184 Ik twijfel niet of alle collega's, die een grootere of kleinere verzame ling prenten hebben te regelen en nog over een doeltreffende verdeeling denkende zijn, zullen dezen katalogus, waarin ook de korte en toch vol doende beschrijving der prenten alleszins navolging verdient, met belang stelling raadplegen; maar zeker zullen zij met niet minder belangstelling het volgende deel afwachten. In de daarin beloofde rubriek: Maat schappelijk leven zal een belangrijke hoeveelheid illustratief materiaal onder dak moeten worden gebracht en de wijze, waarop de samensteller zich hier van zijn taak zal kwijten, zal ook eerst het beslissend oordeel kunnen vestigen over zijn gansche systeem. Febr. 1907. W. R. VEDER. Literatuur-kroniek. Verslag omtrent 's Rijks oude Archieven. XXVIII. 1905. 's Graven- hage 1906. Behalve de gewone rijksarchief-verslagen bevat deze bundel het ver slag over de regeling van oude gemeente- en waterschapsarchieven in Zuidholland, verder dat van de Commissie van Advies van 's Rijks Ge schiedkundige Publicatiën, en de verslagen over 1904 en 1905 betreffende het onderzoek in Italiaansche archieven en bibliotheken naar bescheiden, betrekking hebbende eenerzijds op de Nederlandsche geschiedenis (opge maakt door Dr. G. Brom), anderzijds op Nederlandsche kunstenaars en geleerden, het laatste van de hand van Dr. J. A. F. Orbaan. Aan het slot bevinden zich de notulen van de zestiende bijeenkomst der Rijks archivarissen. Als Bijlagen komen voor de inventarissen van de familiepapieren-Bicker, aanwezig op het Rijksarchief in Den Haag, -van Brakell-Doorwerth, berustende te Arnhem, -van Borssele, thans bewaard in het depót te Middelburg, -Oosting, berustende te Assen en -de Keverbergh enz., die in het depót te Maastricht zijn ondergebracht. Aan de gewone kwaal, te weinig ruimte, zijn lijdende de depóts in Den Bosch, te Middelburg, en vooral dat te Maastricht. Weekblad van het Recht, hos. 8463 en 8464. 's Gravenhage, Belin- fante, Kneuterdijk 3. Hierin komt voor het vonnis der Arrondissements-Rechtbank te Amsterdam, van 20 October 1906, gewezen in het bekende geschil tus- schen de gemeente Amsterdam en de Nederduitsch-Hervormde Gemeente over den eigendom der Nieuwezijds-Kapel. 185 Tijdschrift voor Boek- en Bibliotheekwezen. Jaargang IV, no. 5 en 6, Antwerpen, 's Gravenhage 1906. De eerste dezer twee afleveringen behelst een artikel van J. W. Enschedé over houten handpersen in de 16e eeuw en een kort stukje van Prosper Verheijden over de grenzen der loopbaan van Doen Pietersz. te Amsterdam. De schrijver van het laatste artikel preciseert de jaartallen, in „De Amster- damsche Boekdrukkers en Uitgevers in de zestiende eeuw" door E. W. Moes opgegeven, doordat hij het consent van Doen Pietersz., als drukker te Amsterdam in 1516, bekend maakt met de overdracht, te Mechelen, van zijn roerende goederen op zijn dochter en schoonzoon in 1536. V. A. de la Montagne behandelt eenige stukken over Simon Jansz., aan wezig in het Brusselsche Rijksarchief (welk archief voor onderzoekingen over drukken in de 16e eeuw van zeer veel belang blijkt te zijn) en Dr. W. Meijer vervolgt zijn vroeger in den Tijdspiegel vermelde bijzonder heden over Jean Maximilien Lucas en de door hem uitgegeven uintessences. Verder is in deze aflevering een kort stukje van Prof. Knappert over den Index Librorum Prohibitorum te Leiden in 1530, uit het Theologisch tijdschrift overgenomen, terwijl ten slotte V. de la Montagne iets over protectionisme in het drukkersbedrijf vertelt. De tweede aflevering bevat, behalve het vervolg van Enschedé's artikel een opstel, waarvoor wederom uit het Brusselsche Rijksarchief geput is, van Prosper Verheijden over de verhooren van Mark Martens en Jacob van Liesveldt. Verder komen er mededeelingen in voor van V. A. de la Montagne betreffende gecensureerde volksboeken, een opstel van J. D. Rutgers van der Loeff over een merkwaardig boekje uit de Haarlemsche stadsbibliotheek, en een artikel van Flori van Duyse over gedichten, bij kerkelijke plechtigheden vervaardigd. Verslagen en Mededeelingen der Koninklijke Vlaamsche Academie voor Taal- en Letterkunde. OctoberDecember 1906. Gent. In de November-aflevering is de rede van Mr. P. Bellefroid over Limburgsche tijdschriften en dialecten afgedrukt. Revue des Bibliothèques et Archives de Belgique, publiée par L. Stainier. Tome IV no. 5 et 6 SeptembreDécembre 1906. Bruxelles Misch et Thron, éditeurs. Dit dubbele nummer begint met een oproep tot stichting van een bond van Belgische Archivarissen, Bibliografen en Bibliothecarissen.Dr.J. Cuvelier bespreekt daarop de matrijs van het zegel van Boudewijn IV, graaf van Vlaanderen van 988 tot 1035; zij werd in een zandkuil te Ribe, een J) Deze bond is op 20 Januari 1.1. gesticht.

Nederlandsch Archievenblad | 1906 | | pagina 25