152 handeld, wanneer in enkele gevallen alleen de naam van de moeder vermeld is, en later weder uit hetzelfde huwelijk kinderen ingeschreven werden. In elk der voornoemde gevallen werden in den index ook steeds de namen opgenomen volgens de spelling of de inschrijving, zooals zij in het register voorkomen, met verwijzing naar de plaats, waar de gewijzigde naam in den index voorkomthierdoor werd tegemoet gekomen aan mogelijke bezwaren van hen, die op dit punt de strengste eischen van zekerheid stellen. Bij voortdurend gebruik van patronymicum, zonder dat een familienaam voorkwam of te ontdekken was, die wellicht niet bestond, werden die namen vereenigd, waarvan door den naam der moeder of uit andere gegevens was op te maken, dat zij aan denzelfden persoon behoorden. Bij geheel ontbreken van den familienaam des vaders, maar met enkele vermelding van zijn ambt of beroep, en woonplaats of naam van de moeder, werden de akten onder de letter N geplaatst, maar daarvan toch diegene in chronologische volgorde vereenigd, waarvan de aanwijzingen geen twijfel overlieten, dat het hier kinderen van denzelfden vader betrof.2) Van elke familie zijn de kinderen uit hetzelfde gezin in chrono logische volgorde geplaatst en deze groep is door eene accolade ver bonden waar hieromtrent geene besliste zekerheid te verkrijgen was, is deze accolade door stippellijnen aangegeven. Ten slotte is in den index een ruim gebruik gemaakt van het aanbrengen van historische aanteekeningen tot opheldering van toestanden, constateering van feiten of aanwijzing van fouten in de origineele registers. Om dit duidelijk te maken volgen hier enkele voorbeelden. Van den schilder Abraham van Cuylenburg werden in 1642 en 1643 kinderen ingeschreven, waarbij alleen de naam van den vader genoemd wordt. In 1645 wordt weder een kind van hem gedoopt met Grietje van Eewijck als moeder. De aanteekening vermeldt nu, dat Abraham van Cuylenburg in 1641 huwde met Grietje van Eewijck; als zeker mag dus aangenomen worden, dat ook van de kinderen, in 1642 en 1643 gedoopt, Grietje van Eewijck de moeder is. In 1642 worden twee kinderen gedoopt „van den Ondergriffier Specht". Deze inschrijving wordt duidelijk en aangevuld door de aanteekening, die vermeldt dat Henrick Specht, „substituyt-griffier van den Hove Provinciaal", in 1Ó39 huwde met Elisabeth van Nyenrode. In 1667 komt eene doopakte voor, waarbij als vader wordt genoemd „Breuw", als moeder Johanna van Eewijck. De aanteekening geeft hier weder opheldering: zij vermeldt, dat in 1665 Adriaen de Brauw huwde met Johanna van Eewijck. Van Justus van Ewijck en Anna de Wilde 9 Zie het op p. 149 medegedeelde over de familie Lagas. 9 Zoo komt b.v. verschillende malen in opvolgende jaren voor de doop van een kind van „den bakker onder den Dom", „den mandemaeker buyten de Weert- poort", „den pypemaecker buyten de Weert" enz. enz. 153 wordt in 1672 een kind gedoopt en in 1674 een kind van Justus van Ewijck en Anna van der Mast. De aanteekening bewijst nu, dat bij den eersten doop in het origineele register eene fout is ingeslopen door op neming van den naam van de vrouws moeder als moeder van het kind. Ik heb getracht, om, zoo duidelijk mij dit mogelijk was, het systeem mede te deelen, ontworpen en in toepassing gebracht bij het samenstellen van den door mij vervaardigden index. Indien die mededeeling moge leiden tot den uitslag, dat wetenschappelijk ontwikkelden zich eenige oogen- blikken willen nederzetten ter overdenking van dit onderwerp, m.i. niet van belang ontbloot, en de punten aangeven, waar dit systeem verbetering en aanvulling behoeft, dan is mijn doel bereikt. CORN. L. DE LEUR. De departementen van Algemeen Bestuur. VIII. Het Departement van buitenlandsche zaken. 1. 1798—1813. Het Departement van buitenlandsche zaken werd op den 12 Maart 1798 opgericht en gesteld onder beheer van een Agent. Hij werd belast 2) met de zorg voor de uitwendige belangen der Republiek en dat niets werd verricht strijdig met de bestaande tractaten en conventiën de zorg voor het behoud van den vrede met andere Staten de zorg voor de totstandkoming van tractaten betreffende den koop handel en het toezicht op de diplomatieke en consulaire ambtenaren der Republiek. Het agentschap van buitenlandsche betrekkingen werd op den 1 De cember 1801 opgeheven en de Agent vervangen door een Secretaris van Staat voor de buitenlandsche zaken.2) Bij art. 27 der Constitutie van 1806 werd een Ministerie van Benoemd 12 Maart 1798. 2) Instructie van 3 October 1798. 3) Art. 32 Staatsregeling 1801art. 4S Staatsregeling 1S05. Secretarissen van Staat zijn benoemd bij besluiten van 1 December 1801, no. 68, en 30 April 1805, no. 17. Instructiën zijn vastgesteld bij besluiten van 1 December 1801, no. 68, en 9 September 1805, no. 61.

Nederlandsch Archievenblad | 1905 | | pagina 5