6 gericht, om te trachten een ontwerp van eene dergelijke wettelijke regeling samen te stellen. De zaak werd zonder veel gerucht aangevat, met voordacht, omdat het niet met zekerheid te voorzien was, of men over verschillende belangrijke punten tot eenstemmigheid zou kunnen komen. Intusschen, het overleg en de gedachtenwisseling in den boezem onzer vereeniging is steeds verder gegaanzóó werd de taak der commissie allengs voorbereid en het verkrijgen van een resultaat, dat waarschijnlijk de groote meerderheid uwer bevredigen zal, mogelijk gemaakt. Dat resultaat ligt thans voor onsgaarne erken ik, dat het mij geheel bekeerd heeft tot de bepaalde wenschelijkheid van die wettelijke regeling, waarnaar de oprichters onzer vereeniging verklaarden te streven. Het ontwerp bevat slechts 24 artikelen, waaronder uit den aard der zaak nog verscheidene van gering belang zijn. Maar hoevele hoogst belangrijke onderwerpen worden in die weinige artikelen geregeldDe openbaarheid van alle oude archieven van Nederlandsche openbare lichamen, het beginsel, dat eene benoeming in den archiefdienst afhankelijk zal zijn van eene speciale voorbereiding, de bevoegdheid der archivarissen tot het geven van authentieke afschriften van oude stukken, het getal en de samenstelling der rijksdepots in Nederland en zijne koloniën, de gelei delijke overneming van nieuwe archieven, de verplichtingen van de besturen van gemeenten en waterschappen met betrekking tot hunne archieven, en eindelijk de bevoegdheid van het rijksgezag om bij ver- waarloozing daarvan in te grijpen. Belangrijke zaken, voor ons bijna allen levensquaesties Het is waar, dat deze regeling op sommige punten nog zal moeten aangevuld worden door een paar concept-Koninklijke besluitenmaar het schijnt mij wijs, dat men deze details voor later heeft willen bewaren het tot stand komen van dit ontwerp op zich zelf is reeds belangrijk genoeg. Alle reden heeft dan ook onze vereeniging, om den ontwerpers zeer dankbaar te zijn voor hun werk, dat de verwachtingen ten volle bevredigt. Die dank geldt alle vijf ontwerpers zonder onderscheidmaar met meer nadruk nog wordt hij gebracht aan onze twee buitengewone leden, Mrs. Gratama en Heeres, die, beiden geroepen tot andere eervolle betrekkingen, metterdaad toonen, dat zij hunne oude liefde niet hebben verzaakt. Was de hulp van Mr. Gratama, wiens soliede rechtskennis steeds meer wordt gewaardeerd in wijden kring, ons in dit geval bijna onontbeerlijk, de medewerking van Mr. Heeres heeft eene bijzondere beteekenis, omdat hij het is geweest, die voor deze zaak het eerst en het krachtigst heeft gestreden. Het wetsontwerp heeft naar mijn inzien groot belang. Maar voorloopig alleen als programma, als belichaming onzer wenschen. Of het eenmaal ook nog veel grootere beteekenis zal krijgen, of het zal worden tot wet, 7 dat valt nog niet te voorspellen. Aan de verwezenlijking van zóó stoute illusie behoeft echter niet gewanhoopt te worden; er zijn voorteekenen, die ons aanleiding geven om te durven hopen. Een tweede feit, voor ons persoonlijk zonder beteekenis, maar voor onze vereeniging van groot belang, is de vertaling van de Handleiding voor het ordenen en beschrijven van archieven in het Duitsch. De verspreiding van het boek in het buitenland onder het hooggewaar deerde patronaat van onzen Straatsburgschen ambtgenoot Prof. Wiegand, die de vertaling geprovoceerd heeft, schijnt mij voor onze vereeniging daarom van nauwelijks te betwisten gewicht, omdat zij kans levert op erkenning en aanneming van de door onze vereeniging gepreconiseerde denkbeelden in wijderen kring dan tot nu toe mogelijk was. Ik verheug mij te kunnen berichten, dat de vrij talrijke beoordeelingen in de Duitsche pers, die te mijner kennis gekomen zijn, beslist gunstig zijn en dat (met zeker voorbehoud omtrent verschillende bijzonderheden) over het algemeen instemming betuigd is met de beginselen en de methode. Niettegenstaande de prijs vrij hoog is, verklaart onze uitgever zich voorloopig ook tevreden over het debiet. Al ben ik niet blind voor het feit, dat dit aanvankelijk succes voor een belangrijk deel te danken is aan de omstandigheid, dat ons boekje het eerste is in zijne soort, dat succes zelf schijnt mij daarom toch niet minder verblijdend. Wellicht zal ik eene volgende maal u in deze richting zelfs kunnen wijzen op eene tweede verovering: mij is medegedeeld, dat van hooggewaardeerde zijde pogingen worden gedaan tot het verkrijgen ook eener Fransche vertaling, waaraan de sympathie onzer jongere Belgische collega's, wier opgewekt en krachtig initiatief wij voortdurend met belangstelling gadeslaan, wellicht een gunstig onthaal zou kunnen verzekeren. Door twee zóó gelukkige gebeurtenissen zijn wij te dankbaar gestemd, dan dat eene teleurstelling ons zou ontmoedigenhet Paleographisch handboek, dat ons reeds zoovele"zorgen bereidde, wil nog altijd niet vlot raken. Onze uitgever verlangde eenige wijzigingen in het contract, dat de commissie, die uw bestuur voor deze zaak benoemd heeft, met hem gesloten heeft; ook de commissie zelve wenschte enkele veranderingen. Maar het is nog niet gelukt, eenstemmigheid te verkrijgende onderhan delingen worden voortgezet. Onderwijl heeft Dr. Schoenoen den wensch te kennen gegeven, om wegens gezondheidsredenen van den last der bewerking ontheven te wordenvoordat de contractueele basis geregeld is, kunnen wij hem echter natuurlijk niet vervangen. Ondertusschen heeft uw bestuur niet stilgezetenniet minder dan driemaal heeft het zich tot den Minister van Binnenlandsche Zaken gewend met een ongevraagd advies. Het eerste request betrof de door onzen ambtgenoot Van Meurs ter sprake gebrachte quaestiede houding der

Nederlandsch Archievenblad | 1906 | | pagina 8