48 „Archieven. Het oud-archief der gemeente, dat in bruikleen in „het rijksarchiefdepot alhier berust, bevindt zich, volgens opgave van „den gemeentearchivaris, in goeden staat. „Het werd meermalen geraadpleegd, vooral wat betreft de oude „stadsrekeningen. De onderzoekingen van particulieren betroffen „voornamelijk kerkboüw, stads-spinschool, kopermolens en middel- „eeuwsch volksleven. „Het gemeentebestuur verkreeg eene breede inlichting omtrent „een erfpachtscanon uit een tuin in 't Weerdje. „Het nieuw archief is behoorlijk geregeld en verkeert in goeden s*aa*' (Verslag Arnhem, bladz. 27 en 44.) Assen. Stereotyp verslag dat van de laatste jaren (zonder de tijdelijke toevoegingen). (Verslag Assen, bladz. 18.) Delft. Oud-archief. De aanstelling van een archivaris was te danken aan de bemoeiingen van Bakhuizen van den Brink de (nog geldende) instructie was uiterst beknopt. De heer A. A. Mojel bleef den archivaris assisteeren. Archief, 't Grootste gedeelte van 't archief is geborgen in een daarvoor in 1903 in den toren ingericht bovenlocaal, waar meer licht en lucht moest zijneen ander deel bevindt zich in de alles zins geschikte „charterkamer"voor het archief van de weeskamer (op den stadhuiszolder) moet eene geschikte plaats worden gevonden. Een overzicht wordt gegeven van de werkzaamheid der opeenvolgende archivarissen. Dr. Morre inventariseerde het geheele oud-archief en beschreef een deel van het nieuw-archief. Deze laatste arbeid is voortgezet. Opgave der aanwinsten en verliezen sedert 't optreden van den eersten archivaris (Mr. Soutendam) in 1859, van 't aantal verstrekte inlichtingen en der rapporten. Bibliotheek. Korte geschiedenis der librije, waaruit echter de bibliotheek niet is gegroeid deze bevat 't hulpmateriaal voor den archivaris en een topographischen en historischen atlas. Catalogi van gedeelten der bibliotheek zijn indertijd gedruktde druk van een volledigen catalogus is door den raad in 1902 afgestemd. Museum. Dit zal worden overgebracht naar 't Prinsenhof. Opgave der aanwinsten. De catalogus is (mede op verlangen der Koningin) gedrukt. Bijlage: Lijst der aanwinsten voor de bibliotheek in 1905. (Verslag van de bibliotheek, het archief en het museum in de gemeente Delft over het jaar 1905, afzonderlijk en ook in Verslag Delft als bijlage 10.) 49 Nieuw-archief. Het nieuw-archief verkeert in een voor de belangen van den dienst behoorlijken toestand. (Verslag Delft, bladz. 73.) Deventer. De nadere beschrijving en regeling van 't archief tot 1591 werd voortgezet. Opgave der rapporten en onderzoekingen. (Verslag van den archivaris, bijlage A tot Verslag Deventer.) Voor 't nieuwe archief werden de gewone alphabetische registers vervaardigd. (Verslag Deventer, blz. 23.) Goes. „De archieven, oudheden, boek- en kaartwerken „bevinden zich in goeden staat. De belangstelling in de verzameling „van oudheden was geringer dan het vorige jaarvan de bibliotheek „werd echter een ruimer gebruik gemaakt". Opgave der aanwinsten voor de bibliotheek. (Verslag van den archivaris der gemeente Goes over 1905, bijlage 1 tot Verslag Goes.) Gorinchem. Archief. Ontvangen werd een lithografie van H. van Aken, j. u. d., geb. te Gorinchem 30 Juni 1829. (Verslag Gorinchem, bladz. 20.) 'sGravenhage. Archieven. Het oud-archief en de bibliotheek bevinden zich in goeden staat. Met 't drukker, van den inventaris van 't Gildewezen kon nog steeds geen aanvang worden gemaakt. Er werkten 42 bezoekers op 't archief. „In de vacature van den archivaris werd in het verslagjaar niet „voorzienhet oud-archief en de bibliotheek werden tijdelijk in beheer „genomen bij de afdeeling „archief" van de gemeentesecretarie, bij „welke afdeeling tevens de archieven na 1813 tot op heden in beheer „zijn". Ook deze laatste bevinden zich in goeden staat. (Verslag 's-Gravenhage, blz. 29.) Haarlem. Archief. De bewaarplaats wordt zeer geroemd. Omtrent 't oud-archief, waarvan de inventaris gedrukt is, valt niets te zeggenbij 't nieuw archief werd weder een jaargang gevoegd. Het ameublement voldoet zeer. Mededeelingen omtrent de besteding van 't crediet ad f 665. Opgave der aanwinsten voor 't archief en den atlas. Geregeld is 't archief der Hoofdcommissie voor de op richting van een standbeeld voor Lourens Janszoon Coster in 1856. De namen in 2 registers van nieuwe inwoners (17de en 18de eeuwen) zijn op fiches gebracht ter invoeging bij 't Genealogisch archief.

Nederlandsch Archievenblad | 1906 | | pagina 29