J ffi E 16 1b Ik 2) X E <TI> 14 pastoor der stad en Dirk van Herxen betreffende de geestelijke jurisdictie over de zusters te Zwolle etc. etc. Bij de groote leemten in het oorkondenmateriaal viel aan eene recon structie van het archief der Fraters (op papier natuurlijk) niet te denken. Ik betreur dit te meer, omdat wij omtrent de wijze, waarop dit archief geordend was, vrij nauwkeurig zijn ingelicht en wel door niemand minder dan door een zestiendeeeuwschen procurator van het huis, die tevens ook blijkbaar het ambt van archivaris vervulde. Het systeem, waaruit wij hunne archiefinrichting leeren kennen, laat ik hier in extenso afdrukken. Ik vond het achter in het Cartularium 2), waarin het thans als schutblad dienst doet. Aldaar staat: „Hoe ordine et modo continentur littere nostre in scriniis et capsis nostris. In Littere de predio nostro Noert- De redditibus nostris in Busco- berch, dominorum domini Frederici ducis copie. In Delft. In Doesburch. de Blanckenhem et domini David de Burgundia, episcoporum Traiec- tensium. Item amptmanni Zallan- die etc. De Splytloffsleen littere plures. De IX jugeribus in Leerebroeck ratione patris nostri Cockman cum diversis aliis litteris ejusdem. De quibusdam diversis peciis terre emptis ab Arnoldo Wreede. De iiii ffi Domini emptis ab eodem. De porta predil nostri et per- mutacione terre et salicum inter Gherardum Bingeren et nos facta. De predio nostro in Holthusen littere plures. De IX modiis silignis in Heln- Resignaciones fratrum ab anno 1420. Cedule convencionum. Vergl. de Narratio p. 10Q vv., verder hetgeen in de inleiding p. XLV vv. gezegd is betreffende de bronnen, die door de Voecht gebruikt zijn. 2) Eene nauwkeurige beschrijving van het Cartularium van het Fraterhuis te Zwolle heb ik in de Inleiding tot de Narratio p. CXL1X gegeven. 15 dorn, adhuc de VI modiis ibidem. De pecia terre empta a fratribus Montis Sancte Agnetis. De peciis terre emptis ab Alberto Derlevoirt. De area domus nostre curati et capituli Daventriensis. De altari nostro in ecclesia et de sex jugeribus in Mastebroeck ab Alberto Snavel cum eo donatis. De diversis domibus in area nostra et de muro ad ortum Sororum Majoris Domus. De clusa nostra. De acceptacione Meynoldi funda- toris nostri. De IX jugeribus in Mastebroeck Cellenland littere tres. De iiiior jugeribus in Voerster- lant cum instrumento. De sex jugeribus prope IJsel- muden littere due. De iiiior jugeribus prope Zonnen- berch. De peciis terre in Heyne de Gherlaco Zwarte. De permutacionibus et composi- cionibus diversis littere plures. Het is niet te mijner kennis gekomen of andere dergelijke schema's bekend zijn. Wel heb ik bij het bestudeeren van Cartularia, vooral van die, welke afkomstig waren uit kloosters der Karthuizers of Windesheimers Door de welwillende belangstelling van Mr. S. Muller Fz. werd ik tijdens het drukken van dit opstel in staat gesteld twee cartularia van het Utrechtsche Regulierenklooster der Twaalf Apostelen van de Windesheimer congregatie te bestudeeren. (Over het Domus B. Mariae Virginis et duodecim Apostolorum te

Nederlandsch Archievenblad | 1906 | | pagina 12