26 rubrieken als deze ingedeeld. In sommige gemeenten heeft men dit systeem korteren of langeren tijd aangehouden. De sporen er van vindt men, naar men mij mededeelt, terug in groote kartonnen doozen gevuld met losse papieren, die alle op gelijksoortige onderwerpen betrekking hebben. In de meeste administratiën evenwel is men spoedig tot het oude systeem teruggekeerd. Wellicht zou het de moeite waard zijn na te gaan, of voor dezen terugkeer tot het oude nog andere redenen dan afkeer van alles wat Fransch was den doorslag hebben gegeven. Het omslagstelsel zelf is dus heel geen nieuwigheid in onze gemeente administratie. Evenmin nieuw is het voorgestelde kaartensysteem van den klapper. Zooals bekend, zijn de losse kaarten ter vervanging van gebonden indices reeds lang bij tal van instellingen in gebruik. Wèl nieuw daaren tegen en logisch volgend uit den aangenomen index, is de wijze van rangschikking der omslagen, niet alphabetisch, doch eenvoudig in volgorde van de nummers van den universeelen index. Daardoor houdt men de gelijksoortige onderwerpen bij elkander, terwijl het op de plaats leggen van de omslagen in een onveranderlijke numerieke orde zeer gemakkelijk is- De nadeelen van dit omslag-systeem zijn echter geenszins over het hoofd te zien. Ten eerste toch zal door invoering van dat systeem het verband tusschen de notulen en de daarbij behoorende ingekomen stukken hopeloos verbroken worden. Verder zal daardoor onmogelijk worden, om voortaan in een besluit een stuk aan te halen ofte resumeeren door „Fiat insertio" want in het nieuwe systeem verhuist het betreffende stuk naar den omslag en kan men dus in het besluit niet meer met een korte verwijzing volstaan. Integendeel zal men in de meeste gevallen de insertiën dubbel zoo uit voerig moeten maken, als zij begrijpelijk zullen zijn. Ook zal het bezwaar zich voordoen, dat vele onderwerpen betrekking hebben op twee rubrieken. Worden zij nu tot een bepaalde afdeeling gebracht, dan zijn zij voor de andere vrijwel verloren, daar verwijzing hierin slechts gedeeltelijk tegemoet kan komen. Dan de splitsing van de omslagen, die telkens gewijzigde opberging en nummering met zich brengt, en waarbij onnauwkeurigheid of nalatigheid groote verwarring tengevolge moet hebben. Maar ook de raadpleging alleen van die millioenen losse stukken zal reeds een doorloopend gevaar voor verwarring opleveren, in tegenstelling met de gebonden stukken, waarbij de niet te verbreken volgorde een voordeel is, dat inder daad ruimschoots opweegt tegen het eenigszins lastiger gebruik. Hierbij komt nog, dat men eigenlijk nooit de zekerheid heeft, dat het nummer van een omslag nu werkelijk het definitieve is, zoodat inmiddels nooit naar dezen omslag of een der inliggende stukken verwezen kan worden. Men ziet, ik rep hier alleen van de bezwaren, die zich zullen voor doen bij raadpleging der stukken, zoolang deze nog berusten bij de loo- pende administratie. Dan moet niemand onzer zal het ontkennen 27 alles in het werk worden gesteld om die raadpleging zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Maar hierin zal door overbrenging der stukken naar den archivaris geen verandering komenook dan blijft het praktisch nut de hoofdzaak, terwijl de belangen van historische onderzoekingen de Handleiding zegt het met zooveel woorden slechts in de tweede plaats in aanmerking komen. Wat dus voor den secretarie-ambtenaar de raad pleging der stukken vergemakkelijkt, zal dat in den regel evenzeer voor ons doen. De vraag is maar of het omslagstelsel daartoe in staat is. En dan moet m. i. het antwoord beslist neen luiden. Door een Bestuurslid van de Nederlandsche Vereeniging voor Ge meentebelangen werd er indertijd op aangedrongen, dat de Registratuur commissie ook hare aandacht zou wijden aan de kleinere gemeenten, die, zooals hij terecht opmerkte, natuurlijk met een zeer eenvoudig stelsel van registratuur zouden kunnen volstaan. Nu, voor kleine gemeenten zal het thans voorgestelde stelsel met de tallooze omslagen en den uitgebreiden index, die èn voor de kleinste gemeente èn voor de grootste dezelfde zal zijn, zonder eenigen twijfel een ontzaglijke hoeveelheid noodeloozen omslag meebrengen. En voor groote gemeenten, waar door het bestaan van afzonderlijke commissiën op natuurlijke wijze archieven, betrekking hebbende op een bepaalde categorie van onderwerpen, gevormd worden, schijnt mij juist daarom reeds de gedwongen splitsing van het hoofdarchief ten eenen male overbodig. Wat de administratie der groote gemeenten betreft, spreekt het trouwens van zelf, dat de bescheiden van elke zelfstandige registratuur en van elke commissie van bijstand als afzonderlijke archieven dienen te worden geres pecteerd en bewaard. De tijd toch, dat men gedachteloos alle stukken, die over een bepaald onderwerp bij verschillende autoriteiten waren inge komen, door elkaar haalde, is thans gelukkig voorbij. Bij personen, die zich beijveren voor een nieuwe organisatie der gemeente-archieven, mag men althans veronderstellen, dat „le respect des fonds" door hen streng zal worden in acht genomen. In groote gemeenten zal men dan bij invoering van het decimale stelsel naast elkaar krijgen verschillende archieven, alle bestaande uit reeksen van omslagen, die ten deele dezelfde nummers dragen als die van de centrale administratie. En nu kan men de omhul sels door verschil van kleur uit elkaar houden. Maar de inliggende stukken? Meent men werkelijk, dat ook deze bij herhaalde raadpleging steeds weer op hun plaats gelegd zullen worden? Of zal niet veeleer een ambtenaar de met een bepaald doel bij elkaar gesleepte stukken, hetzij door nalatigheid, hetzij met opzet om het maken van afschriften te ontgaan, ook in het vervolg rustig bij elkaar laten In dat geval zou het decimale stelsel niet alleen overbodig, maar zelfs gevaarlijk worden. Mocht echter onverhoopt dit stelsel ingang vinden, dan zal onzerzijds,

Nederlandsch Archievenblad | 1907 | | pagina 19