156 „Een ander monumentaal bouwwerk willen B. en W. zetten achter het Bezuidenhouteen archief. Als er zulk een gebouw moet komen, dan is t goed gezien, er een grondstuk in een buitenwijk voor te bestemmen, waar de grondprijs tienmaal goedkooper is dan in de binnenstad. En ook mogen de nieuwe wijken wel eens zoo iets hebben. Blijft echter in de eerste plaats de vraag, of de Gemeente, die reeds groote terreinen in eigendom bezit, die zij voor Iageren prijs kocht, daarvoor een nieuw stuk grond moet aankoopen, nog daargelaten dat wij, met 't oog op zekere Juli-gebeurtenissen, speciaal de thans door B. en W. gedane keuze aller minst gelukkig gedacht kunnen noemen. Maar in de tweede plaats is ons bezwaar tegen de zaak zelve gericht. Voor dat gebouw wordt thans een globale som van 170.000 geraamd. Ieder weet, dat dit hooger wordt. En dan komt de bediening door amb tenaren en bedienden er nog bij. Totaal aan rente, aflossing, jaarwedden enz. zeker 'n'f 15.000 's jaars zoo niet meer. En nu willen wij aller minst karig zijn voor wat noodig, nuttig en goed is. En wij geven grif toe, dat een archiefgebouw, als dit er zijn moet, flink ingericht dient te worden en liefst ook monumentaal van aanzien. Maar herhaaldelijk is door deskundigen verklaard, dat het Haagsche oud-archief weinig of geen waarde heeft, dat het, voor zoover van eenige waarde, jarenlang hopeloos ver waarloosd is, bij verhuizingen door elkaar gesmeten, geplunderd, dat er (wij meenen, dat dr. Bredius dit eens heeft gezegd) niet is wat in Hingman's catalogus staat en in dien catalogus niet staat wat er wèl is. Voor zulk een collectie zou een brandkluis voldoende zijn en een gebouw van 2 ton een vlag op een aschschuit. Wij spreken natuurlijk geen oordeel uit. Maar wij vertrou wen, dat de Raad, alvorens dit monument te voteeren, advies van des kundigen over de waarde der oude verzameling zal vragen. Bovendien vestigen wij er de aandacht op, dat de Kamer indertijd weigerde, het Rijksarchief aan 't Bezuidenhout te plaatsen, omdat 't daar te vochtig is voor oud papier." Middelerwijl is door een der raadsleden een motie ingediend met de strekking, om de beslissing over het voorstel tot stichting van het archief gebouw te verdagen tot aan de orde is gesteld de vraag, of het bestaande stadhuis slechts verbouwing zal ondergaan, dan wel of voor stadhuis een geheel nieuw gebouw zal worden gesticht. Ook het traktement van den archivaris is bij de begrooting besproken „Over de voorgestelde verhooging van het traktement van den archi varis, voetstoots, op een enkele opmerking in de sectiën, nader voor gesteld, werd door den heer Vas Dias inlichting gevraagd. De heer Van der Kemp wilde eerst nog eens afwachten, hoever de organiseerende werkkracht van den nieuwen archivaris gaat. De voorzitter wees op den 157 wetenschappelijken werkkring van den titularis en op het voorbeeld van verschillende andere gemeentenAmsterdam, Rotterdam, Leiden. De raad kende de verhoogde minimum-jaarwedde 2000) goed en bepaalde het maximum op 3000." „Het oude en zeer belangrijke archief der classis Amers foort der Herv. kerk, dat bewaard wordt in een muurkast op een bovenkamer, behoorende bij het Kerkgebouw der Herv. Gemeente te Amersfoort, heeft onlangs groot gevaar geloopen in vlammen op te gaan, toen er brand uitbrak in een tegenover de kerk gelegen huis. Om te verhoeden, dat dit archief zou verloren gaan heeft het class, bestuur van Amersfoort zich gewend tot de Kerkvoogden der Herv. Gem. te Amersfoort, met beleefd verzoek, om een veiliger plaats daarvoor beschik baar te stellen. Welwillend is door deze een geschikte plaats aangeboden in een der steenen nissen van de Garnizoenskerk, waarheen zij reeds hun eigen archief hebben overgebracht. Dankbaar is dit aanbod aanvaard, daar deze plaats aan veel minder gevaar is blootgesteld." „De Association des Archivistes et Bibliothécaires beiges hield op 22 September j.l. haar tweede vergadering in de hoofd stad van het Walenland. De statuten van de vereeniging schrijven namelijk voor, dat de eerste jaarlijksche bijeenkomst in Brussel, de tweede in een andere stad van het land moet gehouden wordendit laatste met het doel om de leden in staat te stellen, de inrichting van de bibliotheken en archieven van heel het land de visu te leeren kennen, en met de onuit gesproken en ongeschreven bijbedoeling om de conservators van deze instellingen, welker inrichting over het algemeen zeer veel te wenschen laat, aan te sporen de aan hun zorgen toevertrouwde verzamelingen op de hoogte des tijds te brengen. Het belangrijkste besluit, dat heden genomen werd, was, dat men zou trachten in 1910, ter gelegenheid van de wereldtentoonstelling te Brussel, in die stad een internationaal congres van archivarissen en bibliothecarissen bijeen te roepen, terwijl in principe besloten werd dit congres voor te bereiden door een internationale conferentie, welke het volgend jaar te Antwerpen zou worden gehouden, waar ook de a.s. vergadering zou plaats hebben. Stappen werden reeds in Engeland gedaan, om de Engelsche bibliothecarissen en archivarissen te bewegen daaraan deel te nemen, en naar het schijnt is door eenigen hunner reeds medewerking toegezegd. Dit is van belang, omdat het tot nog toe over het algemeen moeilijk was de Engelschen naar een dergelijke bijeenkomst te krijgen." Nieuwe Courant, 25 Sept. 1907.)

Nederlandsch Archievenblad | 1907 | | pagina 40