52 Kunsten en Wetenschappen. III. Het archief der Koninklijke Nederlandsche Yachtclub. II. Verslag over den toestand der bibliotheek in 1905. De gemeenteraad besloot op 2 Juni 1905 de bibliotheek meer dan tot nu toe te doen zijn eene inrichting voor volksontwikkeling en opvoe ding; haar daartoe te verplaatsen naar 't vroegere schoolgebouw aan 't Van Hogendorpsplein en deze te doen verbouwenen 't beheer daarvan op te dragen aan de Commissie voor 't openbaar onderwijs. In afwachting der definitieve regeling bleef 't beheer opgedragen aan den heer G. van Rijn. De verzameling medische tijdschriften zal in bruikleen worden gegeven aan de boekerij van 't ziekenhuis a d. Coolsingel voor de Vereeniging van Geneeskundigen. Bijlagen: 1. Lijst van geschenken voor de bibliotheek. Staat der uitgeleende boeken over 1905. III. Weekstaat van het bezoek over 1905. IV. Maandstaat van het bezoek over 1905. V. Statistiek der bezoekers over 1905. (Verslag van de Commissie voor het archief der gemeente Rotterdam over het jaar 1905.) S n e e k. Met de materieele verzorging der archiefstukken werd geleidelijk voortgegaan. „Gedurende geruimen tijd werd voor „en na aan de ordening van verschillende oude archiefstukken „gewerkt en de meest belangrijke alsnog een plaats in de brand- „kluizen gegeven". De bevolkingsregisters worden gaandeweg ver nieuwd. „Door sommige ingezetenen werd op onderscheidene tijd stippen inzage verzocht van in het archief aanwezige stukken en „registers. Hieraan werd steeds voldaan". De jaarlijksche toevoeging van stukken had als naar gewoonte plaats. (Verslag van den secretaris aan B. en W. in Verslag Sneek, bladz. 33, 34.) Tilburg. ArchiefEinde 1904 was de ordening van het „oud-archief volbracht. De inventaris daarvan, die in 1905 werd „afgewerkt, bestaat uit een boekdeel van 150 bladzijden, ingericht „volgens de regelen vervat in de Handleiding", behoudens enkele noodzakelijke afwijkingende rekeningen zijn om opgegeven redenen stuksgewijze beschreven. Aan de inleiding voor den inventaris is ontleend hetgeen omtrent de geschiedenis van Tilburg en Goirle en hun bestuur wordt medegedeeld. „Einde Augustus werd den heer M. H. van Visvliet door ons „op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van „archivaris, na vanaf 1 September 1903 aan de ordening en de 53 „inventarisatie te zijn werkzaam geweest, welke hij tot onze volle „tevredenheid voleindde". De plaatsruimte voor het oud- en 't nieuw archief is te klein; het plan bestaat in een locaal op zolder te bergen de stukken, die het minst gebruikt worden. (Verslag Tilburg, bladz. 5775.) Utrecht. Archief. Het tractement van den rechtskundigen ambtenaar werd weder verhoogdde schrijver Van Hinsbergen werd benoemd tot tweeden klerk. De rechtskundige ambtenaar moet voortaan, als er geen spoedeischende rapporten zijn, 2 dagen per week geven aan 't beschrijvingswerk van 't archief. Beschreven werden't legaat Berger van Hengst en de boekdeelen en bundels van 't archief der Gods- en gasthuizenbegonnen werd de beschrij ving der charters van 't archief van Kerkvoogden. Alphabetische indices zijn vervaardigd op de oudste doopregisters der Remon- strantsche en Doopsgezinde gemeenten (naar een verbeterd systeem) en op de registers der middeleeuwsche brievenboeken der stad. De alphabetische indices op de raadsresolutiën over 1577—1599 zijn herzien. Personen, die tegen de gemeente willen procedeeren, zullen 't archief mogen raadplegen, doch niet voorgelicht worden als andere onderzoekers, 't Archief is door den Vacuum gereinigd. Van de Momboirkamer is 't op 't archief ontbrekend gedeelte van 't archief der fundatie Evert van de Poll aangevraagd, doch niet ontvangen; in 't reeds aanwezig gedeelte is veel over Floris Thin. Bibliotheek, 't Supplement op den catalogus is persklaar gemaakt. Atlassen. De druk van 't supplement op den historischen atlas kwam gereed. Ingevolge 't voor 7 jaren door B. en W. genomen besluit, dat de archivaris in kennis gesteld zou worden van de afbraak van belangrijke gebouwen, opdat dan een stadsgezicht ge- teekend zou kunnen worden ter aanvulling der collectie Taets van Amerongen, kwam slechts ééns zulk een bericht in. Daarom is thans een crediet uitgetrokken, opdat langzamerhand „alle gezichten „in de stad" in aquarellen kunnen worden vereeuwigd. Eveneens is een crediet verleend voor de samenstelling van een plattegrond van den Dom. In verband met 't vinden van blijkbaar middeleeuwsche kelders bij de afbraak van huizen in de buurt van den Dom, die niet meer in teekening konden worden gebracht, is aan B. en W. verzocht kennisgeving aan den archivaris van 't vinden van merk waardige bouwwerken. Eene serie afbeeldingen van den Dom zal worden uitgegeven, met toelichtenden tekst. Museum. De taxatiesom der verzekering is verhoogd, 't Museum

Nederlandsch Archievenblad | 1906 | | pagina 31