130 Haagsche familiën, die belang stellen in de geschiedenis van hun geslacht, om de uitvoering dezer belangrijke en veelomvattende onderneming door een jaarlijksche bijdrage mogelijk te maken. Aan hen, die dezen &arbeid steunen, zal steeds inzage van de bijeengebrachte uittreksels worden ver leend, terwijl de gegevens, die op deze wijze verkregen worden, steeds te hunner beschikking zullen staan. De protocollen, die voor het onderzoek worden opengesteld, loopen van het begin der zeventiende eeuw tot ulto. Februari 1811". Bij Kon. besluit van 2 November is aan P. Doppler te Maastricht, commies aan het Rijksarchief in Limburg, verlof verleend tot het aannemen der versierselen van ridder in de orde van den Heiligen Qregorius den Groote, hem door Zijne Heiligheid den Paus geschonken. Dr. G. W. Kernkamp, hoogleeraar te Utrecht, lid der Commissie van advies voor 's Rijks Geschiedkundige Publicatiën, is in opdracht van het Departement van binnenlandsche zaken in October naar Scandinavië en de Oostzeesteden vertrokken, ter voltooiing van het in 1900 door hem aangevangen onderzoek naar archivalia, belangrijk voor de geschiedenis van Nederland. De Gemeente-stem van 10 November 1906 bevat de volgende advertentie: „Burgemeester en Wethouders van Roermond roepen op sollicitanten voor de betrekking van tijdelijk Ambtenaar ter Secretarie, in het bijzonder belast met de ordening van het nieuwe archief, op eene jaarwedde van 1000. Sollicitatiën worden vóór 25 November e.k. ingewacht. Persoon lijke bezoeken worden niet afgewacht; wordt kennismaking verlangd, dan zal daarvan mededeeling geschieden". Gevaar voor archiefstukken. Onder dezen titel schrijft de heer Th. Morren te 's-Gravenhage in de Nieuwe Courant van 16 October: „Nu het bekende kasteel Broekhuizen te Leersum met al zijn schatten in vlammen is opgegaan, verrijst het vuurspook wederom met al zijn ver schrikking voor onzen geest. Wat is daar in enkele uren niet vernield, waarvan de schade door geen assurantiepremie kan worden gedekt! Slechts met moeite konden de fraaiste familieportretten en enkele belangrijke documenten worden geredmaar het rijke archief der familie Pauw o.a. is helaas geheel verloren gegaan. Het archief van dit aanzienlijk 131 Amsterdamsch geslacht, waarvan vele leden belangrijke betrekkingen in onze Republiek en in het bestuur der gemeente Amsterdam hebben bekleed, bevatte vele documenten, die voor de kennis van onze geschiedenis van groot gewicht waren. Het verlies van dit archief is des te meer te be treuren, daar de bezitter ervan zijn schatten voor eiken ernstigen beoefenaar der geschiedenis openstelde. Uit deze ramp blijkt alweer, dat archieven, met hoeveel zorg en liefde ook bewaard, in particuliere woningen niet veilig zijn. Bovendien is de vocht, waaraan de stukken in vele huizen blootstaan, een niet minder gevaarlijke vijand voor het papier dan het vuur, hoewel het vernietigings proces een langer verloop heeft. De eenige plaats, waar de archieven veilig onder dak kunnen worden gebracht, zijn de brandvrije Rijksdepóts, die in de hoofdplaatsen van elke provincie worden gevonden. De heer J. D. baron van Wassenaer van Rosande o.a. stond zijn hoogst belangrijk archief aan het Rijksarchief in bruikleen af, waarvan de inventaris in de bijlagen achter het Jaarverslag over 1891 van den Algemeenen rijksarchivaris is opgenomen, terwijl o.a. Jhr. W. H. Teding van Berkhout de stukken, afkomstig van leden van zijn geslacht, die openbare betrekkingen hebben bekleed, en welke voor de geschiedenis van belang zijn, aan het Rijksarchief ten geschenke heeft aangeboden. (Inventaris achter het jaarverslag over 1899.) Ook enkele gemeentedepóts, voor zoover die brandvrij zijn, komen als bewaarplaats in aanmerking. In Den Haag is het met de veiligheid van het gemeentearchief al heel treurig gesteld. Zelfs de meest onverschillige bezitter van een privaat archief had er niet slechter voor kunnen zorgen. Het geheele archief is namelijk geborgen op den zolder van het Raadhuis tegenover de brood fabriek „De vette Hen". Een gasleiding geheel onbedekt loopt dwars over den vloer heen. Eén onschuldig vlammetje kan het kurkdroge hout in één oogenblik in lichtelaaie zetten. Hoe de secretaris der gemeente, aan wien het oppertoezicht van het archief is toevertrouwd, en de archivaris 's avonds het moede hoofd rustig kunnen neerleggen? Laten wij hopen, dat ons gemeentearchief, hetwelk wel degelijk de moeite waard is dat er goede zorg voor wordt gedragen, voorloopig door het oog van een naald zal blijven kruipen, maar dat er weldra naast een nieuw gemeente-museum ook een brandvrij archiefdepót zal verrijzen. Vele kleine gemeenten hebben ons reeds lang een beschamend voorbeeld gegeven, op welke wijze men de bronnen voor de geschiedenis zijner gemeente voor het nageslacht moet bewaren." In aansluiting met het bovenstaande kunnen wij tot onze vreugde mededeelen, dat het Gemeente-archief bij de behandeling der begrooting in den Haagschen Raad op eene wijze ter sprake is gekomen, die doet

Nederlandsch Archievenblad | 1906 | | pagina 30