148 Archieven" werd bezoldigd, eene vaste aanstelling te gevenmet hetzelfde doel wordt ook 300 meer aangevraagd om aan het Rijksarchief in Lim burg een amanuensis, die reeds sinds begin 1905 aan dat depot werk zaamheden verricht, definitief te kunnen aanstellen. De Rijksarchivaris in Zeeland heeft reeds herhaaldelijk er op aange drongen, om den concierge bij het Rijksarchief aldaar een hoogeren rang te verkenen. In verband met andere aanvragen, die geen uitstel konden lijden, is hier tot nu toe niet op ingegaan. Nu echter door den concierge een werk is uitgegeven „Inventaris van de Archieven, berustende onder het bestuur der godshuizen te Middelburg", dat èn in de dagbladen èn in het Nederlandsch Archievenblad uitstekend is gerecenseerd, kwam het den ondergeteekende voor, dat de rang van concierge te laag was en dat er zeker voldoende reden is voor zijne aanstelling tot adjunct-commies. In zijne plaats zal een nieuwe concierge dienen te worden benoemd. Voor een en ander zal in 1908 750 meer noodig zijn, waarmede het artikel wordt verhoogd. De hier genoemde bedragen, voor zoover ze aanstelling van nieuw personeel of rangverhooging betreffen, zijn geraamd in de veronderstelling, dat een en ander eerst met 1 April 1908 zal geschieden. Het geheele artikel wordt mitsdien verhoogd met 3175." „Art. 183. 's R ij ks ar ch i e v e n in de Provinciën. Materieel. Het is dringend noodig de bergruimte voor de archieven in Zeeland te vermeerderende bestaande lokaliteiten zijn overvol en in het begin van dit jaar was er reeds een tekort van nagenoeg 100 meters planklengte. Ook de overname van de notarieele archieven zal veel plaats vorderen. Verkrijging van meerdere ruimte kan het best geschieden door twee naast elkander gelegen perceelen in de onmiddellijke nabijheid, welke deel uit maken van de oude Abdijgebouwen, waartoe ook het bestaande archief- depot behoort, aan te koopen. De eigenaars dezer perceelen zijn bereid ze voor den kostenden prijs van ƒ6200 en f 5000 11,200 aan het Rijk af te staan. Deze gebouwen zijn voor het beoogde doel alleszins geschikt en met eenige herstellingen en verbeteringen tot ruime en goed verlichte bergplaatsen in te richten. Een meerdere plankruimte van 2000 meter zal daardoor worden verkregen. De kosten der noodige werken (inrichting in begrepen) zullen ƒ29,000 bedragen. Daarbij voor aankoop 11,200, ge zamenlijk dus ƒ40,200 waarvan voor 1908 20,000 wordt uitgetrok ken, waarmede dit artikel wordt verhoogd." In het Voorloopig verslag wordt omtrent Art. 182 het volgende opgemerkt „Art. 182. Rijksarchief in Zeeland. Met belangstelling had men vernomen, dat de concierge bij het Rijksarchief in Zeeland een werk heeft uitgegeven, dat door deskundigen zoo gunstig is beoordeeld. Dat 149 de Regeering daardoor tot de overtuiging is gekomen, dat de post van concierge niet in overeenstemming is met de bekwaamheden van dezen beambte, achtte men zeer begrijpelijk. Maar men wenschte nader te zien toegelicht, waarom thans plotseling behoefte is ontstaan aan uitbreiding van het personeel op dit archief. Concierges bij de Rijksarchieven. Door enkele leden werd de wenschelijkheid bepleit van eene wijziging van het Koninklijk besluit van 22 Januari 1904, no. 35, ten einde de positie van de concierges bij de Rijksarchieven te verbeteren. Huns inziens laat die thans veel te wenschen." Verder bevat het Voorloopig verslag omtrent het archiefwezen het volgende „Oude rechterlijke archieven. Gevraagd werd, of de archi varis der gemeente Vlaardingen zich thans van de hem verstrekte opdracht heeft gekweten en of uit de wijze, waarop dit is geschied, is gebleken, dat hij voor zijne taak genoegzaam berekend is om de oude rechterlijke archieven van Vlaardingen onder zijn beheer te kunnen laten." „Aansluiting van het Institut international de biblio graphic et de documentation. Door eenige leden werd de aan sluiting bepleit van de Koninklijke bibliotheek bij het „Institut international de bibliographie et de documentation" te Brussel, eene door de Belgische Regeering gesubsidieerde instelling, welke ten doel heeft de gegevens in boeken en tijdschriften der geheele wereld over alle onderwerpen ten dienste te stellen van de studeerende of belangstellende menschheid. Zij hoopten, dat de Regeering bereid zou zijn de eventueel voor een dergelijke aansluiting benoodigde credieten aan te vragen. Andere leden betwijfelden, met het oog op wat hun van de uitgaven vau genoemd „Institut" bekend was, of eene aansluiting aan deze instelling, althans wanneer die met kosten gepaard zou moeten gaan, gerechtvaardigd zou zijn." „Historische atlas van Nederland. De belangstelling der Regeering werd gevraagd voor de uitgaaf van een wetenschappelijken historischen atlas van Nederland. Naar men meende te weten, had de dusgenaamde Atlascommissie onder voorzitterschap van prof. Blok sedert geruimen tijd bouwstoffen voor zulk een atlas verzameld, doch zou het haar niet mogelijk zijn, met het oog op het betrekkelijk gering debiet, dat een dergelijk werk hier te lande zou hebben, een uitgever te vinden, die behalve den druk ook de bewerking voor zijne rekening zou durven te nemen. Sommige leden hadden evenwel vernomen, dat de bezwaren waarschijnlijk zouden zijn te overwinnen, indien de Regeering kon besluiten gedurende vier jaren eene bijdrage van 1000 'sjaars te verleenen. Met het oog op het feit, dat een dergelijke atlas niet alleen uit zuiver weten schappelijk oogpunt in een sedert lang gevoelde leemte zou voorzien,

Nederlandsch Archievenblad | 1907 | | pagina 36