68 van de Vereeniging voor Gemeentebelangen in het licht zal verschijnen. Na afloop dezer bespreking werden de leden in de gelegenheid gesteld, de inrichting der Secretarie te Zaandam te bezichtigen. De heer J. C. Beth, adjunct-commies bij het Algemeen Rijksarchief te 's Gravenhage, heeft voor de registratuur van gemeente-administratiën een kaartenstelsel ontworpen met twee reglementen, waarvan het eerste bestemd is voor kleinere gemeenten, het tweede voor secretarieën, die in afdeelingen zijn verdeeld. Dit ontwerp is ter beoordeeling toegezonden aan de door de Vereeniging voor Gemeentebelangen benoemde commissie, die, na het bedanken van mr. A. R. Zimmerman, burgemeester van Rotter dam, is aangevuld door de benoeming van den heer U. J. Mijs, burge meester van Middelharnis. Aan verscheiden archivarissen werd dezer dagen een gedrukte adres kaart toegezonden van een genealogisch en heraldisch bureau in België, met verzoek die in de werkkamer van het publiek te deponeeren. Het adres is: Chibert et Colin 62. Rue d'Albanië, A 51, rue Floris, Bruxelles. Aan het Eerste Deel der Handelingen van het XXIXe Nederlandsch Taal- en Letterkundig Congres te Brussel 2630 Aug. 1906, ontleenen wij als toelichting van de lezingen der heeren Cuvelier, Evers en BuvÉ woordelijk het volgende Welke wetenschappelijke voorbereiding is er noodig voor den archivaris, de juridische of de historische? - Dr. J. Cuvelier, archivaris. Deze vraag heeft enkel een practisch belang voor onze Noordneder- landsche broeders. In België werd ze opgelost: a. door de wet van 10 April 1890 op het hooger onderwijs, waardoor het vroeger doktoraat in de wijsbegeerte en letteren gesplitst werd en een bepaald doktoraat in de geschiedkundige wetenschappen ingerichtb. door het Koninklijk besluit van 14 Juni 1895, een theoretisch en praktisch examen voor de archiva rissen instellende. Niemand denkt er aan, in België, het diploma van dokter in de geschiedenis en het certificaat van kandidaat-archivaris door dat van dokter in de rechten te vervangen. Op verre na bezit de dokter in de rechten onzer Belgische hoogescholen de vereischte kundigheden niet, om als een degelijk archivaris te kunnen optreden, terwijl de dokter in de geschiedenis, kandidaat-archivaris, bijna al kent wat een beginneling in het archiefbestuur dient te kennen. Nochtans zou hij er nut uit trekken, op de hoogeschool een leergang van bestuurlijk recht te volgen. De regeering zou daarbij 69 een cursus van oud-vaderlandsch recht en een anderen van archiefleer moeten inrichten. Deze drie leergangen zouden den aspirant-archivaris ontslaan van de cursussen van geschiedenis der pedagogie en van metho dologie, van de verplichte matière a option en van de open bare les. In Noord-Nederland, waar noch doktoraat in de geschiedenis, noch exaam van kandidaat-archivaris bestaat, is het licht te begrijpen, dat meesters in het vak, zooals S. Muller en R. Fruin, het diploma van dokter in de rechten gelijk stellen met ja verkiezen aan dat van dokter in de wijs begeerte en letteren, alias de juridische opvoeding boven de litterarische of hollandsch-historische voorbereiding stellen. Doch buiten twijfel staat het, dat ook zij het onderwijs in de Parijsche Ecole des Ch artes, waarvan het Belgisch in hoogeren zin verbeterde systeem slechts eene copie is, aan al de doktoraten in de rechten der wereld voor onze archivarissen verkiezen. De wenschelijkheid van een nauwkeurig onderzoek en beschrijving van het kerkelijk archief. Dr. J. J. Evers, bibliothecaris der abdij van Averbode. Het is hoogst wenschelijk, ja noodzakelijk, dat onverwijld middelen beraamd en toegepast worden, om tot een volledige beschrijving te ge raken van het kerkelijk archief. Dit vooral met het oog op zoovele archiefstukken, voorkomende van- en aangaande geestelijke instellingen (zoo van reguliere als van seculiere geestelijkheid), die thans, verspreid, in het bezit van bijzonderen gevonden worden, en voor welke er gegronde vrees bestaat, dat de bezitters geen voldoende zorg aan hun bewaring en ordening zullen besteden. Immers, al deze archiefstukken zijn van belang voor de geschiedenis hun verduistering of ongekendheid berooft de geschiedvorschers van onmis bare hulpbronnen, en geeft vaak aanleiding tot voorbarige, ongegronde of valsche gevolgtrekkingen. In dit werk van opzoeking, bewaring en ordening volge men een vóóraf vastgesteld en algemeen aangenomen plan. Aldus zullen uitvoering en verdeeling van den arbeid gemakkelijker en doelmatiger tot den ge- wenschten uitslag leiden. Archivalia der afgeschafte instellingen. Cl. Buvé te Bost. Het was mijn inzicht, deel te nemen aan de bespreking aangaande archivalia der afgeschafte instellingen. Daar echter dit punt niet werd toe gelicht, verlang ik er eenige woorden over te zeggen. Ie. De bedoelde wet schijnt sedert lang in onbruik te zijn geraakt. Over eenige jaren heeft de Belgische staat aan eene kerk van de provincie Antwerpen, geloof ik, zulke archivalia doen afgeven (misschien beleefd

Nederlandsch Archievenblad | 1906 | | pagina 39