56 nemende archivaris der Nederlandsche Hervormde kerk zijne taak blijft vervullen niettegenstaande de talrijke teleurstellingen, die hem daarbij telkens moeten ten deel vallen. Of is het geene teleurstelling, als bij het nazien van vroegere inventarissen deelen van het archief blijken verloren te zijn gegaan, zonder dat voldoende medewerking verleend wordt om die deelen op te sporen? Wanneer de stukken blootgesteld zijn aan vocht of brandgevaar, terwijl de archivaris niet in staat is maatregelen te nemen om dat gevaar af te wenden, maar alleen kan adviseeren, op gevaar af dat het advies door de betrokkene kerkelijke autoriteit naast zich zal worden neergelegd? Telkens stuit men in het verslag op zinsneden als deze: „Het oudste lidmatenboek...., volgens eene bestaande lijst vroeger aanwezig, was niet te vinden. Een der vorige predikanten daarnaar gevraagd, wist geene nadere aanwijzing te geven" (blz. 6, 7)„ik heb den predikant, die tijdens mijn bezoek afwezig was, over den toestand van het archief geschreven en hem voorstellen gedaan aangaande de ordening en de bewaring daarvan" (blz. 7)„de archieven van den kerke- raad en van het Classicaal Bestuur worden bewaard in de kerkekamer, waar zij wel droog staan, maar te veel aan brandgevaar zijn blootgesteld. Ik heb daarvoor gewaarschuwd" (aid.); „over eenige maatregelen, tot behoud en regeling van het archief te nemen, heb ik geschreven aan den archivaris van de diaconie" (blz. 15)„te Rheden zag ik, wat er van archief was, in een catechisatielokaal. Daar de predikant afwezig was, kon ik niet te weten komen, waar het gewoonlijk bewaard werd" (aid.) „uit een ijzeren kist, staande in eene muurkast in de kerkekamer, kwamen in zeer vochtigen toestand diaconierekeningen en quitanties voor den dag en verder de kerkeraadshandelingen van 1816 af tot de laatste jaren van de voorgaande eeuw. Ik heb den predikant geraden, wat uit de ijzeren kist was gekomen, daar niet meer in te bergen, maar eene geschikte kast te laten maken" (blz. 20, 21); „in de kerkekamer is gelijkvloers een brandvrije kluis gemaaktzij zal eerst in gebruik genomen worden, als zij geheel droog zal zijn. Ik meende den raad te moeten geven, over de betrouwenswaardigheid nog eens het oordeel van deskundigen in te winnen" (blz. 21); „op de vraag, onlangs door mij gedaan, of deze boeken (o. a. de twee oudste classicale aktenboeken) terug waren, ontving ik van den Scriba der Classis tot antwoord, dat hij daarover geschreven had aan den gebruiker, die hem echter zeer langzaam scheen in het terug geven" (blz. 25, 26)„intusschen heb ik nadere inlichtingen aangaande het archief ontvangen, waarin o. a. dit„Van de Classicale Acten is deel I helaas! spoorloos verdwenen; deel II is, meen ik, uitgeleend" (blz. 30); „tot mijn leedwezen werd mij niet toegestaan het kerkeraadsarchief, dat in een muurkast in dezelfde kamer (als het archief der classis) bewaard 57 wordt, in oogenschouw te nemen" (blz. 33). In haar terughoudendheid zijn die uitingen veelzeggend. Gelukkig staat tegenover dat gebrek aan medewerking op sommige plaatsen, belangstelling elders. Van tal van archiefstukken kan de heer Hulsebos berichten, dat zij hersteld, gebonden of gerepareerd zijnmen raadplege slechts wat hij schrijft omtrent de archieven van Barneveld, Bommel (classis), Dinxperloo, Doesburg, 's-Heerenberg, Terborg, Tiel, Zevenaar, Loosduinen, Monster en de voormalige classes van Middelstum en de Marne. Vermiste boeken, behoorende tot de kerkeraadsarchieven van Doesburg en Nijmegen, tot het archief der classis Zutfen en tot die van de provinciale kerkbesturen van Gelderland en Zeeland, zijn terug gevonden. Te Nijmegen is het oudste aktenboek, dat vermist werd, eenige jaren geleden door bemiddeling der firma Fred. Muller weder in het archief van den kerkeraad teruggekomen. Verbetering is toegezegd te Aalten, Bommel, Doesburg, Nijkerk, Dordrecht, Loosduinen en elders. Op Zuidbeveland blijft de onvermoeibare heer De Kruyter zijne goede zorgen aan de kerkelijke archieven wijden. Dat alles zijn verblijdende berichten, die bewijzen, dat de groote moeite, die de heer Hulsebos zich zoo belangeloos geeft, niet tevergeefs is gedaan, en die hem mogen steunen in zijn strijd tegen onverstand en onverschilligheid. Gelijk reeds uit het bovenstaande blijkt, heeft de heer Hulsebos zich hoofdzakelijk bezig gehouden met de archieven van Geldersche en enkele Zuidhollandsche gemeenten. Uit het vele wetenswaardige, dat hij daar omtrent mededeelt, wil ik gaarne op een paar punten nader de aandacht vestigen. Boven sprak ik reeds van het terugvinden van verloren stukken van het archief van het provinciaal kerkbestuur van Gelderland. Zij werden, gelijk de heer Hulsebos bericht, na lang zoeken op aanwijzing van de dochter van een vorigen koster der Eusebiuskerk te Arnhem terug gevonden. „Zij waren voor ongeveer dertig jaren geborgen in eene kast onder de trap van het orgel, voor welker deur in de benedenruimte van den toren later steenen gestapeld waren, tengevolge waarvan kast en inhoud geheel uit het oog verloren waren". Elders loopen thans aanwezige stukken gevaar verloren te gaan, zoo te Leidschendam, waar enkele deelen niet in het archief, maar in de boekenkast van den predikant ge plaatst zijn. Overal heeft de archivaris de belangrijkste stukken, die hij vond, aangeteekend. Het merkwaardigste is wel een in 1435 aangelegd memorie boek van Voorburg. In verschillende archieven vond dr. Hulsebos ook deelen of stukken, die er niet thuis behoordenzoo in dat van den kerkeraad te Doesburg een boek van het St.-Sebastiaansgilde aldaar, thans overgedragen aan het stadsarchief; in dat van Huissen een schepenprotocol, sedert overgebracht naar het rijksarchief in Gelderlanden in dat van

Nederlandsch Archievenblad | 1906 | | pagina 33