228 b.v. in reg. no. 257, heeft een en ander maal uitdrukkingen alsland, „belast met een hoed tarwe" (reg. no. 581), de „overdracht van den „eigendom van een transportbrief" (passim) en dergelijke meer in het leven geroepen. Wanneer ik ten slotte nog een opmerking waag, dan is dat niet zoozeer een aanmerking op deze regesten alleen, maar meer iets algemeens. Archaeïstische uitdrukkingen worden vooral bij regesten licht gebruikt. De heer de Waard spreekt van de overdracht van de helft van het huis en kaatsspel [in den brief] geroerd (reg. no. 524), gewaagt in een aanteekening nog wel bij een regest (no. 499) van een cijns, die een gild op een huis sprekende had, heeft het (b.v. regg. nos. 332 en 417) over een kind, daar N. N. moeder van was. Kleinigheden, die eigenlijk niet eens bij zoovele goede dingen in deze regesten (vgl. b.v. een N. B. als bij reg. no. 552) mogen worden genoemd. Maar er zijn velen geweest en er zullen nog zeer velen komen, die met minder kennis van, met minder liefde voor het archief, dat zij moeten beschrijven, aan dergelijke neiging toegeven. En wij hebben aan een tale Kanaans, aan een juristenjargon, al genoegvoor een regestentaai mogen wij blijven gespaard Het werk van den heer de Waard wordt met een drietal indices, modellen van bewerking, gesloten. Een model van bewerking is trouwens deze geheele inventarishet werk ook van iemand, die volhard heeft tot het einde toe. Groningen. P. G. BOS. Literatuur-kroniek. Tijdschrift voor Boek- en Bibliotheekwezen. Jaargang V, no. 1. Antwerpen, 's-Gravenhage 1907. De heer Dela Montaone publiceert in dit nummer een lijst van boeken, die in 1642 te Antwerpen op de scholen gebruikt mochten worden, en bespreekt de verschillende op die lijst geplaatste titels. De heer M. M. Kleerkooper vermeldt een 14-tal Hollandsche werkjes, in Kopen hagen gedrukt gedurende de jaren 16581660, terwijl Prosper Verheyden een bijschrift geeft bij de afbeelding van een band van Adrianus van Hoolwick (1528), waarin een Erasmiaansch geschrift gebonden was. Verslaoen en Mededeelinoen der Koninklijke Vlaamsche Academie voor Taal- en Letterkunde. Jan.—Maart 1907. Jaarboek voor 1907. Gent, A. Siffer. Behalve de gewone rubrieken zijn in het Jaarboekje een drietal oude Dietsche Kalenders opgenomen, terwijl het „Mengelwerk", om den gewonen 229 almanakstijl te gebruiken, een korte geschiedenis van het paleis der Koninklijke Vlaamsche Academie te Gent (het Dammansteen of huis van Oombergen) van de hand van Jhr. Mr. Nap. de Pauw en drie levens schetsen bevat, namelijk die van Alfons Janssens, Edward van Even en Moriz Heyne. In het Januarinummer staat een verhandeling van Jhr. Dr. K. de Gheldere over de legende uit Vladsloo, volgens welke een knaap uit de dij van een man zou geboren zijn, en eene van Dr. C. Lecoultre over den oorsprong der bagijnen in verband met de legende van de heilige Begga. Revue des Bibliothèques et Archives de Belgique, publiée par L. Stainier, Tome V No. 1 et 2, Janvier—Avril 1907. Bruxelles, Misch et Thron, Editeurs. Den 20en Januari 1907 is te Brussel een vereeniging van archivarissen en bibliothecarissen opgerichtvolgens het reglement is zij gesplitst in twee onderafdeelingen, die der archivarissen en die der bibliothecarissen. Iedere afdeeling heeft een eigen bestuur, terwijl er nog een algemeene secretaris en een penningmeester voor de geheele vereeniging is; bij de algemeene vergaderingen en bij de gemeenschappelijke bestuursvergaderingen treden de afdeelingsvoorzitters om beurten als president op. Er zullen twee algemeene vergaderingen per jaar gehouden wordeneen in Februari te Brussel en een in September op een in Februari te bepalen plaatsbuiten dien kunnen de onderafdeelingen, zoo dikwijls als zij het wenschelijk achten, bijeenkomen. Niemand kan van de twee afdeelingen tegelijk lid zijn. Ongeveer een maand daarna ontstond te Brussel de vereeniging „Biblion", die tot doel heeft allen bijeen te brengen, die door betrekking- of smaak belangstelling koesteren in manuscripten en „documents imprimés." Hare vergaderingen zullen plaats vinden te Brussel op de eerste Zondagen van Februari, Juni en November, om 10 uur 's ochtends in het hotel „Ravenstein." De heer K. Lonchay deelt iets mede over de archieven te Simancas hij roemt de hulp, aan de bezoekers verleend, in hooge mate. Het volgende stuk, dat van den heer Th. Goffin over de eerste boekdrukkers te Liers bij Antwerpen, is zeer merkwaardig door het laten zien van de moeite, aan de oprichting van een drukkerij in de Oostenrijksche Nederlanden verbonden, een gevolg van de strenge censuur. De heer J. Cuvelier vermeldt verder een overlijdensregister van Doorezeele, een vrouwen klooster onder Evergem bij Gent, en geeft een vervolg van zijn artikel over een in Denemarken gevonden matrijs van den Vlaamschen graaf Boudewijn IV hij had het namelijk vreemd gevonden, dat die Zie vorige Literatuurkroniek, blz. 185.

Nederlandsch Archievenblad | 1906 | | pagina 17