110 De verslaggever der Geschichtsblatter daarentegen, Dr. Armin Tille(?), blijkt met het „Provenienzprinzip" niet zoo ingenomen te zijn. Zijn bezwaar is, „das (es) doch wohl ganz spezifische Entwicklungsverhaltnisse, wie sie eben in Danemark gegeben sind, voraussetzt". Met andere woorden, voor Denemarken met „ferneliegende Verhaltnisse" moge het bruikbaar zijn, in Duitschland zal het geen opgang maken. Waar dit gevoelen ook in Duitschland zelf verre van algemeen gedeeld wordt, ware het m. i. wenschelijk geweest, dat de verslaggever öf zijne persoonlijke meening verzwegen had, öf, nog beter, die uitvoerig had toe gelicht. Nu kan het niet anders, of deze als terloops uitgesproken banvloek over het „Provenienzprinzip" moet een zonderlingen indruk maken. E. W. De gemeentearchieven in 1905. (Vervolg). N.B. Hetgeen hier volgt is ontleend aan de verslagen van den toestand der betrokken gemeenten over 1905, tenzij eene andere bron is aan gegeven. Amersfoort. Het verslag over 1905 zwijgt over het archief. Breda. Archief en boekerij. I. Oud-archief. De catalogi seering der bibliotheek werd voortgezet. Evenzoo het maken van regestenlijsten op de registers met ingekomen stukken van 1552-—1786. Gaandeweg worden gegevens verzameld omtrent onderwerpen, waar van de kennis voor de gemeente van belang kan zijn. Het aantal verzoeken om inlichtingen van genealogischen aard „groeit wanhopig „aan". In verband daarmede wordt een uittreksel medegedeeld uit de notulen van den magistraat d.d. 29 Januari 1770, waaruit blijkt, dat de nalatenschap van den gouverneur Werbnom door den heer van Breda indertijd is „aengeslage geworden". (Verslag van den archivaris in Verslag Breda bladz. 9496). „II. Nieuw-archief. Het nieuw-archief, waarvoor speciaal de „dagelijksche zorg is opgedragen aan den commies ter secretarie, „den heer L. C. A. Smeulders, verkeert in goed geordenden en „onderhouden toestand". (Verslag Breda, bladz. 96). Dordrecht. Archieven. „De bewerking van den inventaris „van het archief van den grafelijken tijd werd geregeld voortgezet". Mededeelingen daaromtrent worden gegeven, waaruit o.a. blijkt, dat eenige niet aan v. d. Bergh bekende privilegiën aanwezig zijn dat vroegere verzamelaars stukken uit 't archief zich toeeigendenen dat 111 tal van stukken, die afgedwaald en daardoor verborgen waren, weder te voorschijn zijn gebracht. Ook aan de regeling van 't archief over 1581 1795 werd gearbeid; terwijl een groot aantal stukken van 't raadhuis zijn overgebracht naar 't archief over 1813 1851. Met 't maken van klappers op de meest geraadpleegd wordende registers werd geregeld voortgegaan. Het plan om stukken uit 't archief der gemeene Maashandelaars te publiceeren in 's Rijks geschiedkundige Publicatiën kwam weder een stap verder. Het rijkscrediet voor de herstelling der rechterlijke archieven is uitgeput, doch nog niet alles opgeknapt. De toestand der localen is (behalve eenige salpeter vorming aan den buitenkant van muren) bevredigend. De toestand der verzamelingen gaat vooruit. Opgave van rapporten, gegeven inlichtingen en bezoeken. Opgave der aanwinsten (o.a. een verza meling resolutiën der Staten van Holland (1586 2de helft 17de eeuw en 19de eeuw) en der Staten-Generaal (19de eeuw), notitie-boek van 'tSt. Lucas-gilde (1666—1795), fragment van een index op de reso lutiën van den oud-raad van Dordt (162217 en tal van drukwerken). (Verslag van (den archivaris?) in Verslag Dordrecht, bladz. 24—49). Gouda. Archieven. Het gebouw bevindt zich in bevre digenden staat, doch de sterkere salpeterafscheiding wijst op toe neming van vocht; bovendien had men hinder van lekken. Voortgezet werd de aanvulling en verbetering van den bestaanden inventaris en de ordening en beschrijving van de archieven van 't Wees- en Aelemoeseniershuis. Het aantal schriftelijke verzoeken om inlichtingen was ook dit jaar bizonder groot. (Verslag Gouda, bladz. 41, 42). Groningen. Gemeente-archiefMet de samenstelling van „een nieuw alphabetisch register werd voortgegaan. In den loop van „het jaar 1906 zal de voltooiing kunnen worden tegemoet gezien". Deze mededeeling wil blijkbaar zeggen, dat op de notulen van den raad, B. en W en den burgemeester zulk een register wordt voorbereidhet oud-archief berust in het depót van 's rijksarchieven te Groningen. (Verslag Groningen, bladz. 44). Den Helder. „Archief. Met verwijzing naar hetgeen reeds „herhaaldelijk in de vorige verslagen omtrent de ongeschiktheid van „de plaats is gezegd, wordt medegedeeld, dat, zoover dit mogelijk is, „het archief op orde en regel wordt gehouden". (Verslag den Helder, bladz. 22).

Nederlandsch Archievenblad | 1906 | | pagina 20