78 volgend geslacht zouden bezwaard hebben, indien niet een Koninklijk Besluit bij zijn optreden althans de Ongevallenwet met al haar toebehooren van hem op een collega afgewenteld had Het is goed, dat een wijs en mededoogend regeerder zich ook in dit opzicht de belangen van het nageslacht aantrekt. Voorzorgsmaatregelen en bluschmiddelen zijn de volmaaktheid zóó nabij, dat zelfs groote branden tegenwoordig geen opruiming meer houden. Oorlogen, die halve steden met haar archievenin vlammen deden opgaan, hebben we sinds een eeuw niet gekend. Maar de papierbron vloeit, jaar op jaar, in angst wekkend toenemende mate een bron, „die altijd voller wordt, hoe meer z'haar schatten plengt." En nu is er eindelijk een minister gekomen, die, vóór hij zich genoodzaakt ziet op zijn begrooting gelden voor den bouw van skyscrapers uit te trekken om deze stapels te bergen, een stukje beschreven papier rondzendt met de vernuftige vraagof er niet altemet bij den voorraad iets zou zijn, dat niet voor het nageslacht behoeft te worden bewaard BravoDeze gedachte is 85,000 kilo papier waard. En de circulaire, waarop zij werd neergeschreven, behoort vóór al het andere in de archieven bewaard te blijven. Want het kan nu niet anders, of de overige ministers volgen dit voorbeeld. Wij zien Oorlog al watertanden bij de voorproef van een grooten papierschoonmaak. Dit zal een brandstapel geven Voor één ding zijn wij bang. Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben naar aanleiding van de ministerieele circulaire aan de gemeente besturen in hun gewest gevraagd, „of en zoo ja tot welke opmerkingen dit plan van regeling hun aanleiding geeft Uit deze vraag kan een gevaarlijke briefwisseling ontstaan, die het schoone plan bedreigtgelukkig maar, dat van onze autoriteiten de gemeentebesturen niet het papierlievendst plegen te zijn. Als men eens van den anderen kant begon vraagt allicht iemand, denkend aan het spreekwoordvoorkomen is beter dan genezen. Ssst wie dat gedaan kreeg, ware een nationale held. Laat ons voorshands minister Rink loven als een bewindsman, die het papier, dat hij in de wereld stuurt, althans voor een deel ook zelf wil wegwerken." Te Dordrecht is voor de reiniging van het notarieel archief gebruik gemaakt van de stofzuigmachine. Hoewel het resultaat goed was, zullen voor groote archieven de kosten een bezwaar blijven. Een leemte in de Gemeentewet. De Raad der gemeente Genemuiden heeft, naar aanleiding van een schrijven van den Officier van Justitie te Zwolle, de vraag behandeld, of zal worden overgegaan tot de vernieuwing van de door den brand van 1868 vernielde registers van den Burgerlijken Stand. 79 De Officier heeft den Raad doen opmerken, dat indien thans de ter griffie der rechtbank berustende stukken verbranden of op andere wijze in het ongereede geraken, een zeer te betreuren gemis van die bescheiden zou ontstaan. De Raad was met den voorzitter van gevoelen, dat de noodzakelijk heid der vernieuwing niet zoo groot is. Nu bijna 40 jaren zijn verstreken, zonder dat in het gemis is voorzien, en het tegenwoordig levend geslacht slechts bij hooge uitzondering dat gemis zou gevoelen, zou eene zoo groote uitgaaf, als voor een vernieuwing noodig is, niet te verdedigen zijn. (Het Nieuws van den Dag, 31 Juli 1907.) In de zitting van den Gemeenteraad van Oud-Beijerland, op 23 Juli 1907, werd behandeld een schrijven van den heer P. van Meurs, adjunct archivaris aan het Algemeen rijksarchief, over den toestand van het oud archief. De doop- en huwelijksboeken moeten volgens dat schrijven her steld en gebonden worden om niet geheel waardeloos te worden. De kosten, met inbegrip van portefeuilles voor de losse stukken, zullen plm. f 72.50 bedragen. Zonder hoofdelijke stemming werd na eenige bespreking besloten, een en ander te laten bewerken ingevolge het advies van den adjunct-archivaris en daartoe een crediet van 75 toe te staan, waarvoor de noodige af- en overschrijving werd goedgekeurd. In de vergadering van de Nederlandsche Vereeniging van Gemeente belangen, den 7den September te Arnhem gehouden, werd ten aanzien van het registratuurstelsel medegedeeld, dat de vereeniging naar aanleiding van een door den voorzitter met den heer jhr. mr. C. A. Elias te Brussel gebracht bezoek lid is geworden van het „Institut International de Biblio- graphie" aldaar. In voorbereiding is het ontwerpen eener regeling om de archieven volgens een bepaald stelsel en wel het decimale stelsel in te richten. {N. Rott. Cour., 8 Sept. 1907.) Aan het verslag in de Nieuwe Rott. Courant, 19 Juli 1907, van de zittingen der Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk, ontleenen wij het volgende „Met groote waardeering neemt de synode kennis van den arbeid, door dr. G. A. Hulsebos besteed aan de herstelling en instandhouding der kerkelijke archieven. Een uitvoerig verslag is door dezen bekwamen des kundige ook weder dit jaar ingediend. Voor zijn werk wordt weder, op voordracht van de algemeene synodale commissie, eene bepaalde som be schikbaar gesteld."

Nederlandsch Archievenblad | 1907 | | pagina 45