®WW5^'ëXïv5^'êS?^'êX?'«X5v^S5v5^^^^'ê^'5Xsv5^W5X?'«2Sv5X5v5X?vèjr'^'5S^i® 1906/1907A No. 3> Orgaan van de YEREENIGING VAN ARCHIVARISSEN in Nederland. Goedgekeurd bij Kon. besl. van 29 Sept. 1891. Bijdragen voor dit tijdschrift te zenden aan Dr. E. WIERSUM te Rotterdam. De concept-Archiefwet. De neiging tot het inzenden van amendementen op het belangrijke concept van eene Archiefwet, dat in onze aanstaande vergadering zal be handeld worden, is niet groot. Wat kan de reden zijn? Aan gebrek aan belangstelling kan het zeker niet liggengaarne neem ik dan ook aan, dat de leden onzer vereeniging het stuk onberispelijk hebben bevonden. Te liever omdat ik zelf, die (zooals ik zeide) bij de eerste kennismaking- zeer er mede ingenomen was, ook bij nadere studie geen bezwaar van belang heb opgemerkt. Slechts één desideratum is bij mij overgebleven. Qaarne had ik bij deze gelegenheid de netelige quaestie van den eigendom van het rijk op de oude rechterlijke archieven en op de oude archieven van den Burger lijken Stand uitgemaakt gezien. Het blijft toch eene hoogst onaangename zaak, dat de rechtstitels van den staat op deze beide categorieën van stukken voor twijfel vatbaar blijken te zijn, en te hinderlijker nog is dit euvel, omdat het de aanvulling der serieën met de bij ongeluk achtergebleven stukken zéér bemoeilijkt, met name waar het de kerkelijke registers geldt. Het zou mij dan ook zeer verheugen, als eene Archiefwet deze zaak eens uitmaakte voor goed, door het eigendomsrecht van den Staat op deze stukken duidelijk uit te spreken, of althans door te verklaren, dat de stukken bestemd zijn voor den publieken dienst en dat het dus aan de regeering staat te beslissen, waar ze bewaard zullen worden. Maar ik erken, dat eene dergelijke bepaling, op zich zelf reeds netelig en vrij lastig te formuleeren, in het kader van dit concept niet goed past. Ik heb mij dus tot de commissie gewend en haar de zaak voorgelegdzij bleek %jT-3 lö S& ?- -

Nederlandsch Archievenblad | 1906 | | pagina 1