66 4. De fotografie in dienst van de archivalische praktijk. Prof. Dr. Warschauer, Posen. 5. Het gebruik van het archief voor genealogische doeleinden. (Slot van de discussie van het vorig jaar.) 6. Het nieuwe gebouw van het „K. u. K. Haus-, Hof- und Staatsarchiv". Dr. Winter. Dit gebouw zal tevens bezichtigd worden. Voor deelname gelieve men zich te wenden tot Dr. Grotefend te Schwerin. De Nederlandsche Vereeniging voor Gemeentebelangen hield hare Algemeene Vergadering op Zaterdag 1 Sept. j.l. ten stadhuize te Zaandam. Als punt 6 kwam op de agenda voor: „Een nieuw registratuur-stelsel voor de gemeente-administratie", welk onderwerp werd ingeleid door den heer J. A. Zaalberg, secretaris der gemeente Zaandam. Van deze belangrijke lezing geven wij hier den hoofdinhoud weer. Spreker begint met te zeggen, dat hij in gunstige gelegenheid was om in het onderwerp door te dringen. Vooreerst is de secretarie eener gemeente van ruim 20,000 zielen een prachtig proefveld. Een grootere gemeente kan niet zoo licht overgaan tot het invoeren van reorganisaties op admi nistratief gebied. Buitendien hebben de burgemeesters Mrs. van Tienen en Elias hem steeds krachtig gesteund. Voor ongeveer 4 jaren hadden zijne hervormingsplannen betreffende de registratuur vasten vorm aangenomen en was hij naar literatuur over het onderwerp beginnen te zoeken. In Holland echter tevergeefs. In Duitschland had hij evenwel een zaakrijk en onderhoudend boek gevonden „Georg Holtzinger, Katechismus der Registratur- und Archivkunde, Hand- buch für das Registratur- und Archivwesen bei den Reichs-, Staats-, Hof-, Kirchen-, Schul- und Gemeinde-Behörden, den Rechtsanwalten, u. s. w., sowie bei den StaatsarchivenLeipzig, Verlag von J. J. Weber. 1883." Uitvoerig deelt spreker mede, welke voorschriften dit werk bevat. Als van zelf sprekend wordt o. a. aangenomen, dat gebruik gemaakt wordt van het dossier-stelsel, en wel volgens een vooraf vastgesteld registratuur-plan. Naar dat plan worden ingericht repertoria. Bovendien moeten volgens Holtzinoer worden bijgehoudena. een register der ingekomen stukken b. een register der uitgegane stukkenc. een register der stukken, die om advies of antwoord zijn verzondend. een register der dossiers en stukken, die tijdelijk uit de registratuur aan autoriteiten zijn afgegeven e. een termijnkalender; f. een register van aan het personeel der gemeente-ambtenarenbeambten en werklieden verleende verloven en g. een register der gemeente-ambtenaren, beambten en werklieden. Reeds in de 15de eeuw werkte men met dossiers, zegt spreker, en men kan hem dus niet ten laste leggen, dat hij, waar hij aanbeveelt om 67 de registratuur naar het dossier-stelsel in te richten, met spiksplinternieuwe denkbeelden komt aandragen. Des te meer is het opmerkelijk, dat niet reeds lang in alle onze gemeenten het dossier-stelsel in gebruik is, hoewel het toch zoovele voordeelen biedt boven het indicateurstelsel. Vooral nu de drie ernstige bezwaren in de laatste jaren door den vooruitgang in de techniek zijn opgeheven: lste door de uitvinding van de cyclostyle, waarmede men binnen betrekkelijk korten tijd zooveel afschriften kan maken als men wil2de door de invoering van het kaartenstelsel en 3de door het verkrijgbaar stellen van goedkoope klasseur-omslagen. Daarna noemt spreker de jongste litteratuur over het onderwerp op en geeft aan de hand daarvan een beschrijving van den registratuurdienst op de gemeentesecretarieën, zooals die naar den tegenwoordigen stand der wetenschap zijn moet. En thans komt de kern van zijne voordracht, te weten de toepassing van het decimale stelsel bij de samenstelling van den index, waardoor men z. i. geraken kan tot het verkrijgen van een universeelen index voor alle gemeenten. Spreker meent niet beter te kunnen doen dan tot staving zijner meening over te nemen een gedeelte van de rede van den secre taris van het „Institut international de bibliographie" te Brussel, den heer Paul Otlet, waarin deze het doel van het Instituut: eenheid te brengen in de bibliographische methoden en samen te stellen een universeel biblio- graphisch repertoire, nader uiteenzette. Van den arbeid van het Instituut kunnen ook de gemeente-administratiën veel nut trekken; immers de daar vervaardigde repertoires kunnen een uitstekenden leiddraad vormen tot het samenstellen van een universeelen index voor alle gemeenten. Een ontwerp voor zoodanigen index hoopt de heer Zaalberg spoedig aan te bieden aan de commissie, door de Vereeniging benoemd met het doel haar te dienen van advies omtrent de vraag, welk registratuurstelsel voor gemeente- administratiën de voorkeur verdient. Hij komt ten slotte tot de volgende conclusies Het beste stelsel is het dossierstelsel, mits dit gepaard gaat met de invoering van een universeelen index voor alle gemeenten in Nederland, in te richten naar het decimale stelsel, aan de hand van de repertoires van het „Institut International de bibliographie"; die index worde samen gesteld door eene commissie, onder toezicht van dat Instituut en vast gesteld door de Vereeniging voor Gemeentebelangen; die Vereeniging belaste zich voortdurend met het doen bijwerken van den bedoelden index, naarmate het aantal onderwerpen, die vallen binnen den kring der gemeenten, zich uitbreidt. Met eene uiteenzetting van het decimale stelsel, uitgevonden door den Amerikaan Melvil Dewey, eindigde spreker zijne voordracht, die door tal van lichtbeelden werd verduidelijkt en binnen eenigen tijd door de zorgen

Nederlandsch Archievenblad | 1906 | | pagina 38