De Gemeente-archieven in 1906 1). 54 Een contract van correspondentie tegen het Cartesianisme. Ned. Archief voor Kerkgeschiedenis. Nieuwe Serie, IV, 307 vlg. Le style de la Circoncision. Revue des bibliothèques et archives de Belgique, 289 vlg. en 399 vlg. Eenige aanteekeningen over bedevaart als straf. Ned. Archief voor Kerkgeschiedenis. Nieuwe Serie. IV, 298 vlg. Catalogus van de prentverzameling der gemeente Leiden. Afl. I. Plaatsbeschrijving van Leiden. Leiden, G. Taconis. 8°. Rekeningen uit de bouwperiode van de St. Pieterskerk te Leiden. Bijdragen tot de geschiedenis van het bisdom van Haarlem, XXX, 61 vlg., 280 vlg. Een levensschets (van Rembrandt). Leidsch Jaarboekje, 1906, 40 vlg. H. D. J. VAN SCHEVICHAVEN. Journaal van Mr. Justinus de Beyer, heer van Hulzen. 17431767. Werken van Gelre no. 6. Arnhem, Gouda Quint. 8°. Vraagstukken in de geschiedenis van Nijmegen's voortijd. Gelre- Bijdragen en Mededeelingen, IX, 1 vlg. Dubbelzinnigheid van Charles de Brimeu. T. a. p., IX, 91 vlg. M. Schoenoen. Akten en bescheiden betreffende de Cistercienser abdij Bloemkamp of Oldeklooster bij Bolsward. Vervolg. Archief voor de geschiedenis van het aartsbisdom Utrecht, XXXI, 153 vlg. De schraapzucht van Cunerus Petri, bisschop van Leeuwarden. Vrije Fries, XX, 323 vlg. J. J. S. Sloet. De testamenten van Anthoine de Lalaing en Elisabeth van Culenborch. Gelre, Bijdragen en Mededeelingen, IX, 215 vlg. Inventaris van het op het huis te Harderwijk aanwezige geschut. T. a. p. IX, 267 vlg. A. Telting. Een bezoek aan een Nederlandsche stad in de XlVe eeuw. 's Gra- venhage, Mart. Nijhoff. 8°. (Met F. Buitenrust Hettema.) W. R. Veder. Register van namen van kerkmeesters der Gereformeerde Nederduitsche, Engelsche en Walen kerken, benevens van die der regenten en regentessen der godshuizen en stedelijke gestichten, met de jaren hunner ambtsvervulling sedert 1682; met lexicographische lijst. Vierde Jaarboek der Vereeniging Amstelodamum, 77 vlg. 55 J. S. van Veen. Overeenkomst tusschen den abt van Averbode en den graaf van Gelre aangaande de collatie der kerk te Rooster. Maasgouw, XXIII, 8 vlg. Een brief van Wilhelmus Lindanus, bisschop van Roermond, aan Alva. 1571 (1570). Maasgouw, XXII, 48 vlg. Johan Arntss, pastoor van Ede. Archief voor de geschiedenis van het aartsbisdom Utrecht, XXXI, 147 vlg. O. L. Vrouwe dag verholen. T. a. p. XXXII, 239 vlg. Zalt-Bommel in den zomer van het jaar 1572. Gelre. Bijdragen en Mededeelingen, IX, 97 vlg. De zaak-le Balleur. T. a. p. IX, 151 vlg. Bijdrage tot de geschiedenis der Harderwijksche school. T. a. p. IX, 271 vlg. M. H. van Visvliet. De kleerkast van Piet Hein. Oud-Holland, XXIII, 189 vlg. M. G. Wildeman. Iets over het kasteel Assumburgh in 1667. Oud-Holland, XXIII, 41 vlg. The eldest church-book of the English Congregation in the Hague. De Wapenheraut, IX, 177 vlg., 271 vlg., 289 vlg. Itinéraire archéologique de Delft. 2e édition, revue, corrigée et augmentée. Delft, J. Vis. 8°. Toen de redacteur van ons tijdschrift mij vroeg het werk, door Mr. Joosting zoo lang verricht, te willen overnemen, heb ik mij daartoe gaarne bereid verklaard, maar niet zonder aarzeling geef ik nu voor de eerste maal mijn overzicht. Bij nadere overweging toch van dezen arbeid, kwam ik tot de overtuiging, dat mijne wijze van bewerking zou moeten ver schillen van de tot nu toe gevolgde. Inderdaad, waar mijn bekwame voorganger zijn systeem zoo geruimen tijd handhaafde, is een breken daar mede min of meer vermetel, en ik meen dit niet te kunnen doen, zonder enkele der motieven mede te deelen, die mij hiertoe leidden. Het komt mij voor, dat het nut der alfabetisch gerangschikte mededeelingen, die een groote plaats in beslag namen, niet evenredig was met den arbeid en de ruimte, eraan besteed. Wil men omtrent den toestand van een bepaald archief worden ingelicht, dan blijven immers toch de verslagen-zelf de bron, J. C. OVERVOORDE. Waar geen andere bron wordt vermeld, zijn de mededeelingen ontleend aan de gemeenteverslagen en hunne bijlagen.

Nederlandsch Archievenblad | 1907 | | pagina 33