208 den cyclus decennovennalis dan dezemaar Beda, getrouw aan zijn be ginsel om alle berekeningen zooveel mogelijk tot het jaarbegin van 1 Januari terug te brengen, kent ook den zoogenaamden „accomodirten" cyclus decennovennalis ons guldengetal die het jaar ongeveer met 25 December of 1 Januari beginnen laat. „Quod ut manifestius fiat", zegt hij „singulorum ex ordine cursum videamus annorum et quod Dionysius in mense paschali, nos in Januario facere curemus. Anno lunari primo, decennovenali quarto, a Calendis Januariis, usque in 13 2) Calendas Januarias quia communis est, fiunt dies 354 3). Anno lunari 2, decennovenali 5 a 12 Calendas Januarias usque 5 idus Decembris, quia communis est, fiunt dies 354" etc., en in de reeds hiervoor aangehaalde plaats, waar hij met behulp der epakten den ouderdom der maan voor den eersten dag van elke maand berekent, zegt hij4): „Primo decennovenalis circuli anno, in quo nullae sunt Epactae in Calendas Januarias nona est luna, in Calendas Februarias decima, in Calendas Martias VI111, in Calendas Apriles X, in Calendas Maias XI" etc. Dit laatste is alleen juist, zoo men het maan jaar laat loopen van 24 December, laat ons zeggen, 531 tot en met 12 December 532, maar niet zoo men het jaar begint met 4 April 531 en eindigt met 22 Maart 532. De saltus lunae, d.w.z. de vermindering van het maanjaar met één dag om aan het einde van den cyclus zonne- en maanjaar weder te doen samenvallen, werd door de Alexandrijnen, die den cyclus oorspronkelijk, gelijk is opgemerkt, met Augustus begonnen, in Juli van het laatste jaar van den cyclus gesteldBeda 5) echter bracht hem over naar November „Si enim ipsunr argumentum juxta Aegyptios a Septembri mense, ubi prin- cipiurn est anni eorum, inchoaveris, necesse est ut luna Julii mensis eo anno XXIX dies ut nunquam alias habeat, uno videlicet ratione saltus amisso, et ob id luna Calendarum Augustarum tertia reddatur, quae juxta argumenti regulam secunda computabatur. Si vero, juxta hoe quod nos supra docuimus, a Januario principium argumenti sumere mavis, eodem ordine luna in Calendas Decembres VII incurrit, quae juxta argumentum sexta fieri debuisse putabaturquia nimirum luna Novembris mensis unam amittit diem". Naast de jaren van den cyclus decennovennalis staan nu bij Dionysius en Beda de daarmede geheel parallel loopende jaren van den cyclus lunaris. Het eenige verschil tusschen de beide cycli is, dat het eerste jaar van den cyclus lunaris overeenkomt met het 4de van den cyclus decennovennalis en A. w. c. 56 (Giles blz. 253). 2) In de Bazeler uitgave staat abusievelijk „XII". 3) Zoo moet men lezen in plaats van het overgeleverde „353". A. w. c. 20 (Giles blz. 187). 5) L. c. (Giles blz. 189). 209 zoo vervolgens. Welk nut had het de beide stelsels naast elkander in de Paaschtafels op te nemen? Waarom Dionysius zich van den cyclus lunaris bediende, blijkt niet. De jaren er van laat hij, evenals die van den cyclus decennovennalis, met de Paaschmaand beginnen. Hij schijnt de geheele inrichting van Cyrillus te hebben overgenomen. 2) Beda 3) hechtte echter aan den cyclus lunaris eene andere beteekenis, die verklaart, waarom hij aan het gebruik er van vastgehouden heeftdit blijkt uit de definitie, die hij van den cyclus geeft: „qui proprie Romanorum est: et ad mensem Januarium pertinens; nam sicut annus quisque decennovenalis circuli propter legalein Hebraeorum observationem a paschali mense inchoat, ibidemque finitur: ita et hic Romanorum institutione a luna Januarii mensis inchoat, atque ibidem desinit". Nog duidelijker maakt hij het iets verder op eene bij de bespreking van den cyclus decennovennalis reeds aangehaalde plaats „Quod ut manifestius fiat, singulorum ex ordine cursum videamus annorum, et quod Dionysius in mense paschali, nos in Januario facere curemus. Anno lunari primo, decennovenali quarto, a Calendis Januariis, usque in 13 Calendas Januarias, quia communis est, fiunt dies 354 Anno lunari 19, decennovenali 3, ab Idibus Decembris, usque in 2 Calendas Januarias, quia embolismus est, fiunt dies 384." Waarom hield dus Beda naast den cyclus decennovenalis aan den cyclus lunaris vast? Hij bleef getrouw aan zijn beginsel om alle berekeningen zooveel mogelijk in verband te brengen met het Romeinsche jaarbegin, en daar hij nu de maanjaren, wier begindag telkens verandert, omdat zij nu eens 354 dan weer 384 dagen lang zijn, niet kon herleiden tot het jaarbegin van 1 Januari, wilde hij den negentienjarigen cyclus althans zoodanig ingericht hebben, dat het eerste jaar van dien cyclus met 1 Januari begon en het laatste met 31 December eindigde.5) Zulk een cyclus meende hij gevonden te hebben in den cyclus lunaris; dat hij zich daarbij vergiste 6) want niet het eerste, maar het laatste jaar van dien cyclus begint met 1 Januari doet tot het beginsel, waardoor hij geleid werd, niet af. De valsche verklaring, die Beda geeft van den door hem van Dionysius overgenomen cyclus lunaris, bewijst, hoezeer het jaarbegin met den 1 Januari bij hem op den voorgrond stond. Grotefend beweert wel is waar'): „Der Cyclus (decennovennalis) der Alexandriner beginnt -) Epistola ad Bonifatium et Bonuiti (Petavius blz. 878; Janus blz. 113115). 2) Zie Janus A. w. blz. 74 en 75. Zie echter Van der Hagen. De cyclis paschalibus blz. 28. 3) A. w. c. 56 (Giles blz. 253). 4) L. c. (Giles blz. 253. 255). 5) De Alexandrijnen begonnen het 1ste jaar van den cyclus decennovennalis met 2S Augustus, dus zoo dicht mogelijk bij hun nieuwejaar; op 29 Augustus valt bij hen nooit eene luna I. 6) Vgl. Van der Hagen. De cyclo lunari Dionysn et Bedae blz. 402-409. 7) A. w. I, blz. 128, kol. 2. Zie ook Sickel A. w. blz. 174.

Nederlandsch Archievenblad | 1906 | | pagina 7