64 In 1755 werden de beide bisdommen onder één bisschop vereenigd en Professor Dr. L. Wolfgram uit Bamberg bespreekt de regeering van één dier bisschoppen Franz Ludwig von Erthal (17791795), een der verlichte vorsten der achttiende eeuw. Het nummer van Mei houdt verder een uittreksel in over het jaarverslag der Badensche archieven over 1905; wij nemen er uit over, dat de archieven in 1905 in een nieuw gebouw zijn gehuisvest. In het Juni- en Julinummer bespreekt Theodor Lorentzen de nieuwe literatuur over de Kurpfalz en Dr. H. Wüschke de Rolandfrage naar aan leiding van een boek van Dr. Karl Hoede over „Die Sachsischen Rolande." Deutsche GEScmcHTSBLaTTER. Monatsschrift zur Förderung der landes- geschichtlichten Forschung. Mei en Juni 1906. Gotha. In de Mei-aflevering staat een belangrijk stuk van Willi Pessler over de oekologie (Hausforschung, onderzoek naar de inrichting der boerenhuizen), in 't bijzonder in Noord- en West-Duitschland. Deze wetenschap brengt een bijzondere studie met zich, doordat men zoowel historicus als bouw kundige moet zijn. Daarom heeft men zelfs beweerd, dat geen „Hausforscher" met alle noodige bekwaamheden toegerust aan het werk is gegaan. In de Juni-aflevering geeft Heinrich Werner (Mayen) een uiteenzetting over de zoogenaamde reformatie van keizer Sigismund en de daaraan verwante reformatiegeschriften. Zij vult de geheele aflevering. De negende bijeenkomst der Duitsche historici had 1721 April te Stuttgart plaatsProf. Fabricius uit Freiburg sprak er o. a. over het Romeinsche leger in Duitschland. Tegelijk met die bijeenkomst werd te Stuttgart de zevende conferentie van afgevaardigden van geschiedkundige publicatieïnstituten gehouden. Prof. Hansen (Keulen) sprak er over den afzet en de uitgave van die publicatiesvroeger geschiedde de uitgave door de genootschappen zelf, maar tegenwoordig door uitgevers, wat veel goed- kooper uitkomt. Dr. Steinacker uit Weenen gaf een verhandeling over het publiceeren van regestenhij kwam tot de conclusie, in 't algemeen alle oorkonden tot 1300 te laten drukken en hoogstens van 1250 af te ver korten van privaatrechtelijke oorkonden alleen voorbeelden (nach Auswahl) en met een uitvoerig opschrift. Verder voerde Prof. Menadier (Berlijn) het woord, die het over de uitgave van muntwerken had. Mr. L. G. N. BOURICIUS. 65 BERICHTEN. Overleden de heer G. J. F. Mes, oud-archivaris der gemeente Bergen-op-Zoom. Bij Koninklijk Besluit van 13 Juli 1906 is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau de heer Mr. J. C. Overvoorde, voorzitter van de Leidsche Rembrandt-commissie, archivaris der gemeente Leiden. Bij Koninklijk Besluit van 28 Aug. 1906 is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw de heer C. J. Gonnet, Rijks archivaris te Haarlem. In de Nieuwe Rotterdamsche Courant van Zaterdag 19 Mei 1906, 2e Blad B, leest men de volgende advertentie „Twee honderd gulden belooning wordt toegekend aan dengene, die aanwijzing kan doen, welke tot de ontdekking en in beslag name leidt van de omstreeks het jaar 1895 zoek geraakte of ontvreemde Oorkonde waarop het wapen der gemeente Brouwers haven, zijnde een zwarte arend en een roode leeuw op een gouden schild en op de borst des arends een geruit schildje van goud met twee zwarte en twee roode leeuwen over 't kruis met een daarbij behoorend wapenstempel van zilver, waarop het wapen der gemeente met devies: Ad Causas: Du Taxat Sicivitatis Brouwershavlae. Adresmotto Raad. Algem. adv.-bur. Nijgh en van Ditmar, Rotterdam". In verband hiermede leze men nog eens na, wat een correspondent der Wereldkroniek den 6den Juli 1901 schreef over de goede bewaring van het gemeente-archief te Brouwershaven (afgedrukt Ned. Archievenblad, X bl. 59). De zesde Duitsche archiefdag zal gehouden worden te Weenen, op Maandag 24 September 1906. Op het programma komen voor 1. Bescherming van archivalia in Wurtemberg. Dr. E. Schneider, Stuttgart. 2. Archieven en archiefwezen van een Oostenrijksche provincie (Stiermarken). Prof. Mell, Graz. 3. „Ordnungsprinzipien" in het Deensche archiefwezen, bepaaldelijk het „Provenienzprinzip". Dr. Secher, Kopenhagen.

Nederlandsch Archievenblad | 1906 | | pagina 37