258 „dat in deze functie de secretaris moet worden geacht de bevoegde persoon te zijn om afschriften van de onder zijne bewaring zich bevindende stukken te geven en aan die stukken als overeenkomstige afschriften, of, waar het de extracten uit het register der raadsbesluiten betreft, als extracten conform, van zijne handteekening voorzien de kracht van authen- thieke stukken te verleenen „dat deze bevoegdheid niet weggenomen wordt door de bepaling van meergemeld artikel, dat de zorg geschiedt onder toezicht van B. en W., waardoor de richtige uitoefening van de functie van den secretaris als bewaarder van het archief wordt verzekerd, maar deze niettemin hierin blijft de zelfstandig werkende en voor de vervulling van die hem opge dragen taak verantwoordelijke ambtenaar". De Nederlandsche bond van gemeente-ambtenaren, welke dit jaar eene tentoonstelling op gemeentelijk administratief gebied zal organiseeren te Amsterdam, is daarbij voornemens voor de afdeeling „archief" de vol gende prijsvraag uit te schrijven„Eene omschrijving van de meest practische inrichting der gemeente-administratie, wat betreft indeeling, berging en raadpleging van het nieuw archief". In de toelichting wordt het volgende gezegd Het is gebleken dat in verschillende gemeenten verschillende systemen bestaan ten aanzien van de agendeering, bewaring en indeeling van ingekomen stukken enz. Wat in de eene gemeente zorgvuldig wordt bewaard, wordt in eene andere aan de snippermand geofferd, terwijl in weer andere gemeenten het opdiepen van een ingekomen of uitgaand stuk veel bezwaren mee brengt. Ten einde nu een systeem te bekomen dat doelmatigheid aan eenvoud paart wordt bovengenoemde omschrijving gewenscht." In het jaar 1905 hebben in de Pruisische staatsarchieven ambtshalve 1899 (in 1904: 1775) onderzoekingen plaats gehad, en ten dienste van particulieren 5220 (in 1904: 5204). De laatsten omvatten 1469 (in 1904: 15Q4) onderzoekingen, door particulieren persoonlijk in de archieven ingesteld, en 3751 (in 1904: 3700), die schriftelijk werden aangevraagd en beantwoord. Het getal bezoekers bedroeg 3152 (in 1904: 2930), die in het geheel 15481 (in 1904: 15551) dagen aanwezig waren. Door de Berlijnsche Academie van wetenschappen is het voorstel gedaan, dat de geleerde genootschappen, bibliotheken en archieven zich onderling verplichten elkander alle boeken, handschriften en archiefstukken (behalve die, welke op goede gronden niet verzonden mogen worden) uit te leenen op voorwaarden, dat de instelling, waarheen het uitgeleende gezonden wordt, zich verbindt: 1°. het gezondene op eene brandvrije en veilige plaats te bewaren; 259 2°. alle eventueele schade er aan of verlies er van te vergoeden tot een maximum-bedrag, bij de verzending door de uitleenende instelling bepaald. Dit bedrag kan hooger zijn dan de aangegeven waarde bij de verzending; 3°. het geleende op dezelfde wijze, d. w. z. in dezelfde verpakking en met gelijke aangegeven waarde binnen den bepaalden tijd terug te zenden en de verzendingskosten te vergoeden. Dit voorstel is door de Berlijnsche Academie van wetenschappen aan de tot haar in betrekking staande buitenlandsche geleerde genootschappen toegezonden met verzoek de verschillende regeeringen uit te noodigen tot het plan toe te treden, eene lijst der instellingen in elk land, die voor aansluiting in aanmerking komen, op te maken en vrijdom van invoer rechten voor de verzendingen toe te staan. De Nederlandsche regeering heeft het voorstel aangenomen.

Nederlandsch Archievenblad | 1905 | | pagina 28