120 begin van een studie van H. Poulet over den sans-culotte Philip, voorzitter van de „Société populaire de Nancy" gedurende 1793 en 1794. Een opstel van den heer F. de Saint Léger handelt over de twisten tusschen Rijssel en het platteland over het recht van vrije industrie, dat de laatste partij voor zich opeischtezij eindigden hier met de volledige overwinning van het platteland. Korrespondenzblatt des Gesamtvereins der deutschen Geschichts- und Altertumsvereine. 1906, nr. 8—10 (August—Oktober). In de Augustus-aflevering geeft Dr. A. Tille een kort overzicht over het verhandelde op de bijeenkomst van afgevaardigden van „Landes- geschichtliche Publicationsinstituten" te Stuttgart. Van de daar gehouden voordrachten is zeer belangrijk die van Dr. Overman over het uitgeven van stedelijke rechtsbronnen, terwijl het in de October-aflevering staande artikel van Dr. Bretholz over een nieuwe geschiedenis van Weenen eveneens zeer lezenswaard is, ook door de vermelding der verschillende Weensche rechtsbronnen. De September-aflevering is geheel gewijd aan het behandelde van de zevende bondsvergadering der West- en Zuidduitsche vereenigingen voor Romeinsch-Germaansche oudheidsonderzoekingen. Deutsche Geschichtsblütter. Monatsschrift zur Förderung der landes- geschichtlichen Forschung. Juli—Oktober 1906. Gotha. De Juli-aflevering houdt slechts in de voordracht, die Dr. Overman op de hierboven genoemde Stuttgarter bijeenkomst hield over de uitgave van stedelijke rechtsbronnen, met het slotwoord van den redacteur Dr. Tille. In de Juli- en Augustus-aflevering betoogt Georg Wilke, dat het vaderland der Kimbren en Teutonen aan de Middel-EIbe gelegen is, en publiceert Hans F. Helmalt een interessante studie over de geschiedenisleugens en de „Schlagwörter", vooral naar aanleiding van Lodendorfs Historisches Schlagwörterbuch. (Straszburg, Karl J. Trübner, 1906, Preis 6 M.) Archivalische Zeitschrift. Neue Folge. Dreizehnter Band. In dit tijdschrift wijdt Dr. Hermann Knapp een 30 bladzijden groot artikel aan de wijzen, waarop in verschillende landen zorg wordt gedragen voor archieven, die niet aan den staat toebehooren. Te beoordeelen naar dat, wat over Nederland gezegd wordt, is het stuk zeer zorgvuldig bearbeid. Uit de notities over België vermeld ik de aan de gemeenten verstrekte lastgeving, om dubbelen der kerkregisters en nauwkeurige indices daarop te maken. Voor iedere inschrijving zal aan de gemeente een vergoeding- van 2 centimes worden gegeven, terwijl dadelijk voor die subsidie 50000 frs. beschikbaar is gesteld. H. Oberseider geeft een beschrijving der 121 lotgevallen van de archieven der stad Spiers gedurende den inval der Franschen in 1689; hij voegt er een overzicht van het tegenwoordige archief bij. Karl Staudinger, de Beyersche krijgsarchivaris, beschrijft de ge schiedenis en de tegenwoordige inrichting van het Miinchener krijgsarchief in het nieuwe „Kriegsmuseum". Die inrichting is gemaakt na bezichtiging der archieven te Spiers en te Straatsburg, en kostte (behalve de gebouwen) 50000 Mark. Een eigenaardigheid ervan is, dat alle akten, losse papieren zoowel als registers, gebonden zijn tusschen twee kartonnen borden en rechtop staande met den voorkant voor (dus niet zooals gewoonlijk met den rug voor) worden bewaardtusschen elke twee van die pakken is een ijzeren staander en op elke rij kunnen 16 pakken op zoodanige wijze gelegd worden, terwijl de hoogte der kasten toelaat 5 rijen boven elkaar te plaatsentusschen den vloer en de eerste plank is dan nog een kleine open ruimte, terwijl men bovenaan desnoods de papieren met den rug naar boven kan leggen. Dr. Albert Kruger geeft het levensbericht van den overleden Dr. Friedrich von Weech, directeur van het Badensche staatsarchief. Mr. L. G. N. BOURICIUS. BERICHTEN. Aan den Uitgewerkten en toelichtenden Staat, behoorende bij het vijfde hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1907, ontleenen wij het volgende „Art. 175. Jaarwedden en verdere belooningen der ambtenaren en bedienden bij 's Rijks archieven te 's Gravenhage, benevens bezoldiging van den secretaris van de commissie van advies voor 's Rijks geschied kundige publicatiën a. b. c. d. e. algemeen Rijksarchivaris secretaris der commissie voor 's Rijks geschiedkundige publicatiën adjunct-archivarissen commiezen adjunct-commiezen klerken, concierges en ver dere bedienden 4400.— (voor 1906 4300.—). 4000.— 9316.66 8300.— 7160.— 7868.34 4000.—). 9200.—). 8300.—). 6785.—). 7565.—). ƒ41045.— (voor 1906 ƒ40150.—). „Art. 176. Kosten van onderhoud, huishoudelijke uitgaven, personeele hulp, schrijfloonen, reis- en verblijfkosten, inrichting en onderhoud van

Nederlandsch Archievenblad | 1906 | | pagina 25