Met de bewaring van het kerkelijk archief te Zandeweer (Gro ningen) schijnt het niet pluis te zijn. Men is tot de ontdekking gekomen, dat een der notulenboeken verdwenen is, hetgeen tot een heftigen strijd tusschen kerkvoogden eenerzijds en den ontslagen organist-koster anderzijds aanleiding heeft gegeven. De laatste, de heer E. Zijlma, schrijft over de kwestie in de Ommelander Courant van 24 Aug. 1907 het volgende: „In 't begin van 1900 wenschte ik het schrijfwerk voor de kerkvoogden niet meer te doen. Dit heb ik in eene vergadering van Kerkv. en Not. medegedeeld en volgens afspraak aan den president-kerkvoogd het notuleh- boek bezorgd en het weinige, wat meer onder mij berustte op dat tijdstip. Het archief der kerkvoogdij is nooit door mij bewaard, maar door den adm. kerkvoogd. Ongeveer 1 '/2 jaar later vraagt mij een der kerkvoogden, of het oude notulenboek (toen 8 jaar geleden door een nieuw vervangen) misschien nog bij mij wasde secr. kerkvoogd kon het niet bij zijn stukken vinden. Hem is toen gezegd, dat dit niet het geval wasals de secr.-kerkvoogd het niet had, zou het zekerlijk in 't archief zijn. Van tijd tot tijd begonnen kerkvoogden weer over dat oude notulen boek, wat op den duur beleedigend werd. Ik heb hun zeer positief ver zekerd, dat bedoeld boek door mij aan de kerkvoogden is teruggegeven, volkomen overtuigd, dat het bij mij niet zoek kon worden. Indien kerk voogden durven beweren, dat ik het onder mij houd of heb vernietigd (zooals ik van ter zijde hoor), dat zij dan het bewijs daarvoor leveren! Voor mij is thans de vraag, of in dezen bij de kerkvoogden bestaat auto suggestie, m. a. w. of het boek werkelijk zoek is en zij zich vast in 't hoofd hebben gezet, dat het bij mij en bij niemand anders kan zijn, dan wel of hier sprake kan zijn van liegen, en een der kerkvoogden zelf het boek onder zich heeft en dit verzwijgt." De zevende Duitsche archiefdag zal gehouden worden te Karlsruhe en te Spiers, op 14 en 15 September 1907. Op het programma komen voor den eersten dag voor 1. Bescherming van archivalia in Baden. Dr. Obser, Karlsruhe. 2. Verzending van archivalia. Dr. Striedinger, München. 3. Het Fransche archiefwezen in de laatste decennia. Dr. Hauviller, Kolnrar. 4. Het nieuwe Groothertogelijk „Generallandes"-archiefgebouw. Frank- hauser, Karlsruhe. 5. Bezichtiging van het nieuwe archiefgebouw. 's Middags zal o.a. het stedelijk archief worden bezocht. Den volgenden dag zal te Spiers een bezoek worden gebracht aan het Kreisarchief, het Museum, den Dom en de Keizergraven. 1907/1908. No. 2. Orgaan, van de VEREENIGING VAN ARCHIVARISSEN in Nederland. Goedgekeurd bij Kon. besl. van 29 Sept. 1891. REGLEMENT Vereeniging van Archivarissen in Nederland1). Artikel 1. De Vereeniging van Archivarissen in Nederland stelt zich ten doel de bevordering der belangen van het Nederlandsche archiefwezen. Art. 2. Zij tracht dit doel te bereiken a. door te streven naar een regeling van het archiefwezen bij de wet, b. door het houden van bijeenkomsten, c. door het uitgeven van gedrukte mededeelingen, d. door andere daartoe strekkende middelen. Art. 3. Zij heeft haren zetel te 's Gravenhage. 9 Naar aanleiding van de juiste opmerking in de Revue des Bibliothèques et Archives de Belgique, deel V, no. 4, blz. 304 noot, wordt hier het Reglement onzer Vereeniging afgedrukt, zooals het werd vastgesteld in de vergadering van 17 Juni 1891 en gewijzigd in die van 16 Juni 1900. Red. 80 3> t t Bijdragen voor dit tijdschrift te zenden aan Dr. E. WIERSUM te Rotterdam. voor de

Nederlandsch Archievenblad | 1907 | | pagina 1