12 te arbeiden naar eigen inzicht. Maar het sprak dan ook van zelf, dat die vereeniging nu geenerlei verantwoordelijkheid meer op zich wenschte te nemen voor het boek, tot welks geboorte zij wel het initiatief had genomen, maar met welks wording zij overigens niets meer zou hebben uit te staan. Zoo is dus de band, die onze vereeniging aan de onderneming verbond, doorgesneden. Toch acht ik mij gelukkig, te mogen aannemen, dat het tot stand komen van het boek verzekerd is; want al zal onze vereeniging niet de geestelijke vader zijn van het boek, zij zal toch steeds de „ver wekker" blijven. En in dit geval is dit eene besliste verdienste; want de Nederlandsche paleographie heeft er recht op, om behandeld te worden in een speciaal handboek. Gelukkiger schijnt onze vereeniging voorloopig te zullen zijn met de concept-A r c h i e f w e t. Bij het opvatten van het Handboek der Nederlandsche paleographie waren de vraagstukken, waarom het daarbij ging, nog bijna niet door ons behandeld; eene communis opinio daarover had dus in onzen kring geene gelegenheid gehad om zich te vormenwellicht was dit de hoofdreden van de mislukking der onder neming. Bij de questies, waarom het bij de Archiefwet ging, stonden wij echter veel sterkerhet resultaat was veel beter voorbereid. Wel is dit gebleken; want het concept, door onze medeleden bearbeid, heeft in onzen kring slechts op ondergeschikte punten en in onbeduidende bijzonderheden aanleiding gegeven tot kritiek. Het is dan ook niet te betwijfelen, of de verdienstelijke arbeid der commissie zal straks zonder bezwaar worden aangenomen. Aan de leden dier commissie breng ik dus reeds thans onzen hartelijken dank. Wij zijn hun zéér verplicht; in hunnen arbeid zullen wij eerlang een programma bezitten, eene leus, naar welker verwezenlijking wij streven moeten. En verwonderen zal het mij niet, indien ons programma zijn invloed zal oefenen ook in het buiten land, zoover dit mogelijk is in andere toestanden. De personalia onzer vereeniging wekken ditmaal gelukkig geene droeve herinneringen. Ons ledental is nagenoeg onveranderd gebleven; ook in den kring van ons bestuur is geene wijziging gekomen. Gaarne voeg ik mij bij de velen, die in het afgeloopen jaar hunne hulde hebben gebracht aan onzen ambtgenoot Gonnet, onzen Nestor, die na vijftig dienstjaren nog altijd werkzaam is met de hem eigene jeugdige frischheid, en die met dankbare voldoening op zijn welbesteed leven terugziet in de smaakvolle omgeving, die hij zich geschapen heeft. En dan ten slotte een woord van dankbare waardeering aan onzen ambtgenoot Joosting, nu hij, na jarenlangen arbeid als verslaggever in ons blad, gemeend heeft die taak (eene niet zeer dankbare, maar stellig nuttige taak!) te moeten overdragen aan frissche krachten. Wij betreuren zijn besluitmaar wij laten hem niet gaan zonder hem onzen dank te brengen voor zijne ijverige werkzaamheid. 13 Den overgang naar het verslag over het voorgevallene op het gebied van het archiefwezen buiten onze vereeniging vormt de stichting, in de eerste dagen van dit jaar, van de Association des archivistes et bibliothécaires beiges. Immers, al staat deze Asso ciation geheel buiten ons verband, ja zelfs buiten onze landpalen, wij voelen ons nauw verwant met de Belgische broeders, die, burgers van een klein land, klein in aantal evenals wij, toch moedig streven naar verbeterde toestanden op het gebied van het archiefwezen. Met hartelijke ingenomenheid roepen wij dan ook de jonge vereeniging het welkom toe de namen van vele harer jongere leden zijn ons reeds goed bekend, en van hunne werkzaamheid op ons terrein verwachten wij rijke vruchten. Ook in ons eigen land is echter een en ander voorgevallen, dat ver melding verdient. De voor ons zoo gewichtige invoering der nieuwe Notaris wet vermeldde ik reeds ten vorigen. jare. Iets meer kan ik daarvan nog niet mededeelende uitvoering der wet wordt nog steeds voorbereid. Een jaar geleden waagde ik de uitspraak, dat deze voorbereiding wellicht wat al te zwaarwichtig werd opgevatthans kan ik stelliger spreken. Door den bewaarder der Utrechtsche protocollen, in wiens berg- lokaal reeds sedert lange jaren plaatsgebrek bestond, werd namelijk aange drongen op spoedige overneming der oude protocollen. En daar in mijn berglokaal nog voldoende ruimte beschikbaar was, toonde ik mij daartoe gaarne bereid. Ik kan dan nu berichten, dat de overdracht der Utrechtsche protocollen in de eerste dagen van het jaar reeds heeft plaats gehad. In vier weken is alles afgeloopenzoo het proces-verbaal van overdracht nog niet geteekend is, dan wordt dit alleen veroorzaakt door de omstandigheid, dat de bewaarder nog geen tijd heeft kunnen vinden om het stuk in het net te schrijven. De enkele protocollen, die in andere provinciën bleken thuis te behooren, liggen ter verzending gereed en kunnen met een geleidebrief verzonden worden, zoodra dit gewenscht wordt. De zaak heeft niet het allergeringste bezwaar geleverdde kosten zijn miniem. Voordat ik van dit onderwerp afstap, vermeld ik nog met waardeering het initiatief, door de vereeniging Die Haghe genomen voor de nauwkeurige inventariseering van de akten der Haagsche notarissen. Het blijkt niet duidelijk, waarom juist de notarieele archieven zijn uitgekozen voor deze heugelijke onder neming; maar het past ons niet, te vragen naar de reden, de onder neming zelve heeft onze volle sympathie. Moge zij eerlang worden nage volgd in andere groote steden Eene niet minder gewichtige uitbreiding onzer werkzaamheid moeten wij eerlang verwachten, wanneer de belangrijke Wet tot afschaffing der tienden aangenomen zal zijn en in werking treedt. Ik zie het oogenblik te gemoet met gemengde gewaarwordingen. Elke werkzaamheid, die bewijst dat de archivarissen praktisch nuttig kunnen zijn, begroet ik met ingenomen-

Nederlandsch Archievenblad | 1907 | | pagina 12