218 zeer welwillend, zoo is hij toch weinig toegankelijk voor persoonlijk ver keer en leeft hij uitsluitend voor zijn wetenschap, welke hij op grond van een meer dan 40-jarige practische ervaring onderwijst. Evenwel, verre er van verwijderd een „laudator temporis acti" te zijn, houdt hij steeds nauwkeurig de laatst verschenen vaklitteratuur bij. Steeds uitgaande van den Latijnschen oorsprong van het stamwoord, het Provengaalsche er bij opnoemend, komt Meijer tot het Oud-Fransche woord, welks morphologie hij tot in de kleinste bijzonderheden behandelt; ten slotte geeft hij aan, hoe het woord in het Nieuw-Fransch is overgegaan. Het laatste half uur wordt besteed aan de lectuur met de leerlingen samen van een Oud-Franschen tekst. De leerlingen moeten dien van te voren prepareeren, en op elke fout wordt bij het oplezen door den directeur, die in alles tot op den grond doordringt, streng toegezien. De laatste opgave schijnt ons bij uitstek geschikt om hier te worden medegedeeld. Het betrof een proef, om met behulp van een facsimile een kolom uit de „Chansons de gestes" voor den druk gereed te maken. We gaan nu over tot Prof. Berger in de Palaeographie. Zelden hebben we een academischen docent gezien, die zoo opging in zijn ambt als Berger. We kunnen geheel en al geloof slaan aan zijn woorden, eens door hem op het college geuit, dat de twee uren, die hij hier college geeft, door hem tot de aangenaamste oogenblikken van de week worden gerekend. Zijnerzijds gaat altijd een zorgvuldige voorbereiding aan deze colleges vooraf, en zelfs na de opgewekte ovatie, die hem onlangs in verband met zijn opneming in het „fnstitut de France" op het college door zijn leerlingen gebracht werd, hoorden we zijn volkomen vrije, vloeiende voordracht aan over de beteekenis van de procuratio en visitatio naar aanleiding van de verklaring van een gelezen oorkonde. Zijn grond beginsel isals professor van het eerste jaar a. h. w. alle onderwerpen „in nuce" te behandelen, en daardoor op de hier en daar wat eentonige studie van de palaeographie een veelkleurig en interessant licht te werpen. Levendig in zijn bewegingen, vol van sprankelend vernuft, vriendelijk en dikwijls hartelijk tegenover zijne leerlingen, laat hij zich echter niet weer houden zoo noodig een berisping uit te spreken, of de leerlingen in 't bijzonder tot meerderen vlijt aan te manen. De in dit opzicht gestelde eischen zijn vaak niet gering, en kenschetsen goed den wetenschappelijken ernst, waarmede hier de vakstudiën worden beoefenddegelijke voorkennis van de algemeene geschiedenis en in het bijzonder van de Fransche ge schiedenis en aardrijkskunde, dagelijks terugkeerende, regelmatige oefening- in het lezen van manuscripten in de „Bibliothèque Nationale", herhaalde lezing van de geheele Heilige Schrift (ook Prou heeft op dezen eisch den ^,en. 'n den jongsten tijd van verscheiden kanten ter sprake gebrachte ingiijpende hervorming in de Fransche orthographie is nauw aan zijn naam verbonden. 219 nadruk gelegd!), vertrouwdheid met du Cange en met het monumentale woordenboek van Littré, dat zijn vrijwel de voornaamste eischen van Berger. Talrijke uitstapjes in de middeleeuwsche beschavingsgeschiedenis, en een niets overslaande, vaak in de kleinste bijzonderheden afdalende commentaar zijn verbonden aan de praktische leesoefeningen der leerlingen. Telkens voegt Beroer hieraan een korte opmerking toe over hetgeen ieder persoonlijk gepraesteerd heeft, en niets ontsnapt hierbij aan zijn aandacht zoo verlangt hij altijd een duidelijke samenvatting van gedachten, en een duidelijke uitspraak, die hij als uitdrukking van het eerste beschouwt. Ons oordeel over hem samenvattend, zouden we hem een toonbeeld van een academischen paedagoog willen noemen, die, gelijk bijkans geen tweede, geschikt is om zulk een school te leiden, en die, zooals misschien de toekomst leeren zal, ook een school zal vormen. Een niet minder in 't oog vallende figuur, al is 't ook van eenigszins anderen aard, is de professor in de Diplomatiek Maurice Prou. Met zijn zwak lichaamsgestel is hij vaak aan 't begin van zijn college slecht tot spreken gedisponeerdmaar toch maakt zijn voorbeeldelooze toewijding aan zijn ambt, dat hij slechts uiterst zelden een college verzuimt. (Er zij hier overigens opgemerkt, dat het hier gebruik is voor verzuimde colleges zoo veel mogelijk extra-uren te geven.) Onder zijn voordracht gebruikt Prou een kop thee, dien hij van den „huissier" ontvangt. Daardoor wordt telkens merkbaar zijn orgaan versterkt. Zijn voordracht is even duidelijk verstaanbaar als die van Berger groote waarde hecht Prou te recht aan juiste definities en een nauwkeurig letten op elk woord in de oorkonden. „Peser chaque mot" is zijn grondbeginsel, dat hij bij elke gelegenheid zijn leerlingen op het hart drukt. Zijn geheele belangstelling is gericht op de oorkondencritiek. Wat betreft den logischen opbouw van zijn voordracht, men kan die wel voorbeeldig noemenelk woord is gewikt en ge wogen, en beslist onbetwistbaar. Zijn resultaten, medegedeeld op grond van zijn verwerkt reuzenmateriaal aan oorkonden, zijn des te belangrijker, omdat Prou met voorliefde een kort historisch overzicht geeft van de ont wikkeling der door hem behandelde instellingen. Vaak genoeg stelt hij aan de leerlingen de vraag, of ze rechten dan wel letteren hebben gestu deerd, en hij maakt, wanneer de gelegenheid zich daartoe aanbiedt, ook opmerkzaam op belangrijke uitgaven op een van deze terreinen. Het laatste half uur is gewijd aan tekstuitlegging en analyse van enkele voorbeelden van de rijke facsimile-verzameling der school, waaraan Prou een groote zorg besteedt. Vaak is het een genot de leerlingen de moeilijkste plaatsen van de voorgelegde oorkonden met gemak te hooren verklaren, enkel onderbroken door de schitterende opmerkingen van Prou, die ook op de schijnbaar onbeduidendste zaken de aandacht vestigt. De beteekenis van Bresslau voor de diplomatiek geeft vaak genoeg gelegenheid om een

Nederlandsch Archievenblad | 1905 | | pagina 8