224 5°. de archieven der voormalige besturen der Koloniën, in Nederland gevestigd 6°. de archieven van voormalige Rijksdeelen, die niet met die Rijks- deelen zijn verloren gegaan: alles behoudens de archieven, welke in artikel 9, 5° aan de Rijks- depots in de hoofdplaatsen der provinciën zijn toegewezen. Artikel 8. Het Algemeen Rijksarchief-depot te 's-Gravenhage wordt gesplitst in onderdepöts op de wijze, door Ons nader te bepalen. Artikel 9. Elk Rijksarchief-depót in de hoofdplaatsen der provinciën is bestemd tot bewaring van 1 de archieven der voormalige provinciale en departementale besturen 2°. die van het tegenwoordig provinciaal bestuur, voor zoover die niet onder dat bestuur berusten 3". die van de besturen, wier rechten of functiën op de voormalige provinciale of departementale besturen zijn overgegaan 4°. die van de besturen, wier rechten of functiën op het tegen woordige provinciaal bestuur zijn overgegaan, voor zoover zij niet onder dat bestuur berusten; 5°. die van besturen van voormalige zelfstandige landschappen of instellingen, welke op het tegenwoordig grondgebied der provincie functio neerden, en wier rechten of functiën op het Rijksbestuur zijn overgegaan 6°. die van de colleges of personen, op het tegenwoordig grond gebied der provincie functioneerende, voor zoover zij niet onder die colleges of personen berusten 7°. die van de colleges en personen, wier rechten of functiën op de sub 6°. genoemde colleges en personen zijn overgegaan. Artikel 10. De archieven der Hooge Colleges van Staat, dagteekenende van vóór een termijn, telkens voor elk daarvan door Ons, de betrokken colleges gehoord, te bepalen, worden naar het Algemeen Rijksarchief-depót te 's-Gravenhage overgebracht. Voor de besturen (colleges en personen), vermeld in art. 7 onder 2° en 4° en in art. 9 onder 2°, 4° en 6°, zal telkens door Ons, op voor dracht van den daarbij betrokken Minister, worden vastgesteld, welke gedeelten hunner archieven naar genoemd depót of naar de depóts in de provinciale hoofdsteden zullen worden overgebracht. Ingeval van oprichting van depóts, als bedoeld in artikel 6, kan door Ons worden aangewezen, welke der in art. 9 onder 6° en 7° genoemde archieven daarin geplaatst zullen worden. 225 Artikel 11 Er zijn drie Koloniale archief-depótste Buitenzorg, te Paramaribo en te Willemstad (Curagao). Zij omvatten de archieven der voormalige en der tegenwoordige in de Koloniën functioneerende en resideerende besturen (colleges en personen), voor zooverre die archieven niet onder die besturen berusten. Het Koloniale depót te Buitenzorg omvat de Oost-Indische archieven, dat te Paramaribo die der kolonie Suriname, en dat te Willem stad die der overige bezittingen van het Rijk in Amerika. Artikel 12. In den dienst der Rijksarchieven zijn onder de bevelen van den Minister van Binnenlandsche Zaken door Ons te benoemen ambtenaren werkzaam. De inrichting van dien dienst wordt door Ons vastgesteld, evenals de bezoldiging der ambtenaren. TITEL III. Van de Gemeentearchieven. Artikel 13. Burgemeester en Wethouders zijn verplicht zorg te dragen voor het gemeentearchief. Artikel 14. Ter uitvoering van artikel 13 wordt de secretaris bij zijne instructie inzonderheid ook met het beheer van het gemeentearchief belast. Echter kunnen Burgemeester en Wethouders aan den Raad voorstellen de benoeming van een archivaris, die in plaats van den secretaris met het beheer der in het gemeentelijk archief-depót overgebrachte bescheiden zal zijn belast. Artikel 15. Het toezicht op de behoorlijke uitoefening der in het le lid van artikel 13 aan Burgemeester en Wethouders opgedragen zorg wordt door Gedeputeerde Staten voor zoover de in het gemeentelijk archief-depót overgebrachte bescheiden betreft, den Rijksarchivaris in de provincie ge hoord uitgeoefend overeenkomstig de regelen, door Ons vast te stellen. Artikel 16. De kosten van de zorg voor het archief komen ten laste der gemeente. Aan die gemeenten, welke ten opzichte harer archieven voldoen aan hare verplichtingen, kan in bijzondere gevallen door Ons eene tegemoet koming daarin worden verleend. Artikel 17. Het staat aan gemeentebesturen vrij, onderling maatregelen te treffen tot gezamenlijke bewaring en gezamenlijk beheer hunner archieven, behou-

Nederlandsch Archievenblad | 1905 | | pagina 11