112 Leeuwarden. Archief en bibliotheek. Archief. Het latwerk, dat 't gedeelte van 't archief op den zolder van gemeente school No. 2 afscheidde van 't voor de school gebruikte deel van den zolder, is gelukkig vervangen door een houten schutting. Het daar geborgen archief werd opnieuw geordend. Gewenscht worden gesloten kasten, doch gewezen op 't brandgevaar. Klappers worden gemaakt op de huwelijks- en doopregisters. De ingekomen stukken over 1901 werden geordend en ingebonden, 't Bezoek aan 't archief neemt toe. Opgaven der rapporten, 't Archief van de opgeheven Leeuwarder Volksgaarkeuken werd in 't gemeente-archief gedepo neerd. Bibliotheek. Opgaven van 't aantal uitgeleende boeken en der aanwinsten. (Verslag van de archivaris in Verslag Leeuwarden, bladz. 2 ld—29). Leiden. „De hoofdwerkzaamheid was dit jaar gewijd aan „de beschrijving van den historischen atlas, de collectie portretten „en die van de omstreken van Leiden". De catalogus is voor den druk gereed gekomen. Aangevangen werd de beschrijving van het kapittel-archief van St. Pancras (waaruit sedert 't begin der 17de eeuw vele stukken verloren gingen). Geïnventariseerd werd het te Utrecht aanwezig deel van 't klooster-archief van Mariënpoel. Het eveneens te Utrecht bewaarde archief van 't St. Pancras-Bagijnhof werd grooten- deels beschreven. De losse zegels zijn op fiches beschreven. Voort gezet werd de vervaardiging van klappers op de doopboeken. Gewenscht wordt de aanstelling van een klerk. De beschrijving der eigendomsbewijzen werd voltooid, Door 't aanbrengen der gewenschte centrale verwarming zullen de vochtsporen verdwijnen. Opgaven der onderzoekers en aanvragers om inlichtingen, der rapporten en onder zoekingen en der aanwinsten (o.a. eene belangrijke verzameling prenten en boeken van den heer W. A. Leembruggen). „Van de in „de bibliotheek aanwezige oude Leidsche drukken werden eenige zeer „fraaie exemplaren aan het Stedelijk Museum voor expositie in bruik- „leen afgestaan". (Verslag van den archivaris, in bijlage VI tot Verslag Leiden). Dank wordt gebracht voor 't raadsbesluit tot aanschaffing van centrale verwarming en de hoop uitgesproken, dat een crediet zal worden geopend voor den druk van bovengenoemden catalogus der prentverzameling. (Begeleidend schrijven der Commissie voor 't oud-archief, in bijlage VI tot Verslag Leiden). Mededeelingen omtrent de in 1905 aan 't archief aangebrachte herstellingen en verbeteringen. (Verslag Leiden, bladz. 142). 113 Maastricht. De localen zijn goed, doch hebben eenigen hinder van vocht, terwijl zij te weinig ruimte bieden, waardoor de orde niet te handhaven is. Voortgegaan werd met de vervaardiging van klappers op de voormalige pastoreele registersterwijl bewerkt werkt een catalogus der bibliotheek van Mr. Franquinet. Opgaven der aanwinsten en van 't gebruik van 't archief gemaaktveel navraag was er naar de Maastrichtsche drukken uit de verzameling Schols en de afdeeling Letterkunde uit die van Mr. Franquinet. (Verslag betreffende den toestand en het beheer van de bibliotheek en het archief der gemeente Maaatricht over 1905, bijlage A tot Verslag Maastricht). Schiedam. „De toestand der archieflokalen is gelijk in de „vorige jaren. De nieuwere stukken in de benedenzaal zijn door „den heer van Heemstra, volontair ter secretarie, eenigszins gerang schikt en in pakken bijeengebracht, welke sedert naar den zolder „verhuisd zijn. Er is nu beneden meer ruimte voor andere stukken, „waarvoor men op het stadhuis moeilijk plaats vinden kan". De inventaris van het oud-archief tot 1795 is in hoofdzaak gereed de definitieve afwerking wordt uitgesteld, om eerst de beschrijving der stukken over 1795—1813 ter hand te nemen. Opgave der verstrekte inlichtingen en der aanwinsten. (Verslag (van den archivaris) omtrent den toestand van het archief over 1905, bijlage L tot Verslag Schiedam). Ti el. Stereotyp verslag dat van 't vorig jaar. (Verslag Tiel, bladz. 20). Zwolle. De ambtenaar J. Wijnbeek bleef ook in 1905 belast met de waarneming van 't beheer van 't archief. Geklaagd wordt over vocht en gebrek aan ruimte in de werkkamer, beide niet te verhelpen. De inventarisatie en 't maken van klappers op doop boeken werden voortgezet. Opgaven omtrent nasporingen en aan winsten (o.a. 'tzoog. Stadboek der Elf Tractaten). (Verslag van den ambtenaar bij het archief, bijlage C tot Verslag Zwolle). JOOSTING.

Nederlandsch Archievenblad | 1906 | | pagina 21