256 zakelijk uit de XVIde eeuw, die reeds blijkens besluit van October 1855 ten vure gedoemd waren, nog ongeschonden aangetroffen. Het resultaat van de ordening is thans, dat de oorkondenverzameling van 1245 af beschreven is en opgeborgen in de volksschool waar ook de akten tot 1850 bewaard worden. En verder dat de loopende akten, de registratuur, van 1851 af, in het Raadhuis gerangschikt zijn, terwijl in de raadsbodenkamer oude kranten, kasboeken enz. zijn ondergebracht- Op blz. 200 wordt aangekondigd, dat een prijs van 1000 Mark is uitgeloofd aan dengene, die „urkundlich die Urheimat des von Lüttwitzer Geschlechts nachweist". Nadere inlichtingen verstrekt Freiherr von Liittwitz in Herischdorf bij Warmbrunn. Onder de prijsvragen, uitgeschreven door de Vereeniging voor „Rhei- nische Geschichtskunde", komt o.a. voor een onderzoek naar de geschie denis van den Keulschen stapel. Rivista delle Biblioteche e deqli Archivi, diretta dal Dottor Guido Biagi. Anno XVI, numeri 10—12, Anno XVII numero 1. Firenze— Roma 1905—1906. In dit tijdschrift vertelt de heer Solari het een en ander over de mooie en rijke bibliotheek te Grenoble, „che altamente ammirato da tutti gli stranieri De kern er van vormt de verzameling van den vroe- geren Burggraaf van Grenoble, De Caulet, gestorven in 1771. Na diens dood, toen tegen ieders verwachting bleek, dat hij zijne bibliotheek niet aan de stad gelegateerd had, hebben de inwoners zelf door groote geldelijke opoffering den boekenschat voor Grenoble weten te bemachtigen. Dit was het begin van de bibliotheek, die thans 180.000 werken telt met 7000 deelen in handschrift en 636 incunabelen. De heer Lasinio drukt een dokument af uit het Rijksarchief te Florence. Het is een schenking van een priester aan het klooster „Badia Settimania", gedateerd 28 December 1311, Behalve vele andere zaken, een kelk, ver scheidene schalen en een menigte boeken, worden zes werken met name genoemd, die, zegt de schenker, „emi ex denariis acquisitis ex meo labore ac exercitio manuum mearum Het is dus te begrijpen, dat hij ook mededeelt, welke waarde zij in Florentijnsch goudgeld vertegen woordigen. Een opgave, die een aardige bijdrage levert tot de geschiedenis van den boekhandel in het begin van de veertiende eeuw. Op blz. 175 vlg. worden uitvoerige mededeelingen gedaan over 14de en 15de eeuwsche inventarissen van de bibliotheek „della Basilica Fiorentina di San Lorenzo" door de heeren Baldasseroni en d'Ancona. Rotterdam, Mei 1906. e. WIERSUM. Berichten. De rijksarchivarissen in die provinciën, waarin van ouds notarissen fungeerden, hebben eene aanschrijving ontvangen om te onderzoeken, hoeveel 257 strekkende meter oude notarieele archieven zich in de in hunne provinciën aanwezige protocollenkamers bevinden, met aanwijzing van wat daarvan naar het rijksdepöt in de provincie, wat naar rijksdepöts in andere provinciën en wat naar gemeentearchieven zal moeten worden overgebracht. Burgemeester en Wethouders van 's-Gravenhage hebben sollicitanten opgeroepen voor de vaceerende betrekking van gemeentearchivaris op eene jaarwedde van f 1500.welke met tweejaarlijksche verhoogingen elke van f 100.kan klimmen tot f 2000. Met ingang van 1 Juli is tot archivaris benoemd Dr. H. E. van Gelder, adjunct-archivaris aan het gemeentearchief van Alkmaar. Op het voorloopig program van het 29e Nederlandsche taal- en letter kundig congres, in Augustus a.s. te Brussel te houden, komen o.a. de volgende vraagpunten onder de afdeeling geschiedenis voor De parochiale registers en de demographie. Welke wettelijke en bestuurlijke maatregelen dienen getroffen om gemeenten en particulieren te dwingen tot het afstaan aan den Staat van oude handvesten die met het oog op de geschiedenis van algemeen belang zijn Welke wetenschappelijke voorbereiding is er noodig voor den Archi varis, de juristische of de historische De wenschelijkheid van een nauwkeurig onderzoek en beschrijving van het kerkelijk archief. Hoe staat het met de toepassing van de thans nog geldende wetten der Fransche Republiek, waarbij bevolen wordt dat alle archivalia voort komende van door de Fransche omwenteling opgeheven inrichtingen en instellingen aan het bestuur der districten dienen overgemaakt? Welke maatregelen kunnen getroffen worden om die wetten doelmatigheid en kracht bij te zetten? De hiervoor (blz. 120 noot 2) vermelde uitspraak van het- hof van Amsterdam d.d. 2 Januari 1905, waarbij den gemeentesecretaris de bevoegdheid werd ontzegd authentieke afschriften uit het gemeentearchief af te geven, werd gecasseerd bij arrest van den Hoogen Raad d.d. 27 April 1906 (W. no. 8371), waarbij overwogen wordt: „dat de stelling, dat de gemeente-secretaris niet wettelijk bevoegd zou zijn verklaard gelijk het Hof overweegt om afschriften op te maken van akten die tot het archief der gemeente behooren, met dat gevolg dat aan zulke afschriften ook niet de kracht van authentieke afschriften zou kunnen worden toegekend, onjuist is; „dat, ingevolge art. 103 der Gemeentewet de secretaris bij zijn instructie met de zorg voor het archief wordt belast en hij daardoor als de bewaarder van dat archief moet worden aangemerkt;

Nederlandsch Archievenblad | 1905 | | pagina 27