118 gelooft daar niet aanhij vindt het zelfs lang niet onmogelijk, dat het archief nog eens weer opduikt van onder het stof van de een of andere particuliere boekerij. Uitvoerig wordt daarna verhaald, hoe de stichter der Balker gemeente, de markies De Venours, als zoovele anderen, reeds vóór de herroeping van het edict in 1681 naar Engeland uitweek, hoe hij daarna naar Holland trok en hoe hij verder zijn geheele leven wijdde aan het voorthelpen dei- vele Hugenoten, die terwille van hun godsdienst gedwongen waren hun vaderland te verlaten. Tijdschrift voor Boek- en Bibliotheekwezen. Jaargang IV, no. 4. Antwerpen—'s-Gravenhage, 1906. Op het dit jaar te Milaan gehouden uitgeverscongres is o.a. gesproken over enkele onderwerpen, van belang voor bibliothecarissen, namelijk over het systematiseeren van titels, de formaataanduiding in de titelbeschrijving en de unificatie van catalogussen. De heer Enschedé behandelt nu in dit tïjdschrijft de daarover uitgebrachte rapporten. Prosper Verheijden brengt zijne bespreking over banden met blinddruk in het Plantijnmuseum ten einde. V. A. Dela Montagne gaat voort met het geven van een lijst van Nederlandsche boeken, in de Waalsche gewesten en in het buitenland ge drukt. Dr. C. H. Ebbinge Wubben geeft eene beschrijving over een plat- Duitsche boekaankondiging uit het einde der 15e eeuw en knoopt daaraan aardige opmerkingen vast over de rondreizende boekhandelaren en colpor teurs uit dien tijd. In de Kroniek wordt de klacht van den Haarlemschen bibliothecaris over het niet-teruggeven van geleende boeken in haar geheel overgenomen. Verslagen en Mededeelingen der Koninklijke Vlaamsche Academie voor Taal- en Letterkunde. Augustus en September 1906, Gent. In de Augustus-aflevering is de Keure der wollewevers van Diest (1333) met eene inleiding van den heer Jules Vannérus, staatsarchivaris te Antwerpen, opgenomen. Revue des Bibliothèques et Archives de Belgique, publiée par L. Stainier. Tome IV, no. 3 et 4, MaiAoüt 1906. Bruxelles, Misch et Thron, éditeurs. De heer Cuvelier bespreekt in de eerste der twee genoemde afleve ringen de Oostenrijksche archieven, die voor België van belang zijn voor het tijdvak 1713—1795. Zij zijn van 1894 tot 1901 geheel en al gereor ganiseerd, dank zij het initiatief van het lid van het Heerenhuis Von Helfert. De wet, waarin de reorganisatie werd bevolen, hield in: 1°. een regeling der staatsarchieven volgens de tegenwoordige eischen der administratie en 119 der wetenschap; 2°. instelling van een archievenraad3°. wetenschappe lijke opleiding van toekomstige archivarissen; 4°. verschaffing van geld middelen tot aankoop van archieven. Uitvoerig behandelt nu de heer Cuvelier de nieuwe regeling der opleiding en de reorganisatie' van de staatsarchieven, de „Landesarchiven", de stadsarchieven en de archieven der diocesen; in deze laatsten zijn ook de kerk- en kloosterarchieven opgenomen. Tot slot geeft hij eene beschrijving van het nieuwe archiefdepót te Weenen. De Antwerpsche staatsarchivaris, de heer J. Vannérus, vermeldt de aanwinsten van zijn archiefdepót, en de heer E. Fairon eindigt zijn be schrijving van de Luiksche kannunniken-bibliotheek. Mr. S. Muller Fz. verdedigt zich tegenover H. Nélis naar aan leiding van diens kritiek op zijne studie over de Utrechtsche jaarstijlen. (Zie hiervoor bladz. 76 vlg.) In de kroniek komt een berichtje voor over de berging der staats- en gemeente-archieven te Brugge en over de aanwinsten van het Gentsche staatsarchief. H. Nélis. Notitia relative aux premières donations de 1' Abbaye du Pare. Extrait de la Revue „Analectes de 1' Ordre de Prémontré". Tome II no. 3 Bruxelles. Misch et Thron 1906. Het dokument, waarvan de heer Nélis onder bovengenoemden titel een beschrijving geeft, is aan den achterkant voorzien van het zegel in was van een Brabantsch hertog. Het heeft betrekking op schenkingen van een veertiental personen, gedaan tusschen de jaren 1129 en 1140. De notitie dateert dus niet van 1129; volgens den heer Nélis is zij later geschreven, wellicht met het oogmerk om de abdij eenig schriftelijk bewijs te verschaffen tegenover beweerde aanspraken van anderen. Bibliothèque de l' école des chartes. Revue d'érudition, consacrée spécialement a l'étude du Moyen-age. Tome LXVI1, 3e et 4e livraisons. Mai Aoüt 1906 Paris, librairie d'Auguste Picard. P. Guilhermoz schrijft hierin een uitgebreid artikel over de middel- eeuwsche gewichten, terwijl Eug. Jarry de geheime stukken over de aan neming door Johanna van Napels van Lodewijk I van Anjou als zoon en opvolger (Januari 1390) mededeelt. Annales de l'Est et du Nord. Revue trimestrielle publiée, sous la direction des Facultés des Lettres des Universités de Nancy et de Lille. Deuxième année no. 2 et 3. Het eerstgenoemde nummer bevat het slot van het reeds vroeger (Archievenblad 1905/06, bladzijde 253) besproken opstel van den heer Finot over den vrede van Atrecht, en ook L. Davillé eindigt er zijne beschrijving van den „Pagus Scarponensis". Verder komt hierin voor het

Nederlandsch Archievenblad | 1906 | | pagina 24