236 valt o.a. mede te deelen, dat het Departement van Buitenlandsche Zaken naar het voormalig Rijksarchiefgebouw wordt overgeplaatst. (N. Rótt. Cour. 14 Mei 1907.) In een proces voor den Hoogen Raad over het belemmeren van het verkeer over een voor het openbaar verkeer openstaand voetpad in Noord- Holland, het „Schoolpad" onder Heemskerk, had de rechtbank zich be roepen op een keur, voorkomende in een boek „Lams, Handvesten en privilegiën van Kennemerland". Pleiter, jhr. mr. F. W. van Styrum, advocaat te Haarlem, meende, „dat op die keur niet kon worden recht gedaan, waar daarvan niet een gecertificeerd afschrift door den archivaris was overgelegd." (N. Rott. Cour. 24 April 1907.) In aansluiting bij het laatste bericht van Jaargang XIV kunnen wij thans omtrent het internationaal uitleen en van handschriften het volgende mededeelen Volgens het schrijven van de Kon. Pruisische Academie van Weten schappen te Berlijn zijn behalve de Duitsche Bondsstaten tot nu toe toe getreden België, Italië, Nederland, Noorwegen, Oostenrijk-Hongarije, Zwit serland en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Van Denemarken, Zweden en Japan wordt nog bericht ingewacht, terwijl de uitleening ge weigerd werd door Egypte, Engeland, Frankrijk, Spanje en Rusland. Terecht wees dan ook de Voorzitter van de Kon. Academie van Wetenschappen te Amsterdam er in de Aprilvergadering op, dat Nederland, door zich bij de voorstanders aan te sluiten, een royaler standpunt innam dan b.v. Engeland, dat wel handschriften wil ontvangen, maar niet uitleenen. Van de Annalen van het twintigste Congres voor Oudheid kunde en Geschiedenis, dat in Augustus te Gent zal Worden ge houden, zijn thans drie nummers verschenen. Zij bevatten echter slechts de voorloopige afdrukken, die reeds nu worden rondgezonden met het doel om de deelnemers eenigszins op de hoogte te brengen van de te behan delen onderwerpen. Voor ons komen bijzonder in aanmerking de voor dracht van den heer J. van den Gheyn, conservator aan de Kon. Bibliotheek te Brussel, over het samenstellen van een palaeografisch album voor België, het rapport van Prof. Henri Pirenne over het plan om een verzameling fac-similés uit te geven ten dienste van de studie der diplomatiek van de Belgische provinciën, en de opstellen van de heeren Cuvelier en Dony, respectievelijk over de kleine archieven en de inventarissen der kleine archieven. Op den dag der opening van het Congres zullen den bezoekers de definitieve afdrukken dezer voordrachten worden ter hand gesteld. Wellicht zal dan de gelegenheid zich voordoen, om er ook hier nader op terug te komen.

Nederlandsch Archievenblad | 1906 | | pagina 21