46 Anleitung zum Ordnen und Beschreiben von Archiven. Für deutsche Archivare bearbeitet von Hans Kaiser. Mit einem Vorwort von W. Wiegand. Groningen, Erven B. van der Kamp. Leipzig, Otto Harrassowitz. 8H. (Met J. A. Feith en R. Fruin.) Van Perugia en Assisi. De Twintigste Eeuw, 1905, III, 253 vlg. Briefwisseling van Bakhuizen van den Brink met zijne vrienden gedu rende zijne ballingschap (1844—1851). Onze Eeuw, 1905, IV, 223 vlg.,. 417 vlg. Nog eens de opleiding der archivarissen. Ned. Speet., 1905, 235 vlg., 244 vlg. Contract met den Dombouwmeester Godijn van Dormael, 1356. Bulletin van den Ned. Oudheidkundigen Bond, VI. 147 vlg. Ongeregeldheden bij de ontvangst van Prins Willem V te Meppel. Nieuwe Drentsche Volksalmanak, 1905, 104 vlg. Burgerlijke bouwkunst te Leiden. Leidsch Jaarboekje, 1905, 58 vlg. Kerkelijke geschillen te Lisse in het jaar 1700. T.a.p. 1905, 134 vlg. Dordrecht's Museum. Rederijkerstafereel. Bulletin van den Ned. Oud heidkundigen Bond, VI, 16 vlg. Raadhuis te Haastrecht. T. a. p. VI, 32 vlg. De Rijkstol te Nijmegen. Gelre, Bijdragen en Mededeelingen, VIII, 1 vlg. A. J. Servaas van Rooyen. De Bastille en Holland. Tijdschrift voor Geschiedenis, XX, 4. J. J. S. Sloet. Een godsgericht te Wageningen in 1595. Gelre, Bijdragen en Mede deelingen, VIII, 449 vlg. Register op de leenaktenboeken van het vorstendom Gelre en graaf schap Zutphen. 5e stuk. Uitgave van Gelre. Arnhem, P. Gouda Quint, gr. 8°. (Met J. S. van Veen.) A. Telting. Oude rechten van het eiland Terschelling. Verslagen en Mededeelin gen der Vereeniging tot uitgave der bronnen van het oude vaderlandsche recht, V, 95 vlg. J. S. van Veen. Het graafschap Berg in de eerste jaren van den tachtigjarigen oorlog (1568—1572). Met 5 afbeeldingen. Gelre, Bijdragen en Mededeelingen, VIII, 113 vlg. 47 J. F. Bijleveld. Levensberichten der afgestorven medeleden van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde te Leiden. 1904/5, 187 vlg. Zie ook J. J. S. Sloet. S. A. Waller Zeper. Zie J. de Hullu. M. G. Wildeman. Extracten uit rekeningen van Delfland. Oud-Holland, XXII, no. 4. Avondmaalzilver bij de Ned. Herv. Kerk. Bulletin van den Ned. Oudheidkundigen Bond, VI, 54 vlg. Portretten op het huis te Binderen. T.a.p. VI, 198 vlg. De gemeente-archieven in 1905. N.B. Hetgeen hier volgt is 'ontleend aan de verslagen van den toestand der betrokken gemeenten over 1905, tenzij eene andere bron is aangegeven. Alkmaar. Gemeente-archiefHet archief verkeert in goeden toestand. Zooveel noodig werd voortgegaan met de materieele ver zorging. De inventaris werd nauwkeurig bijgehouden. Opgave der rapporten (o.a. over 't stadsziekenhuis, waarvan regenten vele stukken aan 't archief afstonden), der aanwinsten en der ter uitgave vervaar digde opstellen. (Verslag Alkmaar, bladz. 32, 33.) Amsterdam. Archief. De heer E. van Biema ontving eervol ontslag. Oud-archief. Voltooid werd de inventarisatie van het archief der Gasthuizeneen aanvang werd gemaakt met den druk der regestenlijst. Voortgezet werd de sorteering van de boedelpapieren der Weeskamer, het op fiches brengen der namen uit de Doop boeken, de topographische klapper op de minuten der Kwijtschel dingen. Opgaven omtrent 't gebruik van 't archief gemaakt. Nieuw archief. Van eenige afdeelingen werden weder de stuk ken over een dienstjaar en ook vele verdwaalde en achtergebleven stukken ontvangen. De reorganisatie van de afdeeling Algemeene Zaken had plaats over 18121824 en 18881899. Opgaven der aanwinsten voor de bibliotheek, den atlas en de penningverzameling. (Naar een overdruk uit Verslag Amsterdam.) Arnhem. Onder de „Gemeente-ambtenaren en -bedienden" wordt uitgetrokken een post van 200 voor een archivaris (waartoe later benoemd is de rijksarchivaris Mr. A. C. Bondam). J. NaNNINGA UlTTERDIJK. J. C. OVERVOORDE. H. D. J. VAN SCHEVICHAVEN.

Nederlandsch Archievenblad | 1906 | | pagina 28