archief van het districtsgerechtshof. Zij overweldigden en bonden het personeel. Na den geknevelden bedienden, onder bedreiging met den dood, het stilzwijgen opgelegd te hebben, ver nietigden zij alle stukken, die in het archief waren. Vervolgens verwij derden zij zich, met medeneming van zes revolvers, die ze in het archief vonden. Eerst den volgenden dag werd het gebonden personeel van zijn boeien bevrijd. Maar van de revolutionairen was toen geen spoor meer te vinden." Den 19den November 1907 is te Leuven bevorderd tot doctor in de christe lijke archeologie de heer Xavier Smits, commies bij het Rijks-archief in Noord brabant en priester van het bisdom 's Hertogenbosch. Over deze promotie komt in de Nieuwe Courant van 22 November een uitvoerig bericht voor. In de vergadering van de Tweede Kamer van 25 Nov. 1907 heeft de heer Victor de Stuers op de Suppletoire Justitiebegrooting een amen dement ingediend, om den eersten termijn voor den bouw van een nieuw kantongerecht te 's Gravenhage te schrappen. Zijn hoofdbezwaar tegen het ontwerp-plan is, dat het archief in het sousterrain wordt geplaatst. Nieuwe Rott. Courant, 26 Nov. 1907.) De Kon. Vlaamsche Academie heeft voor 1914 de volgende prijs vraag voor geschiedenis uitgeschreven: „Repertorium der werken, ver handelingen en bijdragen betreffende de Geschiedenis des Vaderlands, hetzij afzonderlijk, hetzij in tijdschriften, mengelwerken en uitgaven van geleerde genootschappen verschenen tot en met 1912". Prijs: 1000 fr., of een gouden gedenkpenning van gelijke waarde. Het „in Memoriam" van Mr. Telting zal in de volgende aflevering verschijnen. 1907/1908. No. 3. Orgaan van de VEREENIGING VAN ARCHIVARISSEN in Nederland. Memorie van toelichting tot de Concept-Archiefwet. De commissie voor het ontwerpen van eene wet tot regeling van het Nederlandsche archiefwezen heeft ingevolge het besluit der laatst gehouden algemeene vergadering der Vereeniging van Archivarissen de ingediende memorie van toelichting tot de concept-wet nog eens door gezien, daarbij nota nemende van de gemaakte opmerkingen, en thans de herziene memorie aan het Bestuur onzer Vereeniging aangeboden. De door haar aangebrachte wijzigingen zijn de volgende Op blz. 227 2e r. v. o. (Nederlandsch Archievenblad XIV) zijn de woorden den Staat veranderd in de overheid, blz. 228 2e r. v. b. het Rijk in den Staat en 4e r. v. b. het in hij, blz. 228 lier. v. o. hetwelk enz. in hetwelk in later jaren ook op de archief- depots in de provincies van toepassing werd geacht en 7e r. v. o. Bakhuyzen in Bakhuizen, blz. 230 le r. v. b. van in voor en 19e r. v. b. artikel in artikel, echter bepaaldelijk op grond van overwegingen, ontleend aan het algemeen belang, blz. 233 14e r. v. o. art. 5 in het gelijksoortig art. 5, blz. 234, 8e r. v. o. is na dus ingevoegd niet, 7e r. v. o. is na secre taris ingevoegd moeten. 158 Goedgekeurd bij Kon. best. van 29 Sept. 1891. Bijdragen voor dit tijdschrift te zenden aan Dr. E. WIERSUM te Rotterdam.

Nederlandsch Archievenblad | 1907 | | pagina 1