58 Maastricht. De lokalen voldoen wat licht, lucht en veiligheid betreft goed; de plaatsruimte laat echter veel te wenschen over; op een eigen gebouw voor archief en bibliotheek wordt aangedrongen. Middelburg. Zeer te betreuren blijft het gemis aan ruimte, waardoor bijv. het archief der voormalige weeskamer over het geheele stadhuis in velerlei kasten verspreid en dus moeilijk toegankelijk is. Rheden. Voor een behoorlijke berging van het archief ont breekt de ruimte. Rotterdam. Het archiefgebouw blijft goed voldoen. De bureauvertrekken zijn echter bij strenge koude niet voldoende te verwarmen. Schiedam. De ruimte Iaat niet toe het archief na 1816 op te nemen. Nu de gemeente een voor archiefgebouw in aanmerking komend huis verkocht heeft, zal een afdoende bewaring, die een opneming ook van het rechterlijk archief zou mogelijk maken, nog wel verder in de toekomst verschoven zijn. Vlaardingen. In het begin des jaars werden de meer belangrijke acten in de kluis geplaatst. Na een 5tal maanden moesten zij daaruit weder verwijderd worden, daar de kluis zeer vochtig bleek. Vlissingen. De ten vorigen jare geuite wensch om toevoe ging tot de archieflokalen van nog een kleine lokaliteit is vervuld. Op den duur zal tengevolge der verlegging van de grens van het oud-archief naar 1851 de ruimte toch onvoldoende zijn. Beschrijving enz. der verzamelingen Alkmaar. Tot meerdere vergemakkelijking van onderzoekingen werd het bestaande tot 1747 strekkende register op de raadsreso- lutiën vervolgd tot 1814. Beschreven werden de dit jaar verworven archieven vanaalmoezeniershuis, vereenigde mannen- en vrouwen gasthuizen, pesthuis en leprozenhuis, van welke de reeds aanwezige bescheiden tengevolge van deze aanwinst opnieuw moesten worden geordend. Onder het verworvene is ook een register van 1558—76 van het aan de gasthuizen overgegaan H. Geesthuis. Amersfoort. Na de voltooiing der inventarisatie in 1903 is voortdurend voortgearbeid aan de verschillende onderdeden, zooals aan de samenvoeging der regestenlijsten, aan de ordening van de stukken der weeskamer en aan den index op de resolutieboeken inplaats van de bestaande onvolledige. Amsterdam. Het drukken van den katalogus van het Gast huizen-archief werd voortgezet. Het archief of wat daarvan is overgebleven van de Wisselbank werd gekatalogiseerd en van een naamklapper voorzien. De sorteering der boedelpapieren van 59 de Weeskamer, hoofdzakelijk van de 18e eeuw, kwam gereed, alsmede de daarop gemaakte naamklapper. De verzameling van naamkaarten op de Doopboeken werd uitgebreid tot het jaar 1785 en tot 1790 lexicografisch geregeld. De topografische klapper op de kwijt scheldingen van 16851708 werd voltooid en wordt gebonden. Met die over de volgende serie, 17091731, werd een aanvang gemaakt. Het completeeren en reorganiseeren van het nieuw-archief werd voortgezet. Delft. Met de ordening en beschrijving van de stukken, be- hoorende tot het nieuw-archief, werd geregeld voortgegaanstukken betreffende de verschillende belastingen, uitvoering van stadswerken, inkwartiering enz., werden behandeld bovendien nog stukken, afkom stig van enkele Commissies en inrichtingen, als van de Commissie tot het werk der begrooting en financiën 1821 1851, van de Commissie van directie over de armeninrichting 18281858, de Commissie van militaire zaken 1815 1823, de Commissie voor de teeken- en in dustrieschool 1851 1864, enz. Nog slechts een gering aantal stukken van het nieuw archief blijft ter beschrijving over. Dordrecht. De archieven van den grafelijken tijd werden nader geordend. De inventaris kwam geheel gereed. Een uitvoerige inleiding werd voltooid. Een en ander zal in 1907 worden gedrukt. Het maken van klappers op vaak geraadpleegde registers, o. a. op de weesboeken der 18de eeuw, werd voortgezet. Enkhuizen. De talrijke boedelpapieren van de Weeskamer werden uitgezocht en gerangschikt. (Verslag v. d. Prov. Archivaris in Verslag N.-Holland.) Gouda. Aanvulling en verbetering van den gedrukten inven taris werd voortgezet. De inventarisatie van de archieven van het Ver. Wees- en Aelemoeseniershuis vorderde door tijdsgebrek slechts langzaam. Onder de in het Weeshuis toevalligerwijze gekomen stukken, bleken verscheidene te behooren tot het archief van de Commissie tot instandhouding van den Hervormden Godsdienst. Zij werden als afzonderlijk archief van de overige afgescheiden. Zij loopen van 17981800. 's-Gravenhage. Een geheel nieuwe beschrijving van het archief is een dringende noodzakelijkheidzoolang niet behoorlijke ruimte beschikbaar is, kan daarmede echter niet begonnen worden. Enkele kleinere archieven, o. a. die der Ambachts-heerlijkheid, zijn onder handen genomen, terwijl een aanvang gemaakt is met het beschrijven en voorloopig sorteeren van de in 72 bundels samen gepakte ongeordende „varia".

Nederlandsch Archievenblad | 1907 | | pagina 35